[Ερώτηση] Σε ποιον χορό ανήκει το Δοξαστικόν της Κασσιανής;

T

Tzanakos_B

Guest
Συνάδελφοι, καλημέρα. Την Μ. Εβδομάδα , θα ψάλλουμε το περίφημον Δοξαστικόν '' Κύριε η εν πολλαίς αμαρτίαις περιπεσούσα γυνή.... '' ποίημα Κασσιανής μοναχής . Ως καλύτερη μελοποίησις , θεωρείται η του Πέτρου Λαμπαδαρίου σε αργόν μέλος ,αλλά και σε σύντομον. [ Πολλοί λέγουν ότι έγινε τόσο γνωστόν το Μέλος , διότι το κείμενον μελοποιήθηκε αριστοτεχνικά από τον Π. Λαμπ. ] . Υπάρχει και τρίτη μελοποίησις , πιό σύντομη του Κων. Πρίγγου. Αυτές οι τρείς μελοποιήσεις , θεωρούνται και είναι οι καλύτερες. Το Δοξαστικόν αυτό των αποστίχων της Μ. Τετάρτης, ανηκει εις τον αριστρόν χορόν, όπως και όλα τα Δοξαστικά των αποστίχων. Στο Πατριαρχείο , λέγεται πάντα από τον Αρχοντα Λαμπαδάριον ανέκαθεν.. ΕΔΩ στην Ελλάδα , συμψάλλεται από τους δύο ψάλτες , δεξιόν και αριστερόν. Εάν όμως ο αριστερός ψάλτης , ειναι πολυ καλός και έχει και βοηθούς καλούς , και θελήσει να το ψάλλει μόνος με τους βοηθούς του , τι γίνεται τότε ??? Είπαμε ότι ανήκει εις αυτόν κατά το τυπικόν της Εκκλησίας... Θα ήθελα τα σχόλιά σας... Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όντας αριστερός σε τουλάχιστον 3 περιπτώσεις, (Καρλόβασι, Μονή Πετράκη, Μενίδι, πήγαινα δεξιά και συμψάλαμε με τον πρωτοψάλτη... Και τα ... Sola fifty-fifty:D...
Ή, τα χαμηλά «οδυρομένη-οίμοι κλπ εγώ, και τα ψηλά «δέξαι μου - τίς εξιχνιάσει κ.τ.ό. ο άλλος (αυτό σημαίνει.... λούφα!:D)
Μια φορά δεξιός μου έκανε πως επέμενε να το ψάλλω εγώ από αριστερά, αλλά υπό την απειλή αποχώρησης την στιγμή της ψαλμώδησής του... υπεχώρησε...:wink:
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Συνάδελφοι, καλημέρα. Την Μ. Εβδομάδα , θα ψάλλουμε το περίφημον Δοξαστικόν '' Κύριε η εν πολλαίς αμαρτίαις περιπεσούσα γυνή.... '' ποίημα Κασσιανής μοναχής . Ως καλύτερη μελοποίησις , θεωρείται η του Πέτρου Λαμπαδαρίου σε αργόν μέλος ,αλλά και σε σύντομον. [ Πολλοί λέγουν ότι έγινε τόσο γνωστόν το Μέλος , διότι το κείμενον μελοποιήθηκε αριστοτεχνικά από τον Π. Λαμπ. ] . Υπάρχει και τρίτη μελοποίησις , πιό σύντομη του Κων. Πρίγγου. Αυτές οι τρείς μελοποιήσεις , θεωρούνται και είναι οι καλύτερες. Το Δοξαστικόν αυτό των αποστίχων της Μ. Τετάρτης, ανηκει εις τον αριστρόν χορόν, όπως και όλα τα Δοξαστικά των αποστίχων. Στο Πατριαρχείο , λέγεται πάντα από τον Αρχοντα Λαμπαδάριον ανέκαθεν.. ΕΔΩ στην Ελλάδα , συμψάλλεται από τους δύο ψάλτες , δεξιόν και αριστερόν. Εάν όμως ο αριστερός ψάλτης , ειναι πολυ καλός και έχει και βοηθούς καλούς , και θελήσει να το ψάλλει μόνος με τους βοηθούς του , τι γίνεται τότε ??? Είπαμε ότι ανήκει εις αυτόν κατά το τυπικόν της Εκκλησίας... Θα ήθελα τα σχόλιά σας... Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.

