Πολυέλεος «του Κουκουμά», εξήγηση Χουρμουζίου

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Παλιότερα είχα αντιγράψει μεγάλο μέρος του πολυελέου του επιγραφόμενου Κουκουμά από τις εξηγήσεις του Χουρμουζίου. Δυστυχώς, δεν ολοκλήρωσα το εγχείρημα.Ωστόσο, έχουν αντιγραφεί αρκετές σελίδες του πολυελέου και σκέφτηκα να τις ανεβάσω λίγες-λίγες εδώ,έστω κι αν δεν υπάρχει όλο το μάθημα.Ελπίζω κάποτε (στη σύνταξη ίσως;:eek:) να καθίσω και να το ολοκληρώσω.
Ιδού, λοιπόν, οι 10 πρώτες σελίδες...
 

Attachments

  • Κουκουμάς σσ1-10.rar
    6 MB · Views: 628

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Μπράβο Τάσο για το εγχείρημα!

Αν είναι να περιμένουμε τους πιο αρμόδιους να το κάνουν, ζήτω που καήκαμε...

Βέβαια, οι υπέυθυνοι να το κάνουν θα απαντήσουν ίσως:

Λεφτά δεν έχουμε, θέλουν διορθώσεις, θέλουν ταυτοποίηση του μελουργού...

...και ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑ! Αν θέλατε θα είχατε ανεβάσει στο Ίντερνετ τα πρωτότυπα και μετά κάντε ό,τι διορθώσεις και ταυτοποιήσεις... DNA θέλετε!

Αμαν πια!!!
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
...και οι επόμενες 10...
Με συγχωρείτε για τις καθυστερήσεις αλλά δεν τα έχω σκαναρισμένα και προσπαθώ, όσο προλαβαίνω μέσα στη μέρα μου,να τα ετοιμάζω και να τα ανεβάζω.Κάθε φορά ανεβάζω λίγες σελίδες για να μην είναι βαρύ το αρχείο.Θα ανεβάσω και το τελικό αρχείο σε mediafire για να μην είναι όλα σκόρπια.
Καλή υπομονή σε όλους μας...
 

Attachments

  • Κουκουμάς σσ21-30.rar
    7.8 MB · Views: 266

petros

Παλαιό Μέλος
...ακόμη 10 σελίδες...
για να μην απορείτε πότε θα τελειώσει ο πολυέλεος,σας "προειδοποιώ" ότι έχω αντιγράψει γύρω στις 100 σελίδες.

Συγχαρητήρια για την επιμονή σου (να μας δίνεις τόσο ωραία κείμενα) και την υπομονή σου (να θυσιάζεις κόπο και χρόνο) :wink:
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!
Δε κάνω τίποτα ιδιαίτερο όμως. Ο καθένας κάνει το μεράκι του χωρίς να υπολογίζει χρόνο και κόπο.Δεν περιμένει ούτε έπαινους ούτε κανενός είδους ανταμοιβή για κάτι τέτοιο.Γι'αυτό και είναι μεράκι...:wink:

 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Αγαπητέ Τάσο, Πολλή δουλειά, Ευχαριστούμε.
Να σε μιμηθούμε ! Να σε μιμηθούμε !
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!
Όταν βλέπω τον όγκο του εξηγητικού έργου του Χουρμουζίου και του Γρηγορίου, αναλογίζομαι ότι αυτοί οι άνθρωποι αφιέρωσαν πραγματικά τη ζωή τους στη μεταγραφή της μέχρι τότε παράδοσης. Είναι όντως αξιοθαύμαστοι για τη προσφορά τους αυτή...
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...αυτοί οι άνθρωποι αφιέρωσαν πραγματικά τη ζωή τους στη μεταγραφή της μέχρι τότε παράδοσης...

Τάσο πίστεψέ με, κάποιοι άλλοι αφιέρωσαν πραγματικά την ζωή τους στην απόκρυψη αυτής της παράδοσης...
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Τάσο πίστεψέ με, κάποιοι άλλοι αφιέρωσαν πραγματικά την ζωή τους στην απόκρυψη αυτής της παράδοσης...

Αγαπητέ Ευθύμη, γιατί προβαίνεις συνέχεια σε τέτοιες απαξιωτικές κρίσεις; Ίσως έχεις δίκιο, δεν το αρνούμαι. Άλλωστε έχω πλήρη μεσάνυχτα από το συγκεκριμένο θέμα. Όμως εμείς που δεν γνωρίζουμε, δεν μπορούμε να καταλάβουμε...
Μη με παρεξηγείς, αδελφικά κάνω την παρατήρηση, άλλωστε έχεις προσφέρει τόσα πολλά στο "ψαλτολόγιο" που πρέπει να σου χρωστάμε ευγνωμοσύνη.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Λεωνίδας;27300 said:
Αγαπητέ Ευθύμη, γιατί προβαίνεις συνέχεια σε τέτοιες απαξιωτικές κρίσεις; Ίσως έχεις δίκιο, δεν το αρνούμαι. Άλλωστε έχω πλήρη μεσάνυχτα από το συγκεκριμένο θέμα. Όμως εμείς που δεν γνωρίζουμε, δεν μπορούμε να καταλάβουμε...

