[Ανακοίνωση] Το φόρουμ κλείνει για τη Μ. Εβδομάδα - Ευχές

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αγαπητοί/ές, η Μεγάλη Εβδομάδα είναι πρό των πυλών. Είναι μια περίοδος που ιδιαίτερα εμείς οι ψάλτες περνούμε τις περισσότερες ώρες στην εκκλησία και ζούμε καθημερινά τα τελούμενα, ψαλλόμενα και δρώμενα. Ας το σεβαστούμε αυτό και ας περάσουμε αυτές τις άγιες αυτές ημέρες με κατάνυξη και απερίσπαστα όσο γίνεται.

Το Ψαλτολόγιον θα κλείσει περί τα μεσάνυχτα της Κυριακής τών Βαϊων (ώρα Αυστραλίας) και θα ξανανοίξει μετά το Πάσχα και πάλι, πρώτα ο Θεός.

Καλή Ανάσταση σε όλους εύχομαι, καλό ψάλσιμο και ευχαριστώ από εδώ όσους ευχήθηκαν ήδη σε άλλα σημεία του φόρουμ.

Δημήτρης
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητοί/ές, η Μεγάλη Εβδομάδα είναι πρό των πυλών. Είναι μια περίοδος που ιδιαίτερα εμείς οι ψάλτες περνούμε τις περισσότερες ώρες στην εκκλησία και ζούμε καθημερινά τα τελούμενα, ψαλλόμενα και δρώμενα. Ας το σεβαστούμε αυτό και ας περάσουμε αυτές τις άγιες αυτές ημέρες με κατάνυξη και απερίσπαστα όσο γίνεται.

Το Ψαλτολόγιον θα κλείσει περί τα μεσάνυχτα της Κυριακής τών Βαϊων (ώρα Αυστραλίας) και θα ξανανοίξει μετά το Πάσχα και πάλι, πρώτα ο Θεός.

Καλή Ανάσταση σε όλους εύχομαι, καλό ψάλσιμο και ευχαριστώ από εδώ όσους ευχήθηκαν ήδη σε άλλα σημεία του φόρουμ.

Δημήτρης

Αγαπητέ Δημήτρη,

Καλή δύναμη για τη Μ. Εβδομάδα σε όλους, και Καλή Ανάσταση. Ευχαριστίες και για την ενημέρωση, αλλά αναρωτιέμαι τί πραγματικά επιτυγχάνεται με το κλείσιμο αυτό. Εξηγούμαι: αν προφυλασσόμαστε από πιθανές ( βέβαιες) έριδες καλώς. Θα πρότεινα όντως να κλείσει μόνο η δυνατότητα να γράφει κάποιος μηνύματα, αλλά το φόρουμ να παραμείνει ανοιχτό και να είναι προσπελάσιμο ώστε πάρα πολλοί να μπορούν να ανατρέχουν και να κατεβάζουν ακούσματα ή αρχεία άλλα ειδικά για τη Μ Εβδομάδα. Τεχνικώς νομίζω ότι αυτό γίνεται!

Ευχαριστώ,
Δημήτρης
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Με πρόλαβε ο συνονόματος Σκρέκας. Εκφράζει, νομίζω, την παράκληση και επιθυμία αρκετών συναδέλφων που θα ήθελαν να έχουν πρόσβαση (έστω και την τελευταία στιγμή) σε κείμενα ή ακούσματα σχετικά με τη Μ.Εβδομάδα.

Ας αρθεί η δυνατότητα να γράψει κάποιος το οτιδήποτε αυτές τις μέρες (αν είναι τεχνικώς εφικτό) ή ας μείνουν προσπελάσιμα μόνο τα "μουσικά κείμενα" και οι "ηχογραφήσεις". Ευχαριστώ.

Καλή δύναμη κι από μένα σε όλους μας και Καλή Ανάσταση !
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Συμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη και προχωρώντας ένα βήμα παραπέρα θα έλεγα ότι, αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, θα μπορούσαμε να μη γράφουμε μηνύματα, αλλά απλώς να ανεβάζουμε και να κατεβάζουμε επίκαιρο υλικό.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀγαπητέ μας Δημήτρη,
Σ᾿ εὐχαριστοῦμε θερμά γιά τίς εὐχές σου. Ἀντευχόμεθα καί σέ σένα καί τήν οἰκογένειά σου κάθε καλό παρά τοῦ σταυρωθέντος καί ἀναστάντος Σωτῆρος Χριστοῦ.