1) o Πρίγγος πήρε από το Ραιδεστηνό...και το καλλώπισε
2) μακάρι να το πεί ο αριστερός... και να μη μου ξαναζητήσει τίποτε που δεν του ανήκει.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εάν όμως ο αριστερός ψάλτης , ειναι πολυ καλός και έχει και βοηθούς καλούς , και θελήσει να το ψάλλει μόνος με τους βοηθούς του , τι γίνεται τότε ???
Τό λέει στόν προϊστάμενο, τό λέει ὁ προϊστάμενος στόν δεξιό, φεύγει ὁ δεξιός καί τό λέει ὁ ἀριστερός!


 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Τί είδους προβληματισμός είναι αυτός πάλι; Αν μπορεί και θέλει ο αριστερός, δικό του είναι, να το πει. (Έχω αρχίσει να σκέφτομαι πως και να μην μπορεί, δικό του είναι.) Αν πάλι προτιμάει να το πουν οι δύο "χοροί ομού", πάλι μια χαρά. Η τάξη είναι τάξη μόνο όπου βολευόμαστε;
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Συνάδελφοι, καλημέρα. Την Μ. Εβδομάδα , θα ψάλλουμε το περίφημον Δοξαστικόν '' Κύριε η εν πολλαίς αμαρτίαις περιπεσούσα γυνή.... '' ποίημα Κασσιανής μοναχής . Ως καλύτερη μελοποίησις , θεωρείται η του Πέτρου Λαμπαδαρίου σε αργόν μέλος ,αλλά και σε σύντομον. [ Πολλοί λέγουν ότι έγινε τόσο γνωστόν το Μέλος , διότι το κείμενον μελοποιήθηκε αριστοτεχνικά από τον Π. Λαμπ. ] . Υπάρχει και τρίτη μελοποίησις , πιό σύντομη του Κων. Πρίγγου. Αυτές οι τρείς μελοποιήσεις , θεωρούνται και είναι οι καλύτερες. Το Δοξαστικόν αυτό των αποστίχων της Μ. Τετάρτης, ανηκει εις τον αριστρόν χορόν, όπως και όλα τα Δοξαστικά των αποστίχων. Στο Πατριαρχείο , λέγεται πάντα από τον Αρχοντα Λαμπαδάριον ανέκαθεν.. ΕΔΩ στην Ελλάδα , συμψάλλεται από τους δύο ψάλτες , δεξιόν και αριστερόν. Εάν όμως ο αριστερός ψάλτης , ειναι πολυ καλός και έχει και βοηθούς καλούς , και θελήσει να το ψάλλει μόνος με τους βοηθούς του , τι γίνεται τότε ??? Είπαμε ότι ανήκει εις αυτόν κατά το τυπικόν της Εκκλησίας... Θα ήθελα τα σχόλιά σας... Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
Τα περι Πατριαρχειου δεν ειναι απολυτως ακριβη.
Επι πρωτοψαλτειας Στανιτσα,το εψελνε ο ιδιος.
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Τί είδους προβληματισμός είναι αυτός πάλι; Αν μπορεί και θέλει ο αριστερός, δικό του είναι, να το πει. (Έχω αρχίσει να σκέφτομαι πως και να μην μπορεί, δικό του είναι.) Αν πάλι προτιμάει να το πουν οι δύο "χοροί ομού", πάλι μια χαρά. Η τάξη είναι τάξη μόνο όπου βολευόμαστε;

