Περί του αργού Αναστασιματαρίου «Ιωάννου του Δαμασκηνού»

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δεν γνωρίζω. [Υπόθεση] Μήπως επειδή το σύντομο μέλος είχε αλλάξει με τον καιρό και δεν είχε νόημα να εξηγηθεί το σύντομο μέλος του παλαιού Αναστασιματαρίου αφού δεν χρησιμοποιούνταν στην πράξη και πιθανόν να οδηγούσε σε διχογνωμίες ώς προς το ποιό είναι το παραδοσιακό παλαιό μέλος του Αναστασιματαρίου; Δεν ξέρω. Ενδιαφέρον θέμα.
 
Δεν γνωρίζω. [Υπόθεση] Μήπως επειδή το σύντομο μέλος είχε αλλάξει με τον καιρό και δεν είχε νόημα να εξηγηθεί το σύντομο μέλος του παλαιού Αναστασιματαρίου αφού δεν χρησιμοποιούνταν στην πράξη και πιθανόν να οδηγούσε σε διχογνωμίες ώς προς το ποιό είναι το παραδοσιακό παλαιό μέλος του Αναστασιματαρίου; Δεν ξέρω. Ενδιαφέρον θέμα.


Μια δική μου υπόθεση, μήπως επειδή το σύντομο μέλος ήταν αυτό που ήδη ήταν καταγεγραμμένο, δηλαδή ακριβώς το χειρόγραφο κέιμενο; Αν προσπαθήσουμε να διαβάσουμε ένα αρχαίο κείμενο όχι μετροφωνικά, ή έστω και έτσι, να ψάλλουμε δηλαδή τις νότες όπως ακριβώς έχουν τί θα βγεί; Δεν μοιάζει βέβαια και πολύ με τα σημερινά, αν το πούμε με ανάπτυξη των χρόνων; Κάτι κάνουμε... Μήπως οι τρείς δάσκαλοι θέλησαν να διασώσουν την αργή εξήγηση γιατί απλά ήταν η πιο δύσκολη για τη μνήμη; Δεν νομίζω πως τα παλαιά διαφέρουν και τόσο πολύ από τα σημερινά πάντως. Καλό θα ήταν να ανατρέχουμε συχνότερα στις πηγές.
 
Top