Ντόβολος Γεώργιος

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα σας. Την περασμένη Κυριακή στην εκπομπή της ΟΜ.Σ.Ι.Ε. ο κ. Χρ. Χατζηνικολάου παρουσίασε τον πρωτοψάλτη του Ι.Ν. Αγ. Δημητρίου πολιούχου Βύρωνος διάδοχο του Ανδρέα Πετρόχειλου τον Γιώργο Ντόβολο. Κατά την γνώμη μου μία από τις ομορφότερες εκπομπές της Ομοσπονδίας, τόσο η τοποθέτηση του συναδέλφου και οι ερμηνείες των ύμνων όσο και η παρέμβαση του διδασκάλου του Στάικου Χατζή ήταν ιδιαίτερες.
Θέλοντας να ανεβάσω την εκπομπή επικοινώνησα με τον Γιώργο ο οποίος μου υποσχέθηκε ότι θα μου την προμηθεύσει (θα ξαναπαιχτεί και τον Αύγουστο).
Προς το παρόν ανεβάζω μερικές ζωντανές ηχογραφήσεις από το αρχείο μου.
Ακούστε τον αξίζει τον κόπο.

ΥΓ. Παρακαλώ τον διαχειριστή όπως ανοίξει καινούργιο θέμα στην ενότητα ιεροψαλτών με το όνομα Ντόβολος Γεώργιος.
 

Attachments

  • 1.Εις πολλά έτη.wav
    28.1 MB · Views: 285
  • 2.Παναγία Δέσποινα.mp3
    2.9 MB · Views: 340
  • 3.Τον Δεσπότην.mp3
    4.9 MB · Views: 186
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Με χαρά καλωσορίζω το "ανέβασμα" ύμνων από τον Γεώργιο Ντόβολο, μια που είναι πατριώτης (Λάκωνας) αλλά και ομογάλακτος (νεώτερός μου βέβαια στην ηλικία... γεράσαμεεεε :D) στα της Μουσικής, έχοντας ως Δάσκαλο τον και Δάσκαλό μου Θεόδωρο Χ. Τσαγκαρούλη, Πρωτοψάλτη Ι. Ναού Οσίου Νίκωνος, Πολιούχου Σπάρτης. Έχει λάβει το Πτυχίο του από την Σχολή Βυζ. Μουσικής του Συνδέσμου Ιεροψαλτών Ν. Λακωνίας "Θρασύβουλος Στανίτσας" και συνεχίζει με επιτυχία την ιεροψαλτική του πορεία στην Αθήνα.

Θερμές ευχαριστίες στον Γιάννη για το "ανέβασμα".
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα σας. Την περασμένη Κυριακή στην εκπομπή της ΟΜ.Σ.Ι.Ε. ο κ. Χρ. Χατζηνικολάου παρουσίασε τον πρωτοψάλτη του Ι.Ν. Αγ. Δημητρίου πολιούχου Βύρωνος διάδοχο του Ανδρέα Πετρόχειλου τον Γιώργο Ντόβολο. Κατά την γνώμη μου μία από τις ομορφότερες εκπομπές της Ομοσπονδίας, τόσο η τοποθέτηση του συναδέλφου και οι ερμηνείες των ύμνων όσο και η παρέμβαση του διδασκάλου του Στάικου Χατζή ήταν ιδιαίτερες.
Θέλοντας να ανεβάσω την εκπομπή επικοινώνησα με τον Γιώργο ο οποίος μου υποσχέθηκε ότι θα μου την προμηθεύσει (θα ξαναπαιχτεί και τον Αύγουστο).
Προς το παρόν ανεβάζω μερικές ζωντανές ηχογραφήσεις από το αρχείο μου.
Ακούστε τον αξίζει τον κόπο.

