Σελίδες 43-66 (αρχή)

Αναρτώ τη συνέχεια της μεταγραφής από τον 17ο τόμο του έργου του Αγγ. Βουδούρη (περί της μεθοδολογίας ισχύουν όσα είχα γράψει στο πρώτο μήνυμά μου στο προηγούμενο θέμα).

Ο τόμος επιγράφεται "Μουσικοκριτικά", αλλά από τη σελ. 43 ξεκινάει μία επιμέρους αυτοτελής εργασία με τίτλο "Μουσικολογικόν ημερολόγιον" (εξ ου και ο διπλός τίτλος των αρχείων). Το pdf είναι για όποιον θέλει να κρατήσει τη μορφή που του έχω δώσει, ενώ στο word άλλαξα τη γραμματοσειρά, για όποιον θέλει να το επεξεργαστεί.

Καλό διάβασμα, με πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες (όπως πάντα). Μικρό το δείγμα αλλά η εργασία προχωράει με ρυθμό ανεξάρτητο της θέλησής μου:).
 

Attachments

  • Voudouris, Mousikologikon imerologion (Mousikokritika, s. 43-66_metagrafi ΚΚ).pdf
    250.4 KB · Views: 104
  • Voudouris, Mousikologikon imerologion (Mousikokritika, s. 43-66, metagrafi KK).docx
    47.6 KB · Views: 31

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀναρτῶ τίς σελίδες αὐτές σύμφωνα μέ τίς «προδιαγραφές» πού ἔχουν καθοριστεῖ ἀπό τόν Διαχειριστή.
Συγχαρητήρια καί πάλι στόν Κωνσταντῖνο!

Στή σελ. 50 (τοῦ δικοῦ μου καί τοῦ βιβλίου) § 9 χρησιμοποιεῖ ὁ Βουδούρης τό ρῆμα «ἐπαφήνεται». Ἔτσι τό διάβασα κι ἐγώ. Πρόκειται γιά ἰδίωμα καί μποροῦμε νά τό ἀλλάξουμε μέ τό «ἐπαφίεται».
Στή σελ. 59 § 32 χρησιμοποιεῖ τή λέξη «μουσιγράφοι». Τό ἄφησα. Ὁ Κωνσταντῖνος τό διόρθωσε σέ «μουσικογράφοι».


Περιμένουμε τή συνέχεια. Ἡ σελ. 66 ἔχει μείνει στήν ἀρχή.

 

Attachments

  • boudouris-mousikokritika-43-66.docx
    42.8 KB · Views: 38
  • boudouris-mousikokritika-43-66.pdf
    193.1 KB · Views: 57
Top