Σύντομες δοξολογίες Πέτρου Πελοποννησίου σε χφ στην παλαιότερη γραφή

Γνωρίζουμε αν ο Πέτρος έγραψε σύντομες δοξολογίες είτε σε κάποιο Αναστασιματάριό του ή σε κάποια άλλη Ανθολογία; Θα μπορούσαν να αναρτηθούν;(στη γραφή του όμως, όχι στη νέα).
Ευχαριστώ!
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Γνωρίζουμε αν ο Πέτρος έγραψε σύντομες δοξολογίες είτε σε κάποιο Αναστασιματάριό του ή σε κάποια άλλη Ανθολογία; Θα μπορούσαν να αναρτηθούν;(στη γραφή του όμως, όχι στη νέα).
Ευχαριστώ!

Υπάρχουν οι σύντομες δοξολογίες του Πέτρου Πελοποννησίου σε πολλά χφ στην παλαιότερη γραφή (ιδίως στα κοντινά της Νέας Μεθόδου). Ο Κώνστας τις έχει συμπεριλάβει σε κάποια χφ του (θέλει λίγο ψάξιμο). Όταν πέσουν στα χέρια μου και δε με προλάβει κάποιος άλλος, θα τις ανεβάσω.

Γ.Κ.
 
Ο Κώνστας τις έχει συμπεριλάβει σε κάποια χφ του (θέλει λίγο ψάξιμο).

Πληροφορία-κλειδί. Όντως δεν το είχα δει, υπάρχουν στον ΕΒΕ 1869 (φ.278)
Ευχαριστίες!
 
Δεν θα τις ... ανεβάσεις;:eek:

Της ΕΒΕ προστατεύονται από πνευματικά δικαιώματα. Αν τις έχετε από άλλο κώδικα θα χαρούμε να τις μοιραστείτε μαζί μας.Υγεία!
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Ανεβάζω τις σύντομες δοξολογίες του Πέτρου (με τα Σήμερον της σωτηρίας σε κάθε ήχο). Είναι από την "Ιδιωτική Συλλογή_02" (Ας αρκεστούμε σ' αυτό).

Υπάρχει ένα πρόβλημα με μια λήψη. Φαίνεται δυστυχώς το μισό δισέλιδο. Όταν θα βρώ τους συγκεκριμένους στίχους από άλλο χφ, και δεν το έχει κάνει κάποιος άλλος, θα τους ανεβάσω.

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλους.

Γ.Κ.
 

Attachments

  • Δοξολογιες συντομες ΠΠ χφ Κωνστα _Ιδιωτική Συλλογή_02.pdf
    4.1 MB · Views: 237

Shota

Παλαιό Μέλος
Γνωρίζουμε αν ο Πέτρος έγραψε σύντομες δοξολογίες είτε σε κάποιο Αναστασιματάριό του ή σε κάποια άλλη Ανθολογία; Θα μπορούσαν να αναρτηθούν;(στη γραφή του όμως, όχι στη νέα).
Ευχαριστώ!

Από τον καλαίσθητο κώδικα Gr 81 της EBB που έδειξες εδώ.
 

Attachments

  • Doxologies_Gr61.pdf
    13.9 MB · Views: 166

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Είναι από την "Ιδιωτική Συλλογή_02" (Ας αρκεστούμε σ' αυτό).
Γ.Κ.
Αυτό το χειρόγραφο "Ιδιωτική Συλλογή_02" μήπως θα μπορούσε να αναρτηθεί ολόκληρο εδώ,στο Ψαλτολόγιον "εις κοινόν όφελος" ή είναι μόνο για "ιδιωτική οφέλεια";
ΥΓ: (έχει και "Ιδιωτική Συλλογή_01", _03, _04, ... ; )
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Έχω εξηγήσει σε άλλο μήνυμα γιατί κάποιες συνθέσεις "βαπτίσθηκαν" ιδιωτική συλλογή 01, 02 κλπ. γι αυτό και μπαίνουν και σε εισαγωγικά. Ανέβηκαν για το "κοινόν όφελος" επειδή ζητήθηκαν (και έτυχε να υπάρχουν τουλάχιστον σε μένα). Δε νομίζω ότι βοηθούν τοποθετήσεις του στυλ <ή είναι μόνο για "ιδιωτική οφέλεια">.

ΓΚ
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Έχω εξηγήσει σε άλλο μήνυμα γιατί κάποιες συνθέσεις "βαπτίσθηκαν" ιδιωτική συλλογή 01, 02 κλπ. γι αυτό και μπαίνουν και σε εισαγωγικά.
Μπορείτε να με παραπέμψετε γιατί (ειλικρινά) δεν το είχα δει.

Ανέβηκαν για το "κοινόν όφελος" επειδή ζητήθηκαν (και έτυχε να υπάρχουν τουλάχιστον σε μένα). Δε νομίζω ότι βοηθούν τοποθετήσεις του στυλ <ή είναι μόνο για "ιδιωτική οφέλεια">.
ΓΚ
Σεβαστό. Απλώς, ήλπιζα σε καμιά ανάρτηση ολόκληρου του χειρογράφου :)wink:), όπως κατά καιρούς γίνεται από διάφορα μέλη.:eek:
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
π. Μάξιμος;122779 said:

Π. Μάξιμε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Κε Κωνσταντίνου, δεν είχα δει αυτή τη συζήτηση γιατί εκείνες τις ημέρες δεν είχα πρόσβαση στο Ψαλτολόγιον (με την ευκαιρία βρήκα και τα τότε δημοσιευθέντα Χερουβικά του Πέτρου-πολύ ενδιαφέροντα επεισόδια είχα χάσει). Τώρα είδα και το σχετικό μήνυμά σας.
 
Last edited:
Top