Σύλλογος Ιεροψαλτών Λάρισας - Δημόσια Βιβλιοθήκη Λάρισας: Ας συνεισφέρουμε όλοι μας...

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί μας συνάδελφοι,
Με μεγάλη χαρά σας ενημερώνουμε ότι επήλθε προ δύο εβδομάδων μία σημαντική συμφωνία με τον Πρόεδρο και την Διευθύντρια της Δημόσιας Βιβλιοθήκης Λάρισας,η οποία υπάγεται στο Υπουργείο Παιδείας.Η συμφωνία αφορά τη διαμόρφωση του μεγαλυτέρου χώρου εντός του Αναγνωστηρίου της Βιβλιοθήκης από τον σύλλογό μας,τον σύλλογο ιεροψαλτών Λάρισας η οποία σήμερα ολοκληρώθηκε.
Σε αυτόν τον χώρο θα τοποθετηθούν όλα τα μουσικά και θεωρητικά έγγραφα και βιβλία τα οποία έχουν περιέλθει στα αρχεία του συλλόγου μας όπως επίσης και αρχεία τα οποία ευγενώς θα μας χορηγήσουν πολλά μέλη μας ώστε να υπάρξει πληθώρα εντύπου και ψηφιακού υλικού και γι'αυτό το λόγο θα προχωρήσουμε και στην αγορά ηλεκτρονικού υπολογιστή.
Εγκρίθηκε επίσης και η θέση που θα τοποθετήσουμε την πανέμορφη μεγάλη εικόνα του Αγίου μας της οποίας η αγιογράφηση έγινε το έτος 1999.
Μας παραχωρείται επίσης και ο καταπληκτικός καινούργιος χώρος του αμφιθεάτρου της Δημόσιας βιβλιοθήκης της πόλης μας, τον οποίο θα χρησιμοποιήσουμε για διαλέξεις,πρόβες της χορωδίας μας,παρουσιάσεις,συναυλίες κ.α.
Τώρα,σε συλλογικό επίπεδο,εάν η ΟΜ.Σ.Ι.Ε ή οι σύλλογοι ιεροψαλτών ανά την επικράτεια θελήσουν να διαμορφώσουμε και τον δικό τους μικρό χώρο με δικά τους αρχεία τα οποία θα διαβάζονται από όλους τους πολίτες εντός του χώρου της Δημόσιας Βιβλιοθήκης μας,μπορούν να μας το δηλώσουν
ή μέσω Ψαλτολογίου με προσωπικό μήνυμα
ή μέσω email στο fotiskermel@gmail.com
ή μέσω τηλεφώνου το οποίο θα βρούνε στο www.kermelidis.gr
ή μέσω τηλεομοιοτύπου -fax- στο 2410239262.
Η αποστολή των αρχείων τους,εντύπων,εγχειριδίων,βιβλίων,ηλεκτρονικών ψηφιακών αρχείων κ.α. μπορούν να αποσταλούν στην διεύθυνση:

Σύλλογος Ιεροψαλτών Λάρισας ¨Κοσμάς ο Μελωδός¨
Υπ΄όψιν Φωτίου Κερμελίδη
Αλεξ.Παναγούλη 2 & Κύπρου γωνία
Τ.Κ.41222 Λάρισα
2ος όροφος
τηλ.2410537771-2410230159
fax:2410239262

Τα εις άνω ισχύουν και για αποστολή αρχείων από μεμονωμένους ιεροψάλτας μας.Μπορούν να μας κάνουν κάποια δωρεά ή να μας αποστείλουν δικές τους εκδόσεις ή φωτοτυπημένα βιβλία διαφόρων εκδοτών και εκδόσεων.

Σας ευχαριστούμε όλους εκ των προτέρων. Εκμεταλλευόμενοι τις χιλιάδες των επισκέψεων στον χώρο της Δημόσιας Βιβλιοθήκης, ελπίζουμε η κίνηση αυτή να είναι η αρχή για μία πρώτη προσέγγιση των συμπολιτών μας με την Βυζαντινή μουσική η οποία τελικώς να εδραιωθεί στις συνειδήσεις τους ως ένα ακόμη στοιχείο της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και στο Σύλλογό σας και στους φορείς με τους οποίους συνεργάζεσθε γι' αυτό το σπουδαίο έργο.
 
Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον Φώτη, που παρά τις υπερ-αυξημένες υποχρεώσεις του (οικογενειακές-επαγγελματικές) υπηρετεί τον σύλλογό μας με συνέπεια, ενθουσιασμό, ανιδιοτέλεια και, το κυριότερο, με διάθεση θυσίας και προσφοράς. Αυτήν την προσφορά την έχουν δει όλοι στο Ψαλτολόγιο και είμαι σίγουρος ότι θα ανταποκριθούν στο ελάχιστο που ζητάει ο Φώτης, όχι για τον εαυτό του, αλλά για το κοινό όφελος.
Η δική μου συμπλήρωση στις ωραίες ιδέες του συλλόγου είναι να δώσουμε τα μέλη του συλλόγου και παλαιά βιβλία (ή τουλάχιστον να τα "δανείσουμε" ) στη βιβλιοθήκη του Συλλόγου ώστε να έχουν πρόσβαση σ' αυτά όλοι και ταυτόχρονα να μην τα τρώει η υγρασία και οι ακατάλληλες συνθήκες φύλαξης στα ράφια μας.
Προσωπικά θα δώσω τον "Ποιμενικό αυλό" Κοσμά του Μαδυτινού, τον Πρωγάκη, όλα τα βιβλία που έχω από της εκδόσεις τις Ζωής, τα τρία πονήματά μου και θα "δανείσω" κάποιες παλιές εκδόσεις που έχω στην κατοχή μου.
Και κάποια άλλα.:)
 
Last edited:

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον Φώτη, που παρά τις υπερ-αυξημένες υποχρεώσεις του (οικογενειακές-επαγγελματικές) υπηρετεί τον σύλλογό μας με συνέπεια, ενθουσιασμό, ανιδιοτέλεια και, το κυριότερο, με διάθεση θυσίας και προσφοράς. Αυτήν την προσφορά την έχουν δει όλοι στο Ψαλτολόγιο και είμαι σίγουρος ότι θα ανταποκριθούν στο ελάχιστο που ζητάει ο Φώτης, όχι για τον εαυτό του, αλλά για το κοινό όφελος.
Η δική μου συμπλήρωση στις ωραίες ιδέες του συλλόγου είναι να δώσουμε τα μέλη του συλλόγου και παλαιά βιβλία (ή τουλάχιστον να τα "δανείσουμε" ) στη βιβλιοθήκη του Συλλόγου ώστε να έχουν πρόσβαση σ' αυτά όλοι και ταυτόχρονα να μην τα τρώει η υγρασία και οι ακατάλληλες συνθήκες φύλαξης στα ράφια μας.
Προσωπικά θα δώσω τον "Ποιμενικό αυλό" Κοσμά του Μαδυτινού, τον Πρωγάκη, όλα τα βιβλία που έχω από τις εκδόσεις τις Ζωής, τα τρία πονήματά μου και θα "δανείσω" κάποιες παλιές εκδόσεις που έχω στην κατοχή μου.
Και κάποια άλλα.:)

Σας ευχαριστούμε...Ηλία τι να πω; Σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια διά την πολύτιμον χειρονομίαν σου.Μακάρι όλοι τα μέλη να ακολουθήσουν την πρακτική σου.
Προσωπικά θα δωρήσω όλο το ψηφιακό μου υλικό (σκληρό δίσκο) αντιγραφημένο, όλα τα βιβλία που κατέχω φωτοτυπημένα.
Περιμένουμε από όλα τα μέλη να μας αποστείλλουν υλικό έστω και φωτοτυπημένο όταν πρόκειται για βιβλίο έστω και με cd όταν πρόκειται για ψηφακό υλικό.
Περιμένουμε και από όλους τους Άρχοντας Ιεροψάλτας μας ανά της επικρατείας να μας αποστείλλουν τα πονήματά τους.Οι ίδιοι θα έχουν πάντοτε βήμα στις ραδιοφωνικές μας εκπομπές που σημειώνουν τεράστια επιτυχία και η μελέτη των πονημάτωντους θα γίνεται από όλους μας ανά πάσα στιγμή και ώρα.....
http://kosmasmelodos.blogspot.gr/

Υ.Γ. Όποιος Άρχων ιεροψάλτης-πρωτοψάλτης και λαμπαδάριος- δεν ανταποκριθεί,τον περιμένει δια βίου ενόχληση από τηλεφώνου από εμέ τον ανάξιον...ξέρετε βέβαια τι σημαίνει αυτό....Διδάσκαλοι του Ψαλτολογίου ετοιμαστείτε..:D
 
Last edited:

stzioutzios

Μέλος
Σας ευχαριστούμε...Ηλία τι να πω; Σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια διά την πολύτιμον χειρονομίαν σου.Μακάρι όλοι τα μέλη να ακολουθήσουν την πρακτική σου.
Προσωπικά θα δωρήσω όλο το ψηφιακό μου υλικό (σκληρό δίσκο) αντιγραφημένο, όλα τα βιβλία που κατέχω φωτοτυπημένα.
Περιμένουμε από όλα τα μέλη να μας αποστείλλουν υλικό έστω και φωτοτυπημένο όταν πρόκειται για βιβλίο έστω και με cd όταν πρόκειται για ψηφακό υλικό.
Περιμένουμε και από όλους τους Άρχοντας Ιεροψάλτας μας ανά της επικρατείας να μας αποστείλλουν τα πονήματά τους.Οι ίδιοι θα έχουν πάντοτε βήμα στις ραδιοφωνικές μας εκπομπές που σημειώνουν τεράστια επιτυχία και η μελέτη των πονημάτωντους θα γίνεται από όλους μας ανά πάσα στιγμή και ώρα.....
http://kosmasmelodos.blogspot.gr/