Απο το "μπορει και θελει" μεχρι το να το "πει",αντωνη,"χασμα μεγα εστηρικται".
Γνωριζεις πολλους πρωτοψαλτες που να εχουν την παραμικρη προθυμια να to παραχωρησουν?
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Υποθέτω πως η συνήθεια να το λέη ο Δεξιός έχει προκύψει λόγω των απαιτήσεων του κομματιού και...υποτίθεται ότι ο Δεξιός είναι καλύτερος (;).Η γνώμη μου είναι ότι εάν ο Αριστερός έχει τα προσόντα να το λέη αυτός, εφόσον έτσι είναι η τάξις και το Τυπικόν.
Ξέρω περιπτώσεις που ο Αριστερός ψάλτης είναι παρασάγγας καλύτερος! Για να μήν πουμε και το άλλο: είναι παρατηρημένο ότι σε πολλές ακολουθίες όταν υπάρχουν ιδιόμελα, αυτά κατά κανόνα "πέφτουν" στον Δεξιό! Αυτό δεν είναι τυχαίο! Έτσι λοιπόν, άς αποζημιωθή κάπως ο Αριστερός λέγοντας αυτό που στο κάτω-κάτω του ανήκει!
 
T

Tzanakos_B

Guest
Υποθέτω πως η συνήθεια να το λέη ο Δεξιός έχει προκύψει λόγω των απαιτήσεων του κομματιού και...υποτίθεται ότι ο Δεξιός είναι καλύτερος (;).Η γνώμη μου είναι ότι εάν ο Αριστερός έχει τα προσόντα να το λέη αυτός, εφόσον έτσι είναι η τάξις και το Τυπικόν.
Ξέρω περιπτώσεις που ο Αριστερός ψάλτης είναι παρασάγγας καλύτερος! Για να μήν πουμε και το άλλο: είναι παρατηρημένο ότι σε πολλές ακολουθίες όταν υπάρχουν ιδιόμελα, αυτά κατά κανόνα "πέφτουν" στον Δεξιό! Αυτό δεν είναι τυχαίο! Έτσι λοιπόν, άς αποζημιωθή κάπως ο Αριστερός λέγοντας αυτό που στο κάτω-κάτω του ανήκει!

Τα περι Πατριαρχειου δεν ειναι απολυτως ακριβη.
Επι πρωτοψαλτειας Στανιτσα,το εψελνε ο ιδιος.

Συνάδελφε , στο Πατριαρχείο τηρείται παντα αυτή η τάξις. Επί '' χρυσής '' εποχής Πρίγγου - Στανίτσα , παντα την Μ. Τρίτη το έψαλλε ο Στανίτσας , με μεγάλην επιτυχίαν, ο Πρίγγος ψιλοζήλευε , αλλά την Μ. Τετάρτην το πρωί , κατα την Λειτουργίαν των Προηγιασμένων, ο Πρίγγος , έψαλλε το μελοποιηθέν υπ` αυτού , συντομώτερον. αυτή η τάξις ισχύει μέχρι σήμερον... Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Συνάδελφε , στο Πατριαρχείο τηρείται παντα αυτή η τάξις. Επί '' χρυσής '' εποχής Πρίγγου - Στανίτσα , παντα την Μ. Τρίτη το έψαλλε ο Στανίτσας , με μεγάλην επιτυχίαν, ο Πρίγγος ψιλοζήλευε , αλλά την Μ. Τετάρτην το πρωί , κατα την Λειτουργίαν των Προηγιασμένων, ο Πρίγγος , έψαλλε το μελοποιηθέν υπ` αυτού , συντομώτερον. αυτή η τάξις ισχύει μέχρι σήμερον... Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.

Ξαναλεω.
Επι ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΕΙΑΣ Στανιτσα.
Ακουσατε εσεις ποτε να το λεει ο Δανιηλιδης ως Λαμπαδαριος??
 
T

Tzanakos_B

Guest
Ξαναλεω.
Επι ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΕΙΑΣ Στανιτσα.
Ακουσατε εσεις ποτε να το λεει ο Δανιηλιδης ως Λαμπαδαριος??