Να σου πω αγαπητέ Λεωνίδα.

Έχω συζητήσει με πάρα πολλούς από τους έχοντες και από τους δυνάμενους πρακτικά αλλά και θεωρητικά στο εγγύς μέλλον να "κάνουν κάτι" για το θέμα χειρόγραφη μουσική παράδοση, χωρίς να αρκούνται μόνο σε μελέτες του στυλ "ο τάδε άγραψε αυτά, έζησε τότε και είχε αυτούς τους μαθητές".

ΝΑΙ, ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ και αυτά, όχι όμως να παραμένουμε εκεί...

Και το κυριότερο.

Η αντίδραση που στο 70-80% συνάντησα από τα πρόσωπα αυτά (υψηλά και όχι όποιοι να'ναι) ήταν η εξής επί λέξη:

Και γιατί να τα δώσω; (και χάσω τη μαγκιά ότι έκανα ένα συνέδριο ή εκδήλωση ή ταξίδι... στο φεγγάρι και είπα ή παρουσίασα ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΜΕΛΗ που - το κυριώτερο - ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ...)

Για να ακούσουν μετά χαράς πολλής:

- Πςςς, που το βρήκες αυτό;
- Ποιος, εγώ; αφού ξέρεις, είμαι και ο πρώτος και μελετάω χειρόγραφα.

ΤΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΙ ΛΕΩΝΙΔΑ...

Ευτυχώς που δόξα τω Θεώ υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις...

Λεωνίδας;27300 said:
Μη με παρεξηγείς, αδελφικά κάνω την παρατήρηση, άλλωστε έχεις προσφέρει τόσα πολλά στο "ψαλτολόγιο" που πρέπει να σου χρωστάμε ευγνωμοσύνη.

1ον ΔΕΝ σε παρεξηγώ ό,τι και να γράψεις.

2ον ΔΕΝ έχω προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ εντελώς...
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Και κάτι άλλο.

Τα περί κριτικής έκδοσης των μελών και άλλα... πράσινα άλογα (ευλογοφανή)...

...1ον ΔΕΝ αναιρούν την δυνατότητα τα μέλη αυτά να "ανεβούν" στο Ίντερνετ προς κοινόν όφελος και μετά βγάλτε όσες κριτικές και... Θρακικές και... Ηπειρώτικες εκδόσεις θέλετε!

...2ον ΞΕΡΟΥΜΕ τα λάθη που έχουν οι μεταγραφές, δεν ήμαστε χθεσινοί. Όσοι ασχοληθούν με τα μέλη αυτά ξέρουν και μπορούν να τα εντοπίσουν και στο κάτω-κάτω συμβουλέυονται και έναν πιο έμπειρο.

...3ον Άκουσα από κάποιο πρόσωπο ότι πρέπει επίσης να ταυτοποιηθούν και οι συνθέτες.

Ξέρεις κάτι;;; ΔΕΝ με πειράζει αυτό που έψαλα ως να είναι του Μπαλασίου να αποδειχθεί ότι είναι του Γερμανού!!!

Αν το βρεις, βγάλε εσύ τα μουσικολογικά σου συμπεράσματα, εμένα όμως άσε με στην ευλογημένη μεριά του αναλογίου να το ψάλλω είτε είναι του ενός είτε του άλλου.

(Λεωνίδα, όχι εσύ... καταλαβαίνεις τι λέω)


ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ.

Ευθύμης.
 

George

Ιεροψάλτης
Μακάρι να ήμουν ένας από τους τυχερούς που έχουν στην κατοχή τους χειρόγραφα, θα ήμουν τόσο μα τόσο ευτυχής να τα μοιραστώ μαζί σας.
Ευτυχός υπάρχουν και κάποια άτομα με το δικό μου μεράκι αλλά με κάποιο χειρόγραφο στα χέρια τους και τα μοιράζονται μαζί μας, πολλές φορές ίσως να μην ξέρουμε ότι υπάρχουν.

Εκτός θέματος: Ο Στανίτσας έχει χειρόγραφα? εγώ έχω Λειτουργικά σε όλους τους ήχους του Στανίτσα σε φωτοτυπίες από έναν φίλο και συνάδερφο από την Αλεξ/πολη και βλέπω ότι είναι όλες οι σελίδες γραμένες με το χέρι.
 
Top