Υ.Γ. Όποιος Άρχων ιεροψάλτης-πρωτοψάλτης και λαμπαδάριος- δεν ανταποκριθεί,τον περιμένει δια βίου ενόχληση από τηλεφώνου από εμέ τον ανάξιον...ξέρετε βέβαια τι σημαίνει αυτό....Διδάσκαλοι του Ψαλτολογίου ετοιμαστείτε..:D

Έχω κάποια βιβλία που πιστεύω ότι θα σας ενδιαφέρουν και είναι σε ψηφιακή μορφή. Μπορώ να σάς στείλω στο email σας. Ίσως κάποια απο αυτά δεν τα έχετε. Και σας εύχομαι καλό κουράγιο για τον Σύλλογό σας.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστούμε.
Είστε οι δωρητές αρχείων τα οποία είθε ο Κύριος να βοηθήσουν πολλούς εκτός των άλλων και στην πνευματική τους κατάρτιση και ψυχική τους ανάταση.Ο Θεός να σας τα ανταποδίδει εκατονταπλασίως.Είμαστε όλα τα μέλη συγκινημένοι με την αγάπη σας.Θα φανούμε αντάξιοι των προσδοκιών σας με την Χάριν του.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Πολλές και θερμές ευχαριστίες στον Άρχοντα πρωτοψάλτη της Ιεράς
Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως και Άρχοντα Πρωτοψάλτη του Καθεδρικού
Ναού της του Θεού Σοφίας Θεσσαλονίκης κ.Χαρίλαο Ταλιαδώρο,
ο οποίος αποδεικνύοντας για μία ακόμη φορά την μεγάλη του αγάπη για τους νέους ιεροψάλτας, μας απέστειλλε ψηφιακό και έντυπο υλικό
-βιβλία,πονήματα,εγχειρίδια- τα οποία θα κοσμούν τον χώρο της βιβλιοθήκης
μας εν τω αναγνωστηρίω,εντός της δημόσιας Βιβλιοθήκης Λάρισας.

Συγκινημένοι ευχαριστούμε τον Άρχοντά μας.Ο Θεός να του δίδει κουράγιο και δύναμη.Ευχαριστούμε και όλους σας για την ανταποκρίση στο κάλεσμά μας.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Θερμά ευχαριστούμε και τον Μουσικολογιότατο κ. Αστέριο Δεβρελή, για τη μεγάλη προσφορά του στη διάσωση της γνήσιας Εκκλησιαστικής Βυζαντινής Μουσικής. Τον ευχαριστούμε διά την άμεση ανταπόκρισή του να μας αποστείλει ακυκλοφόρητα πονήματα,εγχειρίδια και τεύχη Μεγάλων Αρχόντων Ιεροψαλτών μας όπως επίσης και τα προσωπικά του αρχεία.Τι να πούμε; Πράγματι συγκινημένοι τον ευχαριστούμε και για την μεγάλη του δωρεά αλλά και για την υπόσχεσή του ότι θα είναι δίπλα σε κάθε μας προσπάθεια βοηθώντας με τον δικό του τρόπο.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Πολλές και θερμές ευχαριστίες στον Άρχοντα πρωτοψάλτη της Ιεράς
Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως και Άρχοντα Πρωτοψάλτη του Ι.Ν.Αγίου Θωμά Αμπελοκήπων Αθηνών κ.Θεόδωρο Βασιλικό,
ο οποίος αποδεικνύοντας την μεγάλη του αγάπη για τους νέους ιεροψάλτας, μας απέστειλλε ψηφιακό και έντυπο υλικό τα οποία θα κοσμούν τον χώρο της βιβλιοθήκης μας εν τω αναγνωστηρίω,εντός της δημόσιας Βιβλιοθήκης Λάρισας.

Συγκινημένοι τον ευχαριστούμε πολύ .Ο Θεός να του δίδει κουράγιο και δύναμη.Ευχαριστούμε και όλους σας για την ανταποκρίση στο κάλεσμά μας.
Αναμένουμε από όλους σας.Σε λίγο καιρό θα σας έχουμε νέα για το παλατάκι των Ιεροψαλτών.Είναι καταπληκτικό το αμφιθέατρο,η τέλεια σκηνή του,οι προβολείς, τα συστήματα μηχανημάτων μικροφωνικής και μεγαφωνικής...Σήμερα τελείωσαν οι εργασίες τοποθέτησης των καθισμάτων.Δόξα σοι ο Θεός.Οδεύουμε....
 
Top