Ἐγώ θά ἤθελα νά εὐχηθῶ σέ ὅλους καί ὅλες ὅπως, «ὁ παθών ὑπέρ ἡμῶν καί τριήμερος ἀναστάς ἐν δόξῃ, Χριστός ὁ ἀληθινός Θεός ἡμῶν», ὁδηγεῖ τά βήματά μας στήν κοινήν μετ᾿ Αὐτοῦ συμπόρευση, συσταύρωση, συνταφή καί συνανάσταση καί μᾶς χαρίζει «προκοπήν βίου καί πίστεως», σωματική καί ψυχική ὑγεία, χαρά καί εὐφροσύνη.

Φρονῶ ὅτι τό μέτρον τῆς «καταπαύσεως», τῆς σιωπῆς καί τῆς ἠσυχίας εἶναι τό πλέον ἐνδεδειγμένο γι᾿ αὐτές τίς ἅγιες ἡμέρες, ὥστε ἀπερίσπαστοι νά ἀσχοληθοῦμε μέ τά διακονήματά μας καί πρωτίστως μέ τίς χριστιανικές μας ὑποχρεώσεις.

Θά ἤθελα νά διαβεβαιώσω ὅλα τά μέλη πώς δέν ἔχω τό παραμικρό στήν καρδιά μου ἀπό δυσαρέσκεια ἤ παρεξήγηση καί κυρίως ἀπευθύνομαι πρός τούς λίαν ἀγαπητούς μου Γιῶργο Μ. καί domesticus, οἱ ὁποῖοι ἐνδεχομένως νά σκέφθηκαν κάτι τέτοιο. Ἔχουν «δείγματα γραφῆς» κι ἀπό μένα γι᾿ αὐτούς.

Εἶναι ἄλλωστε τόση ἡ χαρά τῆς ἐπικοινωνίας πού μᾶς ἔχει χαρίσει τό φόρουμ, ἡ ἀνταλλαγή γνώσεων καί ἐμπειριῶν —μᾶς ἔχει πλουτίσει πραγματικά—, ὥστε ὅλα τά ἄλλα εἶναι δευτερεύοντα. Ἐγώ ἤδη ἐκτός ἀπό τή χθεσινή παρουσία μου στήν ἐκδήλωση τοῦ κ. Φορτωμᾶ καί τήν συναναστροφή μου μέ ἀξιόλογα πρόσωπα καί μέλη, ἰδίως μέ τόν καθηγητή κ. Ἀχιλλέα Χαλδαιάκη (ὁ ὁποῖος σημειωτέον διαβάζει Ψαλτολόγιον) σήμερα εἶχα τή μεγάλη χαρά τῆς συναντήσεως καί συμπαρακαθήσεως σέ γεῦμα ὑλικόν τε καί πνευματικόν παρά θῖν᾿ ἀττικῆς ἁλός, μέ ἐκλεκτό μέλος προερχόμενον ἐκ τῆς Δ. Μακεδονίας, τό ὁποῖον καί κατευόδωσα πρός ἐπιστροφήν αὐτοῦ εἰς τά πάτρια.

Γιά πάρα πολλά μέλη (ὧν οὐκ ἔστιν ἀριθμός) πού εἶχα μέχρι σήμερα τήν χαρά τῆς ἐπικοινωνίας τρέφω τά καλύτερα αἰσθήματα καί τίς καλύτερες ἀναμνήσεις.

Καλή ἀνάσταση σέ ὅλους καί ὅλες !!!


 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος


Θά ἤθελα νά διαβεβαιώσω ὅλα τά μέλη πώς δέν ἔχω τό παραμικρό στήν καρδιά μου ἀπό δυσαρέσκεια ἤ παρεξήγηση καί κυρίως ἀπευθύνομαι πρός τούς λίαν ἀγαπητούς μου Γιῶργο Μ. καί domesticus, οἱ ὁποῖοι ἐνδεχομένως νά σκέφθηκαν κάτι τέτοιο. Ἔχουν «δείγματα γραφῆς» κι ἀπό μένα γι᾿ αὐτούς.

Σε ό, τι με αφορά, πἀτερ, θα ήθελα να μου διευκρινίσετε σε ΠΜ αν αναφέρεστε σε κάτι συγκεκριμένο ή σε κάτι γενικό ως προς την παρουσία μου στο φόρουμ. Άνεξάρτητα από αυτό ζητώ εγώ ταπεινά συγνώμη αν από αστοχία μου, είτε λόγω βιασύνης, είτε άγνοιας, είτε αυθορμητισμού, είτε απροσεξίας σας στενοχώρησα σε κάτι (ιδιώματα που με χαρακτηρίζουν). Καλό Πάσχα από την καρδιά μου και είθε κάποτε να εορτάζουμε από κοινού στη βασιλεία των ουρανών!
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Καλή Μεγάλη Εβδομάδα, καλά ψαλσίματα και Καλή Ανάσταση προς όλους και από εμένα.

Άντε και μεγάλη σούβλα το Πάσχα :D

Προειδοποίησις:

προσοχή μη πέσετε με τα μούτρα στο αρνί,
και μετά δεν εκτελείτε ούτε και την πεταστή.

