Του Δείπνου σου του μυστικού στους 8 ήχους

Είτε έτσι, είτε αλλιώς, που είναι το πρόβλημα δεν βλέπω. Στην ύπαρξη του μελοποιημένου ύμνου; Ίσα-ίσα που για την Μ. Πέμπτη είναι και ο πλέον κατάλληλος. ΕΙΝΑΙ το κοινωνικό της ημέρας.

Δυστυχώς η σύνδεσή μου δεν είναι καθόλου καλή και δεν μπορώ να συμμετέχω πιο άμεσα. Λείπω από τον τόπο μου και είμαι σε κάποιο νησί των Κυκλάδων για δουλειά και δεν έχω καλή σύνδεση. Η ένστασή μου κ. Νεοκλή δεν έγκειται στη μελοποίηση του τροπαρίου, η οποία καλώς έχει, αλλά στην αντικατάσταση του κοινωνικού και στη χρήση κατά κόρον αυτού του τροπαρίου. ΄Εχω ακούσει να λέγεται το "Σώμα Χριστού μεταλάβετε..." στοιχάδην και να μακροσυρτά το "του δείπνου σου..." στην λειτουργία της Αναστάσεως. Επίσης να αντικαθίσταται το κοινωνικό των Χριστουγέννων, το της Παναγίας τον Δεκαπενταύγουστο, για να μην μιλήσω για το αινείται. Αυτά βέβαια σε εκκλησίες που γνωρίζω εγώ και δεν αναφέρομαι για το τι κάνετε εσείς. Πάντως ο 148ος ψαλμός μπορεί κάλλιστα να καλύψει την θ. κοινωνία, όπως και ο 33ος. Κατ' εμέ "Του δείπνου σου του μυστικού" έχει τη θέση του στην Μ.Πέμπτη.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δυστυχώς η σύνδεσή μου δεν είναι καθόλου καλή και δεν μπορώ να συμμετέχω πιο άμεσα. Λείπω από τον τόπο μου και είμαι σε κάποιο νησί των Κυκλάδων για δουλειά και δεν έχω καλή σύνδεση. Η ένστασή μου κ. Νεοκλή δεν έγκειται στη μελοποίηση του τροπαρίου, η οποία καλώς έχει, αλλά στην αντικατάσταση του κοινωνικού και στη χρήση κατά κόρον αυτού του τροπαρίου. ΄Εχω ακούσει να λέγεται το "Σώμα Χριστού μεταλάβετε..." στοιχάδην και να μακροσυρτά το "του δείπνου σου..." στην λειτουργία της Αναστάσεως. Επίσης να αντικαθίσταται το κοινωνικό των Χριστουγέννων, το της Παναγίας τον Δεκαπενταύγουστο, για να μην μιλήσω για το αινείται. Αυτά βέβαια σε εκκλησίες που γνωρίζω εγώ και δεν αναφέρομαι για το τι κάνετε εσείς. Πάντως ο 148ος ψαλμός μπορεί κάλλιστα να καλύψει την θ. κοινωνία, όπως και ο 33ος. Κατ' εμέ "Του δείπνου σου του μυστικού" έχει τη θέση του στην Μ.Πέμπτη.
Ἀγαπητέ, ἀστόχως ξεκίνησες καί συνεχίζεις μιά συζήτηση, πού δέν ἔχει θέση ἐδῶ, ἐνῶ ἔχει συζητηθεῖ ἐκτενῶς στήν ὑποενότητα τοῦ κοινωνικοῦ τοῦ τυπικοῦ. Ἄν θέλεις συνέχισε ἐκεῖ, ἄν κάτι δέν ἔχει ἀκουστεῖ. Εὐχαριστῶ.

 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Πέρα από του Πετρίδη, νομίζω έχω δει και άλλα "Του δείπνου Σου" σε όλους τους ήχους, κάποια απλά και κατανυκτικά μάλιστα (και με ωραία γραφή!... :) )....
Μήπως θέλει κανείς και μπορεί να ανεβάσει καμιά σειρά, μιας και κατά τη Θεία μετάληψη εγώ προσωπικά τα προτιμώ...;
 

Γεώργιος Μ.

Πολλάκις την υμνωδίαν εκτελών...
Επισυνάπτω στους 8 ήχους του ύμνου του Δείπνου σου του μυστικού από το Βιβλίο του Άρχοντος Πρωτοψάλτου κ.κ. Λυκούργου Πετρίδη, διότι σήμερα παρατήρησα πολύ μικρή συμμετοχή.
Τι κάνετε αγαπητοί, είσαστε σε κάποιο συνέδριο????
Καλήν ψαλμωδία σε όλους για αύριο, και Καλή σας νύχτα.
Βασϊλης Κιαμηλίδης

Δακτυλογραφημένο το του πρώτου ήχου.

Σας ευχαριστώ.

(στην πρώτη συλλαβή της 3ης γραμμής, αντί του κεντήματος πάνω από την πεταστή θέλει απόστροφο. Στην πρώτη ευκαιρία θα το διορθώσω!) Edit: Διορθώθηκε.
 

Attachments

  • Του δείπνου σου του μυστικού ήχος α Λυκούργου Πετρίδη.pdf
    475.1 KB · Views: 252
Last edited:

Yannis_kal

New member
Επισυνάπτω στους 8 ήχους του ύμνου του Δείπνου σου του μυστικού από το Βιβλίο του Άρχοντος Πρωτοψάλτου κ.κ. Λυκούργου Πετρίδη, διότι σήμερα παρατήρησα πολύ μικρή συμμετοχή.
Τι κάνετε αγαπητοί, είσαστε σε κάποιο συνέδριο????
Καλήν ψαλμωδία σε όλους για αύριο, και Καλή σας νύχτα.
Βασϊλης Κιαμηλίδης

Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ κύριε Βασίλη ! εκπληκτικά αρχεία !
 
Top