Πρωτοψάλτες VS Πρωτοψάλτες

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Ανοίγω ένα θέμα, που πιστεύω ότι θα έχει αρκετό ενδιαφέρον και μεγάλη συμμετοχή από τους φίλους "συμforumιστές".
Πρωτοψάλτες σε ιστορικές (καλά τι άλλο...) ηχογραφήσεις που έχουν όμως ως Λαμπαδαρίους, Πρωτοψάλτες!
Κάνω λοιπόν την αρχή παραθέτοντας αποσπάσματα από μια ηχογράφηση του 1967(;) στον Άγιο Θωμά Αμπελοκήπων (φάγαμε τα νιάτα μας...) Ε΄Κυριακή των Νηστειών, Μαρίας της Αιγυπτίας.
Δεξιά ψάλλει ο Χατζημάρκος!!!, αριστερά ο Βασιλικός!!!
Απολαύστε.
(Δοξολογία όλα τα λεφτά!!!)
 

Attachments

  • 01 PENTHKOSTARIA TRIODIOY.mp3
    4.8 MB · Views: 413
  • 05 EXAPOSTEILARIA.mp3
    3.4 MB · Views: 337
  • 06 PASA PNOH - AINEITE.mp3
    2.3 MB · Views: 394
  • 07 AINOI HXOS A.mp3
    4.3 MB · Views: 384
  • 10 DOXOLOGIA IAKOBOY HXOS BARYS PENTAFONOS.mp3
    13 MB · Views: 704

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ανοίγω ένα θέμα, που πιστεύω ότι θα έχει αρκετό ενδιαφέρον και μεγάλη συμμετοχή από τους φίλους "συμforumιστές".
Πρωτοψάλτες σε ιστορικές (καλά τι άλλο...) ηχογραφήσεις που έχουν όμως ως Λαμπαδαρίους, Πρωτοψάλτες!
Κάνω λοιπόν την αρχή παραθέτοντας αποσπάσματα από μια ηχογράφηση του 1967(;) στον Άγιο Θωμά Αμπελοκήπων (φάγαμε τα νιάτα μας...) Ε΄Κυριακή των Νηστειών, Μαρίας της Αιγυπτίας.
Δεξιά ψάλλει ο Χατζημάρκος!!!, αριστερά ο Βασιλικός!!!
Απολαύστε.
(Δοξολογία όλα τα λεφτά!!!)

Αγαπητε Νικο
Κατ' αρχην πολλες ευχαριστιες για τις προσφερωμενες ηχογραφησεις και τις σημερινες και ολες τις αλλες που εχεις κατα καιρους ανεβασει .
Μηπως η χρονολογια 1967 που αναφερεις ειναι λαθος ; Ο Βασιλικος πηγε στον Αγιο Θωμα το 1973 . Επισυναπτω αποσπασμα απο το βιογραφικο του ,
παρμενο απο την επισημη ιστοσελιδα του . Ευχαριστω .
 

Attachments

  • Αποσπασμα βιογραφικου.doc
    24.5 KB · Views: 65

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Ανοίγω ένα θέμα, που πιστεύω ότι θα έχει αρκετό ενδιαφέρον και μεγάλη συμμετοχή από τους φίλους "συμforumιστές".
Πρωτοψάλτες σε ιστορικές (καλά τι άλλο...) ηχογραφήσεις που έχουν όμως ως Λαμπαδαρίους, Πρωτοψάλτες!
Κάνω λοιπόν την αρχή παραθέτοντας αποσπάσματα από μια ηχογράφηση του 1967(;) στον Άγιο Θωμά Αμπελοκήπων (φάγαμε τα νιάτα μας...) Ε΄Κυριακή των Νηστειών, Μαρίας της Αιγυπτίας.
Δεξιά ψάλλει ο Χατζημάρκος!!!, αριστερά ο Βασιλικός!!!
Απολαύστε.
(Δοξολογία όλα τα λεφτά!!!)

Πράγματι η δοξολογία είναι όλα τα λεφτάααα,χωρίς να υστερούν και τα άλλα.Είναι γλυκομελίφογγοι και πολύ ταιριασμένοι φωνητικά και οι δυό τους .Τρανή απόδειξη της μονοφωνίας της Βυζαντινής μουσικής.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Στην παρακατω διευθυνση , θα βρειτε τον πανηγυρικο εσπερινο της 20-11-1962 στον Ιερο Ναο Χρυσοσπηλιωτισσας Αθηνων (εορτη Εισοδειων Της Θεοτοκου) : Ψαλλουν οι : Καραμανης (δεξια) και Χ''Μαρκος (αριστερα) .

http://mp3.analogion.net/mp3_Linard...-2007_11_24_VL-XrusphliwtissaEsp21Nov1962.mp3

Απο τον ιδιο ναο , εχω και τους εξης πανηγυρικους εσπερινους :
20-11-1958 . Ψαλλουν Χ''Μαρκος - Πεττας .
20-11-1968 (ο επονομασθεις εσπερινος του αιωνα) : Στανιτσας-Ταλιαδωρος .