Συνάδελφε , επί πρωτοψαλτείας Στανίτσα , [ 1960 -1964 ] , αν θυμάμαι καλά , εγώ ήμουν φοιτητής και μετά στρατιώτης . Δεν είχα την δυνατότητα και τις μουσικές εμπειρίες για να γνωρίζω τι συνεβαινε , τότε στο Πατριαρχείο ... Μετά ο Στανίτσας απελάθηκε και ήλθε στην Ελλάδα. Οσα ανέφερα , βασίζονται στην τάξιν η οποία επικρατεί στον Πατριαρχικό Ναό... Αν συνέβαινε αυτό που υποστηριζετε , πιστεύω ότι θα γινόταν με την θέλησιν του Λαμπαδαρίου κ. Δανιηλιδη , ο οποίος ειναι / ηταν γλυκύτατος και Πατριαρχικός..!!! Β. ΤΖΑΝ.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Απο το "μπορει και θελει" μεχρι το να το "πει",αντωνη,"χασμα μεγα εστηρικται".
Γνωριζεις πολλους πρωτοψαλτες που να εχουν την παραμικρη προθυμια να to παραχωρησουν?

Γιατί δικό τους είναι για να το παραχωρήσουν; Και μένα μου αρέσουν τα δογματικά θεοτοκία που δεν τυχαίνει συχνά να τα λέει ο δεξιός. Να τα λέω με το έτσι θέλω; (Και "την Κασσιανή" στα 18 χρόνια που είμαι πρωτοψάλτης εκτός μίας φοράς που το είπαμε παρέα από το αριστερό ψαλτήρι - και μου άρεσε πολύ- συμβαίνει να το λέμε από δεξιά. Ποτέ όμως με το ζόρι. Και πάντα με συνεννόηση και πρωτοβουλία του αριστερού.) Δεν κατακρίνω να το λένε οι πρωτοψάλτες. Αλλά αν γίνεται αλλιώς θα ήταν καλύτερο να γίνεται αλλιώς. Οπότε αν θέλει και μπορεί ο αριστερός δεν πρέπει να προβληματιζόμαστε.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το να το ψάλλει ο πρωτοψάλτης χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του λαμπαδαρίου, αποτελεί σφεταιρισμό και προσβολή της όποιου επιπέδου κι αν είναι ψαλτικής προσωπικότητας του δεύτερου. Ούτε προϊστάμενοι πρέπει να μπαίνουν στη μέση ούτε κανείς. Εάν δύο άνθρωποι δεν μπορούν να συνεννοηθούν σε κάτι τέτοιο, καλό θα ήταν να μην ψάλλει ο ένας απέναντι στον άλλο, αλλά να χωριστούν. Εμείς το ψάλλουμε από το δεξιό αναλόγιο με τη χορωδία της ενορίας όχι μόνο με τη σύμφωνη γνώμη του λαμπαδαρίου, αλλά καιμε τη συμμετοχή του.


Υ.Γ. Τα του μονοφωνάρη δικά του τιμής ένεκεν, διότι μας κάνει την τιμή να μας αφήσει να το ψάλλουμε αντ' αυτού.
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Το να το ψάλλει ο πρωτοψάλτης χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του λαμπαδαρίου, αποτελεί σφεταιρισμό και προσβολή της όποιου επιπέδου κι αν είναι ψαλτικής προσωπικότητας του δεύτερου. Ούτε προϊστάμενοι πρέπει να μπαίνουν στη μέση ούτε κανείς. Εάν δύο άνθρωποι δεν μπορούν να συνεννοηθούν σε κάτι τέτοιο, καλό θα ήταν να μην ψάλλει ο ένας απέναντι στον άλλο, αλλά να χωριστούν. Εμείς το ψάλλουμε από το δεξιό αναλόγιο με τη χορωδία της ενορίας όχι μόνο με τη σύμφωνη γνώμη του λαμπαδαρίου, αλλά καιμε τη συμμετοχή του.


Υ.Γ. Τα του μονοφωνάρη δικά του τιμής ένεκεν, διότι μας κάνει την τιμή να μας αφήσει να το ψάλλουμε αντ' αυτού.

Προσωπική εμπειρία:45 χρόνια στο αναλόγιο δεν το άκουσα ποτέ απο Λαμπαδάριο.

Το μάθημα απαιτεί εμπειρία. τεχνική , αντοχή . καλαισθησία κλπ που κατα κανόνα
διαθέτει πληρέστερα ο πρωτοψάλτης.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Προσωπική εμπειρία:45 χρόνια στο αναλόγιο δεν το άκουσα ποτέ απο Λαμπαδάριο....

