Πνευματικά δικαιώματα και αναρτήσεις στο διαδίκτυο

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Διότι σε τελευταία ανάλυση το forum θα την πληρώσει.

Ὅταν θὰ ἔλθει ἐκείνη ἡ ὥρα ὁ Δημήτρης θὰ μᾶς ἐνημερώσει ἐπισήμως, δὲν χρειάζεται κινδυνολογία.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Ὅταν θὰ ἔλθει ἐκείνη ἡ ὥρα ὁ Δημήτρης θὰ μᾶς ἐνημερώσει ἐπισήμως, δὲν χρειάζεται κινδυνολογία.

Δηλαδή έως τότε μπορούμε να παρανομούμε Μπράβο μας.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Όταν γίνει νόμιμο το χασίσι, θα παρανομήσετε;
Φυσικά: θα το σταματήσει και θ' αρχίσει να παίρνει πιο βαριά πράγματα, που θα είναι παράνομα!
 
Πέρα από την πλάκα αυτή η ατάκα περί νόμου πρέπει να σταματήσει. Και οι εκτρώσεις καλύπτονται από το νόμο, αλλά ηθικά είναι καταδικαστέες.
Είναι λογικό σε ένα καπιταλιστικό κράτος να θεσπίζονται νόμοι που υπερπροστατεύουν τις ιδιοκτησίες. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να το δεχτούμε όλοι.
Και το γελοίο τις υπόθεσης είναι να εμπορεύεται κανείς μία ΤΕΧΝΗ για την οποία τεράστιοι άνδρες υπηρέτησαν ως λειτουργοί της αφιλοκερδώς.
Για δείτε πώς είναι πραγματικά: "Γεια σας. Βγάζω βιβλία με ύμνους για το Θεό και τους πουλάω. Επειδή δεν έχω άλλη δουλειά ζω από αυτό. Για αυτό μη τα ανεβάζετε στο ίντερνετ, γιατί μου χαλάτε τα έσοδα".
Θα πει κανείς: "Μα φίλε μου οι περισσότεροι ύμνοι στα βιβλία σου είναι άλλων (παλιών και κλασσικών);"
"Μα βάζω τους παλιούς για να πουλήσω!"
Κάποιος άλλος συγγραφέας μπορεί να πει: "Εγώ γράφω καθαρά δικά μου μαθήματα που δεν έχουν σχέση με τους κλασσικούς"
"Τότε φίλε μου μη φοβάσαι! Και να τα ανεβάσεις δωρεάν εγώ δεν τα κατεβάζω!!"
Κρίμα πάντως γιατί η τέχνη έγινε εμπόριο.
Τα μόνο πνευματικά δικαιώματα που μπορώ να δεχτώ είναι αυτών που εκδίδουν μόνο τον εαυτό τους και όχι τους παλιούς, κλασσικούς και αντίθετους ηθικά με αυτούς.
 

ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

Παλαιό Μέλος
Και δεν μπορεί κάποιος που έχει κάποια θέση υπεύθυνη στο forum να προτρέπει εις παρανομίαν.

Θα ήθελα να σταματίσομε να διηλίζομε τον κόνωπα και να καταπίνομε την κάμηλο.

Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλλέτω.
 
Top