Π21. Μουσικὰ Κυριακῆς τοῦ Θωμᾶ (Ἀντιπάσχα)

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
...επισυνάπτω και την θ' ωδή του κανόνα της Κυριακής του Θωμά και την αργή Καταβασία που ψάλεται αντί του Άξιον εστιν.Και πάλι από το Νέον Ειρμολόγιον του Τσικνόπουλου σε μελοποίηση το ίδιου.
 

Attachments

  • Θ' ωδή Αντιπάσχα.pdf
    1.3 MB · Views: 681

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Τάσο ευχαριστούμε πολύ! :)
Πολύ ενδιαφέρον ότι ο αείμνηστος Τσικνόπουλος τονίζει σωστά στο "Δόξα σοι ο Θεός ημών δόξα σοι".
Παρόλο που δεν είμαι υπέρ των ριζικών επεμβάσεων στα μουσικά κείμενα για θέματα τονισμού και στίξης όπως αυτές που εφήρμοσαν οι επιμελητές του Μουσικού Πανδέκτη (εκδ. Ζωής), εν τούτοις πιστεύω ότι μπορούμε να αποφύγουμε αρκετούς από τους πασιφανείς παρατονισμούς. Δεν πιστεύω στο εωθινό εξαποστειλάριο να ψάλλουμε "μείνωμεν Χρίστον βλέψαι" ώστε να συμφωνήσει με τον πρόλογό του 100% :d
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Τάσο ευχαριστούμε πολύ! :)
Πολύ ενδιαφέρον ότι ο αείμνηστος Τσικνόπουλος τονίζει σωστά στο "Δόξα σοι ο Θεός ημών δόξα σοι".
Παρόλο που δεν είμαι υπέρ των ριζικών επεμβάσεων στα μουσικά κείμενα για θέματα τονισμού και στίξης όπως αυτές που εφήρμοσαν οι επιμελητές του Μουσικού Πανδέκτη (εκδ. Ζωής), εν τούτοις πιστεύω ότι μπορούμε να αποφύγουμε αρκετούς από τους πασιφανείς παρατονισμούς. Δεν πιστεύω στο εωθινό εξαποστειλάριο να ψάλλουμε "μείνωμεν Χρίστον βλέψαι" ώστε να συμφωνήσει με τον πρόλογό του 100% :d

Γιατί όχι όμως "δόξα τη Αγία Αναστάσει σου Κύριε" :eek:
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Tην εποχή του Τσικνόπουλου (19ος αι.) δεν είχαν ασχοληθεί τόσο με το θέμα των στίχων των κανόνων όσο εμείς "επ' εσχάτων των χρόνων" :d Το ΤΜΕ πρέπει να λέει άνευ στίχου για την Κυριακή του Θωμά, οπότε και το "Δόξα σοι ο Θεός" του Τσικνόπουλου μια χαρά είναι για την εποχή του... :)
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το ΗΟΠ.
Εκ νεότητός μου, σύντομες Δοξολογίες κ.α.
Καταβασίες (αργές) υπάρχουν εδώ, και εδώ.
Τα λοιπά του Όρθρου επισυνάπτονται. Στο αρχείο, υπάρχει και ο Ειρμός της εννάτης Ωδής του Κανόνος σε αργό ειρμολογικό μέλος, όπου ψάλλεται στην Θ. Λειτουργία αντί του Άξιον εστίν.
Το Κοινωνικό της εν λόγω Κυριακής, υπάρχει σε διάφορες μελοποιήσεις εδώ και η του Πέτρου εδώ.

Καλή δύναμη.
 

Attachments

  • Κυριακή του Θωμά.mel
    57.1 KB · Views: 408
  • Όρθρος Κυριακής του Θωμά.pdf
    637.4 KB · Views: 1,783

yuemm

Μέλος
Καλησπέρα,
μπορεί κανείς μήπως να ανεβάσει κανένα πιο αργό μέλος του "Σε την φαεινήν"
από το ήδη υπάρχον;
Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα ,
μπορεί κανείς μήπως να ανεβάσει κανένα πιο αργό μέλος του "Σε την φαεινήν"
από το ήδη υπάρχον ;

Ευχαριστώ.