Επισης το 1998 στον Ιερο Ναο Φανερωμενης Χολαργου , εψαλλαν δεξια οι Θωμαδες (της γνωστης αγιορειτικης αδελφοτητος) και αριστερα ο Γιωργος
Χ''Χρονογλου .

ΠΑΡΑΚΑΛΩ οποιον φιλο τυχον εχει τους παραπανω τρεις εσπερινους ή καποιον απο αυτους , να τους ανεβασει , λογω ελλειψεως χρονου . Ευχαριστω .

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Υπαρχουν αρκετες ακολουθιες οπου ψαλλουν πρωτοψαλτες δεξια και αριστερα . Πχ. ο εσπερινος της Αγιας Παρασκευης στο χωριο Κόροιβος Ηλειας στις 25-7-1965 , οπου ψαλλουν , δεξια ο Στανιτσας και αριστερα ο αδελφος του Βασιλειος Καλογεροπουλος (πρωτοψαλτης τοτε του Ι.Ν. Αγιας Κυριακης Πυργου Ηλειας) , χωρις να γνωριζουν ακομα οτι ειναι αδελφια . Τον εν λογω εσπερινο μετεδωσα προ ημερων σε εκπομπη μου . Ατυχως δεν την ηχογραφησε για να την ανεβασει καποιος φιλος .
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Και τα υπόλοιπα βέβαια ψιλοαργούτσικα μου ακούγονται... Μήπως είναι παιγμένη...αργά;:D:D:D:D (που λέει κι ο mr.Moderator)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ακουστε απο τους Καραμανη Αθανασιο (δεξια) και Δασκαλουδη Κυριαζη (αριστερα) , τον Ν' ψαλμο σε ηχο βαρυ . Δεν ξερω που και ποτε ειναι η εν λογω ηχογραφηση .
 

Attachments

  • &'45''=ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ-ΚΥΡΙΑΖΗΣ=Ν' εις Βαρυν_new.mp3
    2.7 MB · Views: 209

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Έχω κι εγώ κάτι από αυτούς
 

Attachments

  • 01 EXAPOSTEILARIA.mp3
    1.3 MB · Views: 68
  • 02 PASA PNOH KAI AINOI TRITOY HXOY.mp3
    7.7 MB · Views: 121

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Έχω κι εγώ κάτι από αυτούς

Υπαρχουν και αλλα απο την ιδια ακολουθια . Αν τα εχεις ανεβασε τα . Αν δεν τα εχεις ενημερωσε να τα ανεβασω εγω καποια στιγμη .
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Υπαρχουν αρκετες ακολουθιες οπου ψαλλουν πρωτοψαλτες δεξια και αριστερα . Πχ. ο εσπερινος της Αγιας Παρασκευης στο χωριο Κόροιβος Ηλειας στις 25-7-1965 , οπου ψαλλουν , δεξια ο Στανιτσας και αριστερα ο αδελφος του Βασιλειος Καλογεροπουλος (πρωτοψαλτης τοτε του Ι.Ν. Αγιας Κυριακης Πυργου Ηλειας) , χωρις να γνωριζουν ακομα οτι ειναι αδελφια . Τον εν λογω εσπερινο μετεδωσα προ ημερων σε εκπομπη μου . Ατυχως δεν την ηχογραφησε για να την ανεβασει καποιος φιλος .

Κ. Λιναρδάκη ο Εσπερινός αυτός υπάρχει εδώ, αλλά από άλλη, ιδιωτική ηχογράφηση. Δεν γνωρίζω αν είναι η ίδια σε πληρότητα με αυτήν που μεταδώσατε.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κ. Λιναρδάκη ο Εσπερινός αυτός υπάρχει εδώ, αλλά από άλλη, ιδιωτική ηχογράφηση. Δεν γνωρίζω αν είναι η ίδια σε πληρότητα με αυτήν που μεταδώσατε.

Ειναι το ιδιο σε πληροτητα . Απλα στην εκπομπη υπαρχει και καποιος σχετικος προλογος . Ευχαριστω .
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Υπαρχουν και αλλα απο την ιδια ακολουθια . Αν τα εχεις ανεβασε τα . Αν δεν τα εχεις ενημερωσε να τα ανεβασω εγω καποια στιγμη .
Δεν τα έχω, ανέβασέ τα!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ο κ. Βαγγέλης πριν ένα χρόνο είχε γράψει εδώ ένα μήνυμα στο οποίο γίνεται λόγος για τρεις εσπερινούς:
Απο τον ιδιο ναο , εχω και τους εξης πανηγυρικους εσπερινους :
20-11-1958 . Ψαλλουν Χ''Μαρκος - Πεττας .
20-11-1968 (ο επονομασθεις εσπερινος του αιωνα) : Στανιτσας-Ταλιαδωρος .
Επισης το 1998 στον Ιερο Ναο Φανερωμενης Χολαργου , εψαλλαν δεξια οι Θωμαδες (της γνωστης αγιορειτικης αδελφοτητος) και αριστερα ο Γιωργος
Χ''Χρονογλου .
Ο δεύτερος απ' ό,τι θυμάμαι ανέβηκε και ξανακατέβηκε. Οι άλλοι δύο υπάρχουν τελικά ή έχουν ανέβει κάπου και δεν το ξέρω; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...
 
Top