Αγαπητέ Γιάννη, ευχαριστούμε. Το θέμα για τον κ. Ντόβολο έπρεπε κάποια στιγμή να ανοίξει, γιατί όπως θα διαπίστωσαν οι φίλοι μας πρόκειται για πολύ σημαντικό ψάλτη, με εξαιρετική φωνή, ρυθμό και μουσική γνώση. Άξιος συνεχιστής του Πετρόχειλου (νομίζω ότι είναι και καθηγητής).
Τα συγκεκριμένα κομμάτια πρέπει να είναι από την φετινή πανήγυρη του αγίου έτσι δεν είναι; Ήμουν κι εγώ εκεί και ηχογράφησα με κινητό, αλλά δεν είναι καλός ο ήχος.
 
Γιώργο Μ καλησπέρα. Όντως τα κομμάτια που ανέβασα είναι πρόχειρη ζωντανή ηχογράφηση από την φετινή πανήγυρη του Άγιου Δημητρίου
οπότε προσπάθησα λίγο να τα κάνω μια μικρή επεξεργασία ώστε να τα φέρω σε ένα ικανοποιητικό σημείο.
Εν ευθέτω χρόνο θα ανεβάσω κάποιο ηχητικό υλικό από τον πολύ καλό μου φίλο.
Τέλος αξίζει τον κόπο να σας αναφέρω εδώ ότι τόσο ο Δάσκαλος του Δημήτριος Νερατζής όσο και ο Στάικος Χάτζης, έχουν εκφραστεί κατά καιρούς με πολύ καλά λόγια
και περιμένουν πολλά από αυτόν.
 
Last edited:

ΠΑΝΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΧΡΟΝΗΣ
Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα σας. Την περασμένη Κυριακή στην εκπομπή της ΟΜ.Σ.Ι.Ε. ο κ. Χρ. Χατζηνικολάου παρουσίασε τον πρωτοψάλτη του Ι.Ν. Αγ. Δημητρίου πολιούχου Βύρωνος διάδοχο του Ανδρέα Πετρόχειλου τον Γιώργο Ντόβολο. Κατά την γνώμη μου μία από τις ομορφότερες εκπομπές της Ομοσπονδίας, τόσο η τοποθέτηση του συναδέλφου και οι ερμηνείες των ύμνων όσο και η παρέμβαση του διδασκάλου του Στάικου Χατζή ήταν ιδιαίτερες.
Θέλοντας να ανεβάσω την εκπομπή επικοινώνησα με τον Γιώργο ο οποίος μου υποσχέθηκε ότι θα μου την προμηθεύσει (θα ξαναπαιχτεί και τον Αύγουστο).
Προς το παρόν ανεβάζω μερικές ζωντανές ηχογραφήσεις από το αρχείο μου.
Ακούστε τον αξίζει τον κόπο.

ΥΓ. Παρακαλώ τον διαχειριστή όπως ανοίξει καινούργιο θέμα στην ενότητα ιεροψαλτών με το όνομα Ντόβολος Γεώργιος.

Είμαι απο τους τυχερούς ανθρώπους, διότι ευτύχησα να γνωρίσω το Γιώργο απο πολύ παλιά και τον έζησα απο τα γυμνασιακά του ακόμα χρόνια. Θέλω και εγω με τη σειρά μου να τον συγχαρώ για την εξέλιξη που είχε όλα αυτά τα χρόνια. Μακάρι φίλε Γιώργο να φτάσουμε και εμείς στο επίπεδό σου κάποτε. Τέλος θέλω να τον επαινέσω καθώς όλα τα εφηβικά του χρόνια όταν όλοι εμείς παίζαμε κάναμε βόλτες και είχαμε ένα σορο άλλες ασχολείες ο Γιώργος ήταν σπίτι και δούλευε σκληρά. ¨Ακουγε ηχογραφήσεις, έγραφε, μελετούσε. ¨Αξιος φίλε, άξιος.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Άξιον εστίν, ήχ. πλ.β (Αθ. Καραμάνη)
 

Attachments

  • Άξιον εστι, πλ.β.mp3
    2.9 MB · Views: 244
Top