Ούτε εγώ θυμάμαι να το έχω ακούσει ποτέ από Λαμπαδάριο.
Εδώ τίθεται ξανά το ερώτημα, τί είναι παράδοση; Αυτό που βρίσκουμε γραμμένο σε κάποιο βιβλίο, ή αυτό που εμπειρικά αντιλαμβανόμαστε να συμβαίνει στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τις τελευταίες δεκαετίες, ή από τότε που έχουμε σαφείς μαρτυρίες;
Δεν έχω πρόβλημα να το πει κι ο παπάς από το ιερό, εάν μπορεί, και πολλοί μπορούν. Δεν θα το ονόμαζα όμως "κατά παράδοσιν".
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Το μάθημα απαιτεί εμπειρία. τεχνική , αντοχή . καλαισθησία κλπ που κατα κανόνα
διαθέτει πληρέστερα ο πρωτοψάλτης.

Μάλλον κάπως έτσι κατέληξε στο δεξιό.
Υπάρχει και η εξής εκδοχή:
Κάποιοι ναοί ίσως και να μη διέθεταν καθόλου λαμπαδάριο, οπότε αναγκαστικά οικειοποιήθηκε από το δεξιό ψάλτη.
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Γνωριζει καποιος,ποιο δοξαστικο ψαλλοταν στον Πατριαρχικο Ναο,στον εσπερινο της Μ.Τεταρτης,προ Πριγγου??
(το συντομο του Πετρου ισως???)
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Υπαρχει και μια λεπτομερεια...
Τα αποστιχα,ποιος θα τα αρχισει;
Ειναι τα μοναδικα που ειναι 4,αντι 3 των αλλων ημερων.. Γιατι;
Κανω λιγο τον δικηγορο του διαβολου!!...:D
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τα αποστιχα,ποιος θα τα αρχισει;
Ὁ δεξιός ἄν πεῖ ὁ δεξιός τήν «Κασσιανή»· δέν θέλει σοφία...
Ὁ ἀριθμός τῶν ἀποστίχων κυμαίνεται ἀπό 3 ἕως 5 (γνωστό κι αὐτό...).


 
T

Tzanakos_B

Guest
Επειδή εγώ πρώτος έθεσα το θέμα αυτό , αισθάνομαι λίγο άβολα.. και θα ήθελα να δηλώσω ότι το Αλφα και το Ωμέγα στον Ναό μας , είναι ο σεβασμός προς τον προ ι στάμενο και η καλή συνεργασία μεταξύ των δύο ιεροψαλτών , Δεξιού και Αριστερού..!!! Ουσιαστικά επιτελούν το ίδιο Διακόνημα και συνήθως εις πολλούς ναούς , εάν παραιτηθεί ο Δεξιός , τον διαδέχεται ο αριστερός.. Αυτό συνέβη σε μένα , δύο φορές. Την πρώτη στην ΒΟΥΛΑ , παραιτηθείς , με διαδέχτηκε ο Αριστερος κ. Γεωρ. Ρουμπέσης. Την δεύτερη φορά στην Παναγία [ Κοιμησις , επί της Θεομήτορος , Ανω Καλαμάκι ] , με διαδεχτηκε ο Λαμπαδάριος κ. Παν. Δαριώτης , μαθητής του αειμνήστου Κ. Τασόπουλου . Όλα αυτά τα χρόνια συνολικά[ 25 ] , συμψάλλαμε κάθε χρόνο το Δοξαστικό της Κασσιανής , στο Δεξιό Αναλόγιο με βοηθούς μαζί. Φέτος ψάλλω στον Αγιο Κων/νο Ηλιούπολης με τον Δασκαλοθανάση Πέτρον. Πολύ καλή συνεργασία , είναι μικρότερος από μένα αρκετά χρόνια και εργάζεται σε σχολείο. Ο ΚΥΡΙΟΣ , μου επεφύλαξε κάτι απρόοπτον... Την Μ. Τρίτη το βράδυ θα επισκεφτώ αγγειολόγο για τα πόδια μου... Πρήξιμο... Θα λείψω υποχρεωτικά... '' Αλλαι μεν αι βουλαί των ανθρώπων , άλλα δε Θεός κελεύει...'' !!!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 
Top