Σουσούνης Παναγιώτης

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Καλά απορώ πως και δεν τον έχετε συμπεριλάβει;;;

Δεν έχω ηχογραφήσεις του πέραν αυτών από το ieropsaltis.com,

Κατά τα γούστα μου:

Από αυτούς της γενιάς του (Βασιλικούς, βασιλείου, Κετσετζής και όλοι οι λοιποί) η φωνή του μου αρέσει πιο πολύ.....

Σε θεματα ερμηνείας είναι απίστευτος: Ακούστε από το παραπάνω site τα δύο απολυτίκια που λέει... δε χρειάζεται παραπάνω....

Είναι άρχοντας και στο τρόπο που ψέλνει αλλά μάλλον και στη ζωή του γενικώς (τουλάχιστον από μερικές φορές μου ήμασταν συνδαιτημόνες έτσι κατάλαβα)

θεωρητικές και ιστορικές γνώσεις βάθους απύθμενου!!

Είναι από αυτούς τους λίγους αν όχι ο μοναδικός που θα τον πλήρωνα αδρά για να με ξανά-διδάξει μουσική και να μοιράστει μαζί μου τον πλούτο της γνωσης του!!!!

Τυχερός ηταν ο Δημήτρης (Παπαγεωργίου) που στα νειάτα του ΄΄εκανε αριστερός του

Άρχοντα της Κρήτης και όλοι οι λοιποί Άρχοντες έχετε τίποτα να μοιραστείτέ;

Μακάρι να μπορούσα να σας το ανταποδώσω αλλά είμαι εκτος έδρας....θα ρθοι όμως ο καιρός ελπίζω.....

Ευχαριστώ
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Βασίλη, ξέρεις αν ψάλλει ακόμα στον Άγιο Νικόλαο Καισαριανής; :confused:
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Καλά απορώ πως και δεν τον έχετε συμπεριλάβει;;;
Άρχοντα της Κρήτης και όλοι οι λοιποί Άρχοντες έχετε τίποτα να μοιραστείτέ;
Ευχαριστώ

Φιλε Βασιλη επισυναπτω (αφου με ειπες και ''αρχοντα'' , κατι που βεβαια δεν ειμαι) ενα μικρο ηχητικο απο τον φιλο Παναγιωτη .
Ο Παναγιωτης ειναι εκ των καλλιτερων μαθητων του Γεωργιου Συρκα με πλουσια επιβλητικη φωνη . Μας συνδεουν πολλοι ''αγωνες'' για την ψαλτικη
επαγγελματικη αποκατασταση και οχι μονο .
 

Attachments

  • 3'05''=Σουσουνης Παναγιωτης=Ιδιομελα Ν' (Αγιου Νικολαου)_new.mp3
    1.1 MB · Views: 312

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Φιλε Βασιλη επισυναπτω (αφου με ειπες και ''αρχοντα'' , κατι που βεβαια δεν ειμαι) ενα μικρο ηχητικο απο τον φιλο Παναγιωτη .
Ο Παναγιωτης ειναι εκ των καλλιτερων μαθητων του Γεωργιου Συρκα με πλουσια επιβλητικη φωνη . Μας συνδεουν πολλοι ''αγωνες'' για την ψαλτικη
επαγγελματικη αποκατασταση και οχι μονο .

Είστε άρχοντας αλλά οχι μόνο ως ψάλτης αλλά και στη καρδιά! Ευχαριστώ για το ηχητικό απόσπασμα!!

..... ¨Εχουμε τίποτε άλλο... που θα μπορούσατε να ανέβασετε; π.χ το υπόλοιπο της ακολουθίας.....

Υ.Γ:Τωρα να ανεβάζουμε τόσα για το Θεόδωρο(δεν αφορά σε εσάς) και μόνο ένα για τον αρχοντα της Καισαριανης είναι κριμα...
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
ωρα να ανεβάζουμε τόσα για το Θεόδωρο(δεν αφορά σε εσάς) και μόνο ένα για τον αρχοντα της Καισαριανης είναι κριμα...

Ποιόν "Θεόδωρο" εννοείς, αγαπητέ; Ας μη μιλάμε με υπονοούμενα.
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Ποιόν "Θεόδωρο" εννοείς, αγαπητέ; Ας μη μιλάμε με υπονοούμενα.

Λοιπόν μα συγγνώμη θέλει ερώτημα ποιος είναι ο Θεόδωρος;;;; ΕΝΑΣ είναι ο Θεόδωρος, ο Βασιλικός.... Το υπονοούμνεο για το οτι εχουμε ανεβλασει τόσα δεν πήγαινε σαυτούς που έχουν ανεβασει.... αλλά ήταν συγκριτικό προσωπικό σχόλιο για τους δυο ψάλτες (Βασιλικό - Σουσούνη). Το οποίο σχόλιο το κάνω και στο πρωτο μου μηνύμα

Ωχ θεέ μου! Με αγάπη!
 
