Πρόλογοι προσομοίων (κείμενο μόνο)

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ψάχνω να βρω τα υμνογραφικά κείμενα των Προλόγων των προσομοίων.Μπορεί κανείς να με βοηθήσει; Που θα μπορούσα να τα βρώ συγκεντρωμένα (έστω τα πιο συνηθισμένα);
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
(᾿Εκτὸς θέματος)
 
Last edited:

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την άμεση απάντηση.
Όμως, αναζητώ τους Προλόγους των Προσομοίων όχι σε μουσική μορφή αλλά μόνο τα κείμενα-ίσως δε το διατύπωσα καλά στο πρώτο μου μήνυμα.
Για να μην ανατρέχω δηλαδή στα Μηναία ή την Παρακλητική για να βρω το καθένα ξεχωριστά,θέλω να βρω (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) κάπου συγκεντρωμένους όλους τους Προλόγους.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την άμεση απάντηση.
Όμως, αναζητώ τους Προλόγους των Προσομοίων όχι σε μουσική μορφή αλλά μόνο τα κείμενα-ίσως δε το διατύπωσα καλά στο πρώτο μου μήνυμα.
Για να μην ανατρέχω δηλαδή στα Μηναία ή την Παρακλητική για να βρω το καθένα ξεχωριστά,θέλω να βρω (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) κάπου συγκεντρωμένους όλους τους Προλόγους.
Ε πάρε το κείμενο που υπάρχει κάτω από το μουσικό...πόντιος μήπως?:):):)
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Τάσος Μπόκος;6910 said:
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την άμεση απάντηση.
Όμως, αναζητώ τους Προλόγους των Προσομοίων όχι σε μουσική μορφή αλλά μόνο τα κείμενα-ίσως δε το διατύπωσα καλά στο πρώτο μου μήνυμα.
Για να μην ανατρέχω δηλαδή στα Μηναία ή την Παρακλητική για να βρω το καθένα ξεχωριστά,θέλω να βρω (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) κάπου συγκεντρωμένους όλους τους Προλόγους.

Κι αὐτὸ ποὺ θὲς ὑπάρχει, ὄχι ὅμως σὲ λειτουργικὰ βιβλία. τώρα πλέον ὑπάρχουν συγκεντρωμένοι ὅλοι οἱ πρόλογοι τῶν προσομοίων στὸ διαδίκτυο.
http://www.symbole.gr/forum/viewtopic.php?f=257&t=85
 
Last edited:

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ε πάρε το κείμενο που υπάρχει κάτω από το μουσικό...πόντιος μήπως?:):):)


...Είναι ακριβώς αυτό που ήθελα να αποφύγω...:)
Ευχαριστώ πάντως για την ιδέα και την πρόταση!
Κι αὐτὸ ποὺ θὲς ὑπάρχει, ὄχι ὅμως σὲ λειτουργικὰ βιβλία. ὅταν ὁ ᾿Απόστολος Παπαχρῖστος ἐξέδωκε ἕνα διπλοκάσσετο μὲ ὅλα τὰ προσόμοια, εἶχε καὶ τὸ κείμενό τους μαζί, χωρὶς μουσικὴ παρασήμανσι. νομίζω ὅτι τώρα τὸ διπλοκάσσετο ἔχει ἐξαντληθῆ. ἀλλὰ τὸ κείμενο ἂν βρεθῇ, μπορεῖ νὰ φωτοτυπηθῇ. δυστυχῶς ἔχουν περάσει πολλὰ χρόνια καὶ δὲν ξέρω ἂν ἔχω φυλάξει ἀντίγραφο στὸν ὑπολογιστή μου. ἀλλὰ καὶ νὰ ἔχω, τότε εἶχε γραφῆ μὲ παλιὰ τεχνολογία, ὁπότε τώρα δὲν θὰ διαβάζεται. ἡ καλλίτερη λύσι εἶναι μία φωτοτυπία.


...Είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα...:)
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
αναζητειτε προλογους προσομοιων. ολοι οι προλογοι προς το παρον μονοτονικα υπαρχουν στο analogion.net λειτουργικα κειμενα
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
αναζητειτε προλογους προσομοιων. ολοι οι προλογοι προς το παρον μονοτονικα υπαρχουν στο analogion.net λειτουργικα κειμενα
Ὄντως στήν πάρα πολύ σημαντική δουλειά πού ἔχει κάνει ὁ π. Leo Schefe μπορεῖ κανείς νά βρεῖ τούς προλόγους τῶν προσομοίων, πού ὅμως ἐκτός τοῦ ὅτι ἐμπεριέχονται μαζί μέ τούς εἱρμούς, εἶναι ἀκόμη σέ μονοτονικό καί δέν ἔχουν διορθωθεῖ λάθη πληκτρολογήσεως καί ὀρθογραφικά, ὅπως ἔχει γίνει μέ τά Μηναῖα καί τό Ὡρολόγιον.
Ὅπως διαβάζετε καί στό μήνυμα #5 «τώρα πλέον ὑπάρχουν συγκεντρωμένοι ὅλοι οἱ πρόλογοι τῶν προσομοίων στὸ διαδίκτυο» καί βρίσκονται ἐδῶ.

 
Top