Οκτάηχον Μάθημα εις τον Άγιον Νικόλαον, Παναγιώτου Κηλτζανίδου Προυσαέως

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Από το βιβλίο "ΑΠΑΝΘΙΣΜΑ" του Παναγιώτου Κηλτζανίδου (Κων/πολις 1861) και σε σύνθεση σου ιδίου, επισυνάπτω ένα Οκτάηχο Μάθημα εις τον Άγιο Νικόλαο.



***Παρακαλούνται οι κ. κ. Συντονιστές να το αρχειοθετήσουν κατάλληλα, γιατί προβληματίζομαι πού να το αρχειοθετήσω :confused: ***
 

Attachments

  • ΟΚΤΑΗΧΟΝ ΜΑΘΗΜΑ ΕΙΣ ΤΟΝ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΝ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΚΗΛΤΖΑΝΙΔΟΥ.pdf
    307.8 KB · Views: 739
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
Ευχαριστώ πολύ για το κείμενο. Ο ναός μας τιμαται επ΄ ονόματι του Αγίου Νικολάου και έλυσες τα χέρια μας όσον αφορά στο τι θα πούμε εις το αντίδωρο.

Και πάλι ευχαριστώ
 

D_NENTAS

ΝΕΝΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Να συμπληρώσω κι εγώ ότι το εν λόγω μάθημα του Κιλτζανίδη είναι ηχογραφημένο σε ψηφιακό δίσκο για τον Αγ.Νικόλαο που μόλις κυκλοφόρησε ο κ.Αγγελίδης (Βυζαντινός Χορός Τρόπος)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Να συμπληρώσω κι εγώ ότι το εν λόγω μάθημα του Κιλτζανίδη είναι ηχογραφημένο σε ψηφιακό δίσκο για τον Αγ.Νικόλαο που μόλις κυκλοφόρησε ο κ.Αγγελίδης (Βυζαντινός Χορός Τρόπος)

Φοβερή και ευτυχής σύμπτωση!!! Θα ήταν ευχής έργον να ανέβαινε το συγκεκριμένο κομμάτι προς κοινή ωφέλεια, δεδομένης μάλιστα και της σπανιότητάς του, αλλά και της επικείμενης εορτής του Αγίου!
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Φοβερή και ευτυχής σύμπτωση!!! Θα ήταν ευχής έργον να ανέβαινε το συγκεκριμένο κομμάτι προς κοινή ωφέλεια, δεδομένης μάλιστα και της σπανιότητάς του, αλλά και της επικείμενης εορτής του Αγίου!


Μα υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα, αγαπητέ Σταύρο. Πως ν' ανεβεί ο ύμνος; Τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Τόσος κόπος και έξοδα γίνονται για να φτιαχτεί ένας ψηφιακός δίσκος. Ας μην "αρπάζουμε" τόσο εύκολα [κι ανέξοδα].
Ειλικρινά συγνώμη για το ύφος, αν σε πρόσβαλα. Το λέω με πολλή αγάπη, πίστεψέ με!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μα υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα, αγαπητέ Σταύρο. Πως ν' ανεβεί ο ύμνος; Τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Τόσος κόπος και έξοδα γίνονται για να φτιαχτεί ένας ψηφιακός δίσκος. Ας μην "αρπάζουμε" τόσο εύκολα [κι ανέξοδα].
Ειλικρινά συγνώμη για το ύφος, αν σε πρόσβαλα. Το λέω με πολλή αγάπη, πίστεψέ με!

Αν εξαιρέσουμε το "αρπάζουμε" :D δεν μπορώ να πω ότι με προσβάλεις, ιδίως από τη στιγμή που γνωρίζω τη θετική σου παρουσία εδώ και ξέρω τι και πώς τα λες.
Συμμερίζομαι τα όσα λες περί πνευμ. δικαιωμάτων, και σε συμμερίζομαι, από τη στιγμή μάλιστα που κι εγώ λίγο -πολύ είμαι μέσα στο χορό, όμως θεωρώ ότι ένα ψήγμα μιας μουσικής δουλειάς ανεβαίνοντας στο forum αποτελεί εκτός των άλλων θετικών (περί κοινής ωφέλειας κλπ.) και μια πολύ καλή διαφήμιση για το έργο που μόλις κυκλοφόρησε.
Αν όμως υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα, ΟΚ, ανακαλώ :eek:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Φοβερή και ευτυχής σύμπτωση!!! Θα ήταν ευχής έργον να ανέβαινε το συγκεκριμένο κομμάτι προς κοινή ωφέλεια, δεδομένης μάλιστα και της σπανιότητάς του, αλλά και της επικείμενης εορτής του Αγίου!
Με ένα κομμάτι δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...
Το σημαντικό είναι ότι ακόμα και στα τέλη του 19ου αιώνα υπήρχε ζήτηση στην Πόλη τέτοιων συνθέσεων...
 

Attachments

  • 08 Κανόνα πίστεως Παν.Κηλτζανίδου.mp3
    45.6 MB · Views: 252

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Με ένα κομμάτι δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...

Πολύ καλή προσπάθεια.

Δεν το καλοπρόσεξα εντελώς το μάθημα, αλλά στην μετάβαση από τον πλ δ΄ στον πρώτο ήχο (προς το τέλος) άργησαν κάπως να "φρενάρουν" τον ρυθμό ως εισαγωγή ρυθμού στο καταληκτήριο κομμάτι και ακούγονται λίγο "τρεχάτοι" (ήθελε νωρίτερα, βλέπε Θεοτόκε Παρθένε σε αγρυπνίες στο Όρος).

Πάντως καλή προσπάθεια σε γενικές γραμμές.

Καλή συνέχεια.
 

goldengreek25

Μέλος
Οκτώηχον απολυτίκιον του Ἁγίου Νικολάου «Κανόνα πίστεως...», με κράτημα, (Παναγιώτου Προυσαέως)

Την ευλογία και την προστασία του Αγίου να έχουμε όλοι μας!
 

Attachments

  • _Kanona Pisteos - Argon (BnW).pdf
    1.7 MB · Views: 127
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Οκτώηχον απολυτίκιον του Ἁγίου Νικολάου «Κανόνα πίστεως...», με κράτημα, (Παναγιώτου Προυσαέως)

Την ευλογία και την προστασία του Αγίου να έχουμε όλοι μας!

Από ποιο βιβλίο είναι το συνημμένο;
 
Top