[Ερώτηση] Τρίτη και έκτη ώρα στην πρωινή Κυριακάτικη ακολουθία

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αγιορείτικη πηγή μας μετέφερε οτι την Κυριακή πρωϊ γίνεται μόνο η Α' ώρα ανάμεσα σε Όρθρο και Θεία Λειτουργία. Άλλη αγιορείτικη πηγή μας μετέφερε οτι γίνονται κανονικά και η Γ' και η ΣΤ' ώρα. Υπάρχουν περισσότερα στοιχεία; Δεν είχα χρόνο να το ψάξω. Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Οἱ ἁγιορείτικες «μορφές» καί πηγές εἶναι διάφορες. Σαφῶς καί στό ΤΓΡ καί στό «῾Αγιορειτικόν Τυπικόν τῆς ᾿Εκκλησιαστικῆς ᾿Ακολουθίας», ΙΕΡΟΝ ΚΕΛΛΙΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ, ΚΑΡΥΑΙ, ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗ, ΑΘΗΝΑ 1995, ἡ θεία λειτουργία τελεῖται μετά τήν «τριθέκτην», μετά τήν ὁποία ἀκολουθοῦν καί τά τυπικά, τά ὁποῖα σέ περίπτωση τελέσεως θ. λειτουργίας, ὡς γνωστόν, ἐπισυνάφθηκαν στήν ἀρχή της, ἀντικαθιστώντας τά ἀρχαῖα ἀντίφωνα.
Μιά λογική ἐξήγηση ὑπάρχει γιά τήν ἐπισύναψη τῆς θ. λειτουργίας μετά τήν α΄ ὥρα, ἡ πραγματική τέλεσή της σήμερα, ὄντως μετά τήν 1η βυζαντινή ὥρα καί ἴσως πρό τῆς ἀνατολῆς τοῦ ἡλίου.
Μήν ξεχνᾶμε ὅτι σέ ἄλλες ἁγιορείτικες «μορφές» ἔχουμε καί τήρηση μᾶλλον τῶν πατριαρχικῶν τυπικῶν, ὅπου ἡ θ. λειτουργία συνδέεται ἀμέσως μέ τόν ὄρθρο κατά τά ἐνοριακά πρότυπα. Πιστεύω νά ἀναφέρεσαι στίς Μονές.
Περισσότερα ἀπό ἁγιορεῖτες... μέλη τοῦ φόρουμ.


 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Αγιορείτικη πηγή μας μετέφερε οτι την Κυριακή πρωϊ γίνεται μόνο η Α' ώρα ανάμεσα σε Όρθρο και Θεία Λειτουργία. Άλλη αγιορείτικη πηγή μας μετέφερε οτι γίνονται κανονικά και η Γ' και η ΣΤ' ώρα. Υπάρχουν περισσότερα στοιχεία; Δεν είχα χρόνο να το ψάξω. Ευχαριστώ.

Μὲ βάση τὴν προσωπική μου ἐμπειρία, οἱ δύο ''μορφὲς'' συνυπάρχουν. Ἡ ποικιλία ἀποτελεῖ ἕνα ἀπὸ τὰ γνωρίσματα τῆς ἁγιορείτικης λειτουργικῆς ζωῆς.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
μάρκελλος;83021 said:
Μὲ βάση τὴν προσωπική μου ἐμπειρία, οἱ δύο ''μορφὲς'' συνυπάρχουν. Ἡ ποικιλία ἀποτελεῖ ἕνα ἀπὸ τὰ γνωρίσματα τῆς ἁγιορείτικης λειτουργικῆς ζωῆς.

Ναι. Αυτό κι από δική μου προσωπική εμπειρία στο Άγιον Όρος.
Και διάφορα περίεργα "τεχνάσματα" με τα Αντίφωνα- Μακαρισμούς και Κοινωνικά...
Δεν ξέρω και δεν έχω καταλάβει- ίσως δεν θυμάμαι - τί συμβαίνει με την Γ' και Στ' ώρα όταν τελείται η Λειτουργία μετά την Α' Ώρα; καταλιμπάνονται ή τις τελούν μετά;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
... τί συμβαίνει με την Γ' και Στ' ώρα όταν τελείται η Λειτουργία μετά την Α' Ώρα; καταλιμπάνονται ή τις τελούν μετά;
Τελικά τί προβλέπει γιά τίς ὧρες τό ΤΑΣ στό Β΄ κεφ.;
Ἐπίσης, γίνεται ἀγρυπνία κάθε Κυριακή;

 
Last edited:

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
«Μετὰ τὴν τρίτην καὶ ἕκτην ὥραν»



(Λειτουργικὸν Κρυπτοφέῤῥης ἔκδ. 1683 σ. 256, ΤΑΣ κεφ. νζ’, τυπικὰ Εὐεργέτιδος ιβ’ αἰ. σσ. 314, 603, Κεχαριτωμένης μεταξὺ τῶν ἐτῶν 1110-1116 (P.G. τ. 127 στ. 1053A-1056D), Ναοῦ Ἀναστάσεως τοῦ ἔτους 1122 σ. 22, Μεσσήνης τοῦ ἔτους 1131 σ. 55, Κασούλων τοῦ ἔτους 1173 σ. 51, Dmitrievskij τ. 1 σσ. 664, 747, Ἱερατικὸν ἔκδ. Ἀπ. Διακονίας 2007 σ. 85, Ἰ. Φουντούλη ᾿Απαντήσεις τ. 5 σσ. 360-361).
 

romios1

Member
Από ότι ξέρω από γνωστούς μου μοναχούς στην Αμερική που συνεχίζουν λίγο η πολύ το Αγιορείτικο τυπικό της Ι. Μ. Φιλοθέου, η Τρίτη και η έκτη Ώρα γίνεται σε λειτουργίες των παρεκκλησίων, και η πρώτη επεκράτησε να γίνεται Κάθε μέρα Στο καθολικό. Λέγονται οι όλες ώρες στις πρωινές λειτουργίες μεγάλου Σαββάτου, μεγάλης πέμπτης, παραμονές Χριστουγέννων και φώτων, αν θυμάμαι Καλά.
 
Top