Ε.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Και εσείς στο Άγιο Όρος
προσοχή με το ροφό
μην αντί Χριστός Ανέστη
πείτε το δοξαστικό.

Καλή Ανάσταση πάτερ, να δω πότε θα σου 'ρθω για κανα ψαράκι :D
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
"...πάντες αίροντες τον Σταυρόν" του Κυρίου να πορευτούμε μαζί στην σταύρωση και νέκρωση των παθών.

Η του Λαζάρου έγερσις ήδη προμηνύει την Ανάστασιν του Σωτήρος και την δική μας απαλλαγή από την δουλεία του σκότους των παθών και της αμαρτίας

"Νυν πάντα πεπλήρωνται φωτός ουρανός τε η γή και τα καταχθόνια"

Εύχομαι σε όλους Καλή Ανάσταση.
 
Ἀγαπητοί πατέρες καί ἀδελφοί, μέλη τοῦ Ψαλτολογίου,

Εὔχομαι ὁ Ἐρχόμενος ἐπί τό ἐκούσιον Πάθος Κύριος νά χαρίζῃ εἰς ὅλους μας ὑγείαν δύναμιν νά διέλθωμεν τά ἁγίας αὐτάς ἡμέρας καί νά φθάσωμεν νά ἑορτάσωμεν τήν Λαμπροφόρον Αὐτοῦ Ἁγίαν Ἀνάστασιν.

Τό μήνυμα τῆς καταλλαγῆς καί τῆς συγχωρήσεως πού μᾶς δίδει ὁ Ἐσταυρωμένος Ἰησοῦς ἄς γίνῃ ὁδηγός μας ὥστε ἡ χαρά τῆς Ἀναστάσεως νά πλημμυρίσῃ τίς καρδιές μας.

Καλήν Ἀνάστασιν εὔχομαι εἰς ὑμᾶς καί τάς οἰκογενείας σας.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ναι ρε Δημήτρη, μην το κλείνεις τελείως! Άσε να βάλει κανείς ηχογραφήσεις μεγαλοβδομαδιάτικες από κανα Χρύσανθο, καναν Πετρόχειλο (και άλλους φυσικά), θα έχουν περισσότερη αξία αν είναι και επίκαιρες. Συμφωνώ κι εγώ λοιοπόν να μην το κλείσεις, απλά να απενεργοποιήσεις τη δυνατότητα συγγραφής μηνυμάτων, εκτός όμως των ηχογραφήσεων, τις οποίες προτείνω να αφήσεις πλήρως ενεργές.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Σας εύχομαι καλή Ανάσταση με το ποίημα του Σολωμού για την ημέρα της Λαμπρής

Καθαρότατον ήλιο επρομηνούσε
της αυγής το δροσάτο ύστερο αστέρι,
σύγνεφο, καταχνιά, δεν απερνούσε
τ' ουρανού σε κανένα από τα μέρη,
και από εκεί κινημένο αργοφυσούσε
τόσο γλυκό στο πρόσωπο τ' αέρι,
που λες και λέει μες της καρδιάς τα φύλλα
«γλυκειά η ζωή κι ο θάνατος μαυρίλα».

Χριστός ανέστη! Νέοι, γέροι και κόραις
όλοι, μικροί, μεγάλοι ετοιμασθήτε,
μέσα στις εκκλησιές τες δαφνοφόραις
με το φως της χαράς συμμαζωχθήτε,
ανοίξατε αγκαλιές ειρηνοφόραις
ομπροστά στους Αγίους, και φιληθείτε,
φιληθείτε γλυκά χείλη με χείλη,
πέστε Χριστός ανέστη, εχθροί και φίλοι.

Δάφναις εις κάθε πλάκα έχουν οι τάφοι,
και βρέφη ωραία στην αγκαλιά οι μαννάδες,
γλυκόφωνα, κοιτώντας ταις ζωγραφι-
σμέναις εικόνες, ψάλλουμε* οι ψαλτάδες,
λάμπει το ασήμι, λάμπει το χρυσάφι
από το φως που χύνουνε οι λαμπάδες,
κάθε πρόσωπο λάμπει απ' τ' αγιοκέρι,
οπού κρατούνε οι Χριστιανοί στο χέρι.

*"ψάλλουνε" λέει κανονικά αλλά το άλλαξα εδώ εφόσον εμείς είμαστε αυτοί :)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αγαπητέ Δημήτρη,

Καλή δύναμη για τη Μ. Εβδομάδα σε όλους, και Καλή Ανάσταση. Ευχαριστίες και για την ενημέρωση, αλλά αναρωτιέμαι τί πραγματικά επιτυγχάνεται με το κλείσιμο αυτό. Εξηγούμαι: αν προφυλασσόμαστε από πιθανές ( βέβαιες) έριδες καλώς. Θα πρότεινα όντως να κλείσει μόνο η δυνατότητα να γράφει κάποιος μηνύματα, αλλά το φόρουμ να παραμείνει ανοιχτό και να είναι προσπελάσιμο ώστε πάρα πολλοί να μπορούν να ανατρέχουν και να κατεβάζουν ακούσματα ή αρχεία άλλα ειδικά για τη Μ Εβδομάδα. Τεχνικώς νομίζω ότι αυτό γίνεται!

Ευχαριστώ,
Δημήτρης

Συμφωνῶ μὲ τὸν Δημἠτρη, κ. Διαχειριστά. Ὑπάρχουν καὶ κάποιοι ποὺ φέτος δὲν θὰ πολυπᾶνε στὴν ἐκκλησία, λ.χ. οἱ σύζυγοι μὲ λεχώνα γυναίκα, ποὺ μαγειρεύουν, πλένουν πιάτα, σκουπίζουν, σφουγγαρίζουν, σιδερώνουν (κυρίως), κουνᾶνε τὸ μωρό, ταϊζουν τὸ μωρό, ἰσοκρατοῦνε στὸ μωρό, κάνουν ὑπομονὴ στὴ σύζυγο, κλπ. κλπ.κλπ., κι ἔχουν ἀνάγκη ἀπὸ ἕνα ψαλτικὸ ἀποκούμπι. :eek:
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Και μια αλλη πλευρά:Οταν είπα στην γυναίκα μου το νέο περί κλεισίματος του forum,αναφώνησε "Δοξα τω θεώ".......:)Πάντως και γω συμφωνώ να μην κλείσει τελείως.Εύχομαι σε όλους την ποθητή συσταύρωση για να έρθει και η αναγκαία συνανάσταση του εαυτού μας των γύρω μας και της καημένης της φύσης.Καλό Πάσχα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Και μια αλλη πλευρά:Οταν είπα στην γυναίκα μου το νέο περί κλεισίματος του forum,αναφώνησε "Δοξα τω θεώ".......:)Πάντως και γω συμφωνώ να μην κλείσει τελείως.Εύχομαι σε όλους την ποθητή συσταύρωση για να έρθει και η αναγκαία συνανάσταση του εαυτού μας των γύρω μας και της καημένης της φύσης.Καλό Πάσχα.

Κι εμένα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο!!! Και μάλιστα... σταυροκοπήθηκε!!!

Ἐμένα ἡ σύζυγος πρότεινε νά κλείσει γιά ἕνα μήνα ἡ σελίδα....:eek:

Η πλακα ξερετε ποια ειναι ; Η δικη μου γυναικα δεν ειπε τιποτα (δεν το εμαθε
καν) αλλα το ειπα εγω , παρ'ολο που ειχα προγραμματισει να ανεβασω διαφορα πραγματα κατα την δειαρκεια την Μ. Εβδομαδας . Τι'θα γινωμαι χωρις
''Ψαλτολογιον'' ; Ουδεν κακον αμιγες καλου . Τωρα ισως προλαβω να κατεβασω καμια πενηνταρια διαφορα που εχω αποθηκευσει . Ποτε θα τα ακουσω ; Στην επομενη διακοπη .
Καλη Δυναμη .
 
Αγαπητοί συνάδελφοι φίλοι και αδελφοί εν Χριστώ
Καλή και ευλογημένη Μεγάλη Εβδομάδα να έχουμε, με υπομονή,κατάνυξη,περισυλλογή και όχι υπερβολές.Ας κάνουμε οικονομία στην φωνή για να αντέξει......Αυτό που χρειαζόμαστε είναι να καταλαβαίνουμε αυτά που ψάλλουμε και το σημαντικότερο να βοηθούμε τον λαό να κατανυχθεί και να βιώσει τα κοσμοσωτήρια γεγονότα που τόσο όμορφα ξετυλίγονται μέρα με μέρα(και τί μέρα...ΜΕΓΑΛΗ αν μη τι άλλο).Μην φθάνουμε στο σημείο να γινόμαστε αιτία σκανδαλισμού και από την πλευρά μας. Έχει ...μπουχτίσει ο λαός από σκανδαλισμούς δυστυχώς.
Περνώντας από τον Σταυρό του Χριστού ,Το φώς της Αναστάσεως φέγγει και μας αναμένει ...,...Καλή Ανάσταση λοιπόν!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μιας και ... ουδέν κρυπτόν, είπα να γνωστοποιήσω κάτι που μόλις βρήκα. Για κοιτάξτε εδώ. Συγχαρητήρια σε όλους!

Καλή δύναμη,
Δ.
 
Last edited by a moderator:
Top