''Τύπον της αγνής λοχείας σου'' Καλοφωνικός ειρμός επί τη Κοιμήσει της Θεοτόκου - σύνθεση Θεοδώρου Χατζηθεοδώρου

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Αντιγραφή από εδώ.

Τίνος είναι αυτό; (η σύνθεση)
Ξέρει κανείς; Δεν το βρήκα με μια πρώτη ματιά στο καλοφωνικό ειρμολόγιο.
''Τύπον της αγνής λοχείας σου'' ομόηχο είχα βρει παλιότερα σε χειρόγραφο που αντέγραφε σύνθεση του Θεοδώρου(;) Χατζηθεοδώρου. Το είχα φωτοτυπήσει, και τώρα που το ακούω μου το θυμίζει- ειδικά στο ''αγριαίνουσαν, κατασβέσαι''. Φαίνεται νομίζω ότι είναι νεότερη σύνθεση- και είναι δύσκολο να υπάρχει στο καλοφωνικό ειρμολόγιο. Μετά τον 15 Αύγουστο θα έχω πρόσβαση στα χαρτιά μου, και θα το ανεβάσω.

Η Παναγία να πρεσβεύει για όλους! Χρόνια πολλά, ιδίως στους εορτάζοντες. Ξέρω ότι σε δύο Παναγιώτηδες θα αρέσει το κμν αυτό, και τους το αφιερώνω με πολλή αγάπη: στον φίλτατο Σταύρο Παναγιώτη Μανιάτη και στον αγαπητότατο Χατζημαρκικό Παναγιώτη Κούβελο. Μια πολύ παλιά μου υπόσχεση θυμήθηκα να εκπληρώσω σήμερα. Ο φίλτατος Βασίλης Ζάχαρης ακούγοντας τον Μ. Χατζημάρκο να ψάλει Καλοφωνικό ειρμό ρώτησε τίνος σύνθεση είναι.. Σύμφωνα με το χφ που αναρτώ σήμερα είναι σύνθεση Θεοδώρου Χατζηθεοδώρου.

Δ.
 

Attachments

  • ΤΥΠΟΝ ΤΗΣ ΑΓΝΗΣ ΛΟΧΕΙΑΣ.pdf
    776.4 KB · Views: 326
Last edited by a moderator:
Top