Last edited:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Μην ανησυχείς, φίλε, δεν σε παρεξηγούμε. Φαντάστηκα ότι εννοούσες τον Βασιλικό, αλλά δεν ήμουν σίγουρος.
Μακάρι να είχαμε ηχογραφήσεις από τον Σουσούνη για ν' ανεβάσουμε στο forum... Είναι μεγάλος ψάλτης. Κι έχει σχηματίσει αξιόλογες χορωδίες κατά καιρούς, όπως έχω μάθει από συναδέλφους ιεροψάλτες. Δυστυχώς όμως δεν έχουμε ακούσματά του. Ενώ του Βασιλικού ...πλήθος! Μάλλον πιο πολύ ήταν στα studio και στις πρόβες ο Θόδωρος, παρά στο σπίτι του. Μια ανεξάντλητη παραγωγή. Και μονωδίες και χορωδίες... Γι' αυτό μπορούμε και βρίσκουμε υλικό κι ανεβάζουμε στο "Ψαλτολόγιον". Αυτό είναι μόνο και τίποτε άλλο.
Υ.Γ. Παρακαλώ όσους φίλους διαβάζουν αυτές τις γραμμές, όποτε πηγαίνουν κοντά σε φημισμένους ψάλτες, να παίρνουν κι ένα κασσετοφωνάκι, mp3 [ό,τι έχουν] και να γράφουν. Είναι αμαρτία να μην έχουμε ακούσματα από ζώντες σπουδαίους ιεροψάλτες.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Υπάρχει ένα μονοφωνάρικο του Σουσούνη από τις εκδόσεις του Ι.Β.Μ. σε κάποιο μέλος του Κουκουζέλη(Υψωθήτω η χειρ σου...)το έχω σε κασσέτα δυστυχώς...όποιος το έχει ας το ανεβάσει...είναι πολύ ωραίο...
 

tol

Νέο μέλος
Αισθάνομαι πολύ τυχερός που έχω γνωρίσει από κοντά τον ΑΡΧΟΝΤΑ του μητροπολιτικού ναού Καισαριανής κο Παναγιώτη Σουσούνη! Ήμουν καθημερινός ψάλτης εκεί κατά την περίοδο 2005-2007 και τον έχω αόύσει ζωντανά πάμπολλες φορές. Ψάλτης με αξεπέραστη μελωδική φωνή και αστείρευτη πηγή γνώσεων περί τη ΒΜ. Πιστεύω δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ αυτού και άλλων ψαλτών που είναι πιο γνωστοί στο ιεροψαλτικό -και όχι μόνο-κοινό...
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Αισθάνομαι πολύ τυχερός που έχω γνωρίσει από κοντά τον ΑΡΧΟΝΤΑ του μητροπολιτικού ναού Καισαριανής κο Παναγιώτη Σουσούνη! Ήμουν καθημερινός ψάλτης εκεί κατά την περίοδο 2005-2007 και τον έχω αόύσει ζωντανά πάμπολλες φορές. Ψάλτης με αξεπέραστη μελωδική φωνή και αστείρευτη πηγή γνώσεων περί τη ΒΜ. Πιστεύω δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ αυτού και άλλων ψαλτών που είναι πιο γνωστοί στο ιεροψαλτικό -και όχι μόνο-κοινό...

Καμία ηχογράφηση, πατριώτη; Υπάρχει;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Είμαι κι εγώ στη μητρόπολη Καισαριανής και τον έχω ακούσει πολλές φορές. (ψάλλει και σε μυστήρια).
Μπορώ να πω ότι ανήκει στην κατηγορία των βαρύτονων ψαλτών, με απίστευτο όγκο φωνής. Όπως θα σας βεβαιώσει και ο λαμπαδάριός του που προηγήθηκε, έχει σπάνιο ψαλτικό ήθος και σοβαρότητα στο αναλόγι, έως και αυστηρότητα. Έχει καταπληκτική οργάνωση των ψαλλομένων σε χειρόγραφους τόμους, μέσα σε ζελατίνες. Το ψάλσιμό του, ειδικά στα αργά μαθήματα έχει απίστευτη ιεροπρέπεια. Επίσης, μπορεί να ακουστεί άνετα και χωρίς μικρόφωνο.
Μειονεκτήματα; (για κάποιες τουλάχιστον ψαλτικές αντιλήψεις). Η όχι καλή αίσθηση του ρυθμού. Αλλά τέτοια φωνή πώς να την τιθασεύσεις. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τον Ταλιαδώρο. Και ότι ο βαρύς τόνος της φωνής του δεν του επιτρέπει εκφραστικούς χρωματισμούς. Αλλά αυτό μπορεί και να είναι πλεονέκτημα.

Έχω σε κασέτα μια συναυλία του με τον Βασιλικό, προ δεκαετίας, όπου ψάλλει υπέροχα μαθήματα. Αν ο διαχειριστής μας πιστεύει ότι δεν υπάρχει θέμα δικαιωμάτων για κάποια μέλη, μπορώ να προσπαθήσω να ανεβάσω μερικά.
 
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
Υπάρχει ένα μονοφωνάρικο του Σουσούνη από τις εκδόσεις του Ι.Β.Μ. σε κάποιο μέλος του Κουκουζέλη(Υψωθήτω η χειρ σου...)το έχω σε κασσέτα δυστυχώς...όποιος το έχει ας το ανεβάσει...είναι πολύ ωραίο...

Ανέβηκε εδώ
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Λοιπον αγαπητοι κυριοι οντως ο κ.Σουσουνης εψαλλε με τον κ. Βασιλικο η τον Μαρτιο η τον Απριλιο του 1993 σε συναυλια που δοθηκε στην Αθηνα.Εκεινη την περιοδο απο οσα ακουσα απο την ηχογραφηση ο κ.Σουσουνης βρισκοτανε σε καλη φωνητικη κατασταση κ λεει καταπληκτικα τον χερουβικο υμνο σε πλβ καθως επισης κ ολα τα κομματια που απεδωσε,οσοι εχουν την σχετικη κασσετα καταλαβαινουν τι εννοω.Πραγματι ειναι απο τις καλυτερες φωνες που εχουμε σημερα,παντοτε προσωπικη αποψη εκφραζω.
 

xriste

π. Γεώργιος Χριστοδούλου
Ως λαΪκός είχα την ευλογία μιας και ο Άγιος Νικόλαος Καισαριανής υπήρξε ενορία μου, να ακούω και να μελετώ τον Παναγιώτη τον Σουσούνη επάνω στο αναλόγιο. Άνθρωπος και ψάλτης με ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ.
 
Top