[Ψάχνω] Μ. Εβδομάδα Πρίγγου καθαρογραμμένη

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μήπως έχει καθαρογράψει κάποιος από τους συναδέλφους τη Μ. Εβδομάδα του Κ. Πρίγγου σε λογισμικό βυζαντινής μουσικής και μπορεί να την αναρτήσει.

Θα είναι πολύ μεγάλη βοήθεια για τη Μ. Εβδομάδα.

Ευχαριστώ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Συγγνώμη για την ερώτηση, τι ακριβώς δε σας αρέσει στην πρώτη της έκδοση; Το ρωτώ διότι εγώ σκεφτόμουν να κάνω και γραμματοσειρά που να προσομοιάζει στη γραμματοσειρά των εκδόσεων αυτών.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Το πρόβλημα είναι ότι στις παλιές εκδόσεις δεν φαίνονται καλά τα γράμματα και επίσης θα προτιμούσα να ήταν πιο μεγάλοι οι χαρακτήρες και τα γράμματα για να είναι πιο ξεκούραστο στο ψαλτήρι.

Τώρα θα μου πείς γιατί δεν το τυπώνεις σε μεγένθυνση. Είναι και αυτό μια λύση.

Ευχαριστώ.
 
Συγγνώμη για την ερώτηση, τι ακριβώς δε σας αρέσει στην πρώτη της έκδοση; Το ρωτώ διότι εγώ σκεφτόμουν να κάνω και γραμματοσειρά που να προσομοιάζει στη γραμματοσειρά των εκδόσεων αυτών.

Αυτές οι "κλασικές" γραμματοσειρές, όπως η συγκεκριμένη, απορώ γιατί τόσο τις έχουμε "αρνηθεί" στις μέρες μας. Τις βρίσκω υπέροχες, κυρίως λόγω του ότι είναι πολύ καθαρές και τηρούν μια πολύ χρήσιμη "μεσότητα", χωρίς υπερφορτώματα και λοιπές υπερβολές, που συχνά έχουν οι "μοντέρνες" που μιμούνται τα χειρόγραφα (κάποιες από αυτές μου αρέσουν επίσης, μην παρεξηγηθώ).
 
Top