[Ψάχνω] Μουσικά βιβλία με διάταξη ακολουθιών και τυπικό

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ. ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΕ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΑΣ.
Ίσως το πιο δύσκολο κατα τη γνώμη μου πρόβλημα που αντιμετωπίζει κάποιος άπειρος στο ψαλτήρι, είναι η διάταξη των ιερών ακολουθιών και η γνώση του τυπικού. Τη περασμένη εβδομάδα, έπεσε στη αντίληψη μου ενα βιβλίο: Βυζαντινή Αγία Εβδομάς η κάτι παρόμοιο δε θυμάμαι ακριβώς του κ. Φορτωμά το οποίο είχε τα πάντα αναλυτικά. Μήπως υπάρχη κάτι αντίστοιχο και απο άλλους; Και δεν ενδιαφέρομαι μόνο για τη Μεγάλη Εβδομάδα αλλά και για τη θεία λειτουργία, τον όρθρο, εσπερινό κλπ.....
Ευχαριστώ......
 

StamatisG

Νέο μέλος
Κάτι τέτοιο θα με ενιδιέφερε και μένα. Αν έχει κάποιος κάτι να προτείνει, ωραίο θα ήταν. :)
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Βεβαίως και υπάρχει μεγάλη βοήθεια για όσους δυσκολεύονται με το Τυπικό.

ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΕΣ
Ο οποιοσδήποτε αρχάριος ψάλτης και όχι μόνο, τώρα χάρη στη σημαντική εργασία του κυρίου Γεωργίου Καραγιαννάκη, πρωτοψάλτη, καθηγητή και χοράρχη, είναι σε θέση να βγάλει οποιαδήποτε ακολουθία των καθημερινών χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
Τα κείμενα βρίσκονται εδώ, http://analogion.com/forum/showthread.php?t=21217 και το μόνο που χρειάζεται είναι το μηναίο.

ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΕΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΕΣ
http://analogion.com/forum/forumdisplay.php?f=1152 προσφορά του κυρίου Νεκτάριου (nektar)

ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΕΣ
Για όποιον έχει τη διάθεση και το χρόνο και ενδιαφέρεται πραγματικά να μάθει το τυπικό, νομίζω πως είναι αναγκαία η αγορά του βιβλίου ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΥΠΙΚΟΥ μαζί βέβαια με τα υπόλοιπα 21 βιβλία, τυπικόν της μεγάλης του χριστού εκκλησίας, ωρολόγιον το μέγα, ψαλτήριον, παρακλητική, τα 12 μηναία, τριώδιον, πεντηκοστάριον, εγκόλπιον αναγνώστου και ψάλτου, απόστολος και μικρό ευχολόγιον. Πιστεύω πως το βιβλίο αυτό του πατρός Κωνσταντίνου, ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΥΠΙΚΟΥ, μπορεί να βοηθήσει τον οποιοδήποτε που πραγματικά ενδιαφέρεται να μάθει τα πάντα σχετικά με το τυπικό.
 

axilleas22

π. Θεοφάνης Ιωαννίδης
Βεβαίως και υπάρχει μεγάλη βοήθεια για όσους δυσκολεύονται με το Τυπικό.

ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΕΣ
Ο οποιοσδήποτε αρχάριος ψάλτης και όχι μόνο, τώρα χάρη στη σημαντική εργασία του κυρίου Γεωργίου Καραγιαννάκη, πρωτοψάλτη, καθηγητή και χοράρχη, είναι σε θέση να βγάλει οποιαδήποτε ακολουθία των καθημερινών χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
Τα κείμενα βρίσκονται εδώ, http://analogion.com/forum/showthread.php?t=21217 και το μόνο που χρειάζεται είναι το μηναίο.

ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΕΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΕΣ
http://analogion.com/forum/forumdisplay.php?f=1152 προσφορά του κυρίου Νεκτάριου (nektar)

ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΕΣ
Για όποιον έχει τη διάθεση και το χρόνο και ενδιαφέρεται πραγματικά να μάθει το τυπικό, νομίζω πως είναι αναγκαία η αγορά του βιβλίου ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΥΠΙΚΟΥ μαζί βέβαια με τα υπόλοιπα 21 βιβλία, τυπικόν της μεγάλης του χριστού εκκλησίας, ωρολόγιον το μέγα, ψαλτήριον, παρακλητική, τα 12 μηναία, τριώδιον, πεντηκοστάριον, εγκόλπιον αναγνώστου και ψάλτου, απόστολος και μικρό ευχολόγιον. Πιστεύω πως το βιβλίο αυτό του πατρός Κωνσταντίνου, ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΥΠΙΚΟΥ, μπορεί να βοηθήσει τον οποιοδήποτε που πραγματικά ενδιαφέρεται να μάθει τα πάντα σχετικά με το τυπικό.
Βέβαια υπάρχει και μια άλλη έκδοση για αρχάριους που το βιβλίο ονομάζεται:

<<Τυπικόν Όρθρου Ενοριών>>.

Έχει μέσα: α) Τυπικό
β) Απορούμενα
και γ) Ειδικές διατάξεις.

Εκδόσεις: Άθως.

Το έχει και το βιβλιοπωλείο Σταμούλης ώστε μπορείτε να το παραγγείλετε ή από το κατάστημα είτε από το τηλέφωνο και να έρθει με αντικαταβολή στην περιοχή σας αν είστε και εκτός Αθήνας βέβαια είτε από το site: www.stamoulis.gr του βιβλιοπωλείου (Σταμούλης) δημιουργώντας προφίλ και καταχωρώντας τα στοιχεία τηλέφωνο και e-mail και θα σας έρθει στο σπίτι σας.
- Εγώ παραγγέλνω συχνά μέσω ίντερνετ πάντως και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Όχι μόνο από το site του Σταμούλη.
Και από άλλα site.
Όπως το Πλαίσιο. www.plaisio.gr και άλλα.
Κάθε απορία θα είμαι στην διάθεση σας.
 
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ. ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΕ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΑΣ.
Ίσως το πιο δύσκολο κατα τη γνώμη μου πρόβλημα που αντιμετωπίζει κάποιος άπειρος στο ψαλτήρι, είναι η διάταξη των ιερών ακολουθιών και η γνώση του τυπικού. Τη περασμένη εβδομάδα, έπεσε στη αντίληψη μου ενα βιβλίο: Βυζαντινή Αγία Εβδομάς η κάτι παρόμοιο δε θυμάμαι ακριβώς του κ. Φορτωμά το οποίο είχε τα πάντα αναλυτικά. Μήπως υπάρχη κάτι αντίστοιχο και απο άλλους; Και δεν ενδιαφέρομαι μόνο για τη Μεγάλη Εβδομάδα αλλά και για τη θεία λειτουργία, τον όρθρο, εσπερινό κλπ.....
Ευχαριστώ......

Και μια αλλη πρόταση
νομίζω ποιό αναλυτικά...δέν γίνεται!

Υπάρχει και ειρμολόγιο
και δωδεκαημερο εκτός από αυτά που φαίνονται στην σελίδα απόσπασμα από το πεντηκοστάριο.
Το μεγεθος των βιβλίων ειναι Α4 οπότε ειναι ευανάγνωστα και από..πρεσβύωπες.
Υπάρχουν ισοκρατήματα παντού.
και μουσικά μέχρι και το ''τελευταίο'' Κύριε ελέησον το αμήν το Δόξα σοι Κύριε του Ευαγγελίου γενικώς ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
Ειδικά στά 8 βιβλία για τις κυριακές υπάχουν ολες οι πιθανές περιπτώσεις των εωθινών επιλογές αργής η συντομης δοξολογίας επιλογές τρισαγίων και δύναμις επιλογές 2-3 χερουβικών και λειτουργικών και κοινωνικών
ολα από κλασικά μαθήματα
Πέτρου Γρηγορίου Φωκαέα Ιακώβου κ.τ.λ.
Επισης υπάρχουν και ορισμένες εντυπες ολοκληρωμένες ακολουθίες από εορτές Αγίων και αυτές υπέρ αναλυτικές και με επιλογές μαθημάτων .
 

Attachments

  • ΠΑΥΛΑΚΗ.jpg
    290.8 KB · Views: 170