Ιδού φίλε μου η δική μου συμβολή.
Δύο σε απλούστερο μέλος, αλλά αργότερο από το σύνηθες, και ένα σε μορφή καλοφωνικού ειρμού.
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=111120&postcount=1
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Ιδού φίλε μου η δική μου συμβολή.
Δύο σε απλούστερο μέλος, αλλά αργότερο από το σύνηθες, και ένα σε μορφή καλοφωνικού ειρμού.
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=111120&postcount=1

Μόλις το διάβαζα φίλε Γιάννη κ είναι άριστο
μάθημα.Μπράβο, να σου χαρίζει δημιουργικότητα
ο Θεός να μας προσφέρεις τέτοια αριστουργήματα.
 

papastrumf009

New member
Δοξαστικό της Κυριακής του Θωμά, των στιχηρών του εσπερινού. Είναι αντιγραφή από ιδιόχειρο Πεντηκοστάριο του Β.Κ Νικολαΐδου!
 

Attachments

  • Δοξαστικό εσπ. Κυρ. Θωμα.pdf
    88.6 KB · Views: 366

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Για τις προσωπικές μου ανάγκες δοκιμαστικής εφαρμογής σε Τάμπλετ το οποίο πρόσφατα αγόρασα και εγώ, Μελωδογράφησα, και τα επισυνάπτω για όποιον ενδιαφέρεται βεβαίως.
Για Α4 κλπ υπάρχουν όλα ανωτέρω
Εύχομαι σε όλους καλήν Δύναμη και Ευλογημένο Πάσχα.
 

Attachments

  • Κυριακή του Θωμά 12-05-2013.pdf
    9.3 MB · Views: 653
  • Κυριακή του Θωμά 12-05-2013.mel
    152 KB · Views: 72

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Επισης κ. Βασιλη, να εισαστε παντα καλα--εξελιξεις βλεπω...Ταμπλετ κλπ...εγω παραμενω στα προιστορικα ντοσιε!....
Καλη Δυναμη και να εισαστε καλα να μας δινεται τις τοσες ωραιες εργασιες σας!
Καλη Ανασταση!
 

Σκαρμούτσος

Κωνσταντίνος
ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΣΥΝΗΜΜΕΝΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ PDF:


1. «Θεὸς Κύριος...», Απολυτίκιον της εορτής «Ἐσφραγισμένου τοῦ μνήματος...», ήχος βαρύς (κατ' απαγγελίαν Θρασ. Στανίτσα, Άγ. Δημήτριος).

2. Καθίσματα της εορτής «Τῷ φόβῳ τῶν Ἑβραίων...», «Ἐπέστης ἡ ζωή...» και «Ἰδών μου τὴν πλευρὰν...», ήχος α΄ (κατ' απαγγελίαν Θρασ. Στανίτσα, Άγ. Δημήτριος).

3. Αντίφωνα σύντομα «Ἐκ νεότητός μου…», ήχος δ΄.

4. Προκείμενον της εορτής «Ἐπαίνει Ἱερουσαλὴμ τὸν Κύριον...» μετά στίχου, ήχος δ΄(κατ' απαγγελίαν Θρασ. Στανίτσα, Άγ. Δημήτριος).

5. «Πᾶσα πνοὴ...» κατά την τάξιν του Εωθινού Ευαγγελίου, ήχος β΄(κατ' απαγγελίαν Θρασ. Στανίτσα, Άγ. Δημήτριος).

6. Κανόνας της εορτής (Ωδές α΄, γ΄και θ΄), ήχος α΄.

7. «Ἅγιος Κύριος...», ήχος β΄.

8. Εξαποστειλάρια της εορτής «Ἐμῶν μελῶν χειρί σου...» και το όμοιον «Σήμερον ἔαρ μυρίζει...», ήχος γ΄.

9. Στιχηρά προσόμοια της εορτής «Μετὰ τὴν ἐκ τάφου σου φρικτήν...», «Θωμᾶς ὁ καὶ Δίδυμος οὐκ ἦν...» και «Ὡς θέλεις ψηλάφησον Χριστός...», ήχος α΄.



Υγ.: Στο αρχείο δεν ενέταξα το Δοξαστικό των Αίνων. Υπάρχουν αρκετές επιλογές...
 

Attachments

  • Κυριακή του Θωμά, εις τον Όρθρον-Μουσικά κείμενα (επιμέλεια Κωνσταντίνος Σκαρμούτσος)..pdf
    9.7 MB · Views: 551
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ:


1. «Θεὸς Κύριος...», Απολυτίκιον της εορτής «Ἐσφραγισμένου τοῦ μνήματος...», ήχος βαρύς (κατ' απαγγελίαν Θρασ. Στανίτσα, Άγ. Δημήτριος).

2. Καθίσματα της εορτής «Τῷ φόβῳ τῶν Ἑβραίων...», «Ἐπέστης ἡ ζωή...» και «Ἰδών μου τὴν πλευρὰν...», ήχος α΄ (κατ' απαγγελίαν Θρασ. Στανίτσα, Άγ. Δημήτριος).

3. Αντίφωνα σύντομα «Ἐκ νεότητός μου…», ήχος δ΄.

4. Προκείμενον της εορτής «Ἐπαίνει Ἱερουσαλὴμ τὸν Κύριον...» μετά στίχου, ήχος δ΄(κατ' απαγγελίαν Θρασ. Στανίτσα, Άγ. Δημήτριος).

5. «Πᾶσα πνοὴ...» κατά την τάξιν του Εωθινού Ευαγγελίου, ήχος β΄(κατ' απαγγελίαν Θρασ. Στανίτσα, Άγ. Δημήτριος).

6. Κανόνας της εορτής (Ωδές α΄, γ΄και θ΄), ήχος α΄.

7. «Ἅγιος Κύριος...», ήχος β΄.

8. Εξαποστειλάρια της εορτής «Ἐμῶν μελῶν χειρί σου...» και το όμοιον «Σήμερον ἔαρ μυρίζει...», ήχος γ΄.

9. Στιχηρά προσόμοια της εορτής «Μετὰ τὴν ἐκ τάφου σου φρικτήν...», «Θωμᾶς ὁ καὶ Δίδυμος οὐκ ἦν...» και «Ὡς θέλεις ψηλάφησον Χριστός...», ήχος α΄.


______________________

Το πες και το κανες! Συγχαρητηρια και ευχαριστιες πολλες...!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Γηγενής Θεσσαλός, εκ Πιαλείας ορμώμενος... εκ του Πιέλου, υιού του Νεοπτολέμου και της Ανδρομάχης, γενάρχου του βασιλικου οικου των Μολοσσών, των Πιαλέων.
DAS HELLENISCHE THESSALIEN, von Dr. Friedrich Stahlin, 1924 σελ.226

Ούτε βλάχος, ουτε Σαρακατσάνος, ούτε ... (πως τους λένε απ την Κοζάνη;)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Γηγενής Θεσσαλός, εκ Πιαλείας ορμώμενος... εκ του Πιέλου, υιού του Νεοπτολέμου και της Ανδρομάχης, γενάρχου του βασιλικου οικου των Μολοσσών, των Πιαλέων.
DAS HELLENISCHE THESSALIEN, von Dr. Friedrich Stahlin, 1924 σελ.226

Ούτε βλάχος, ουτε Σαρακατσάνος, ούτε ... (πως τους λένε απ την Κοζάνη;)

Καλά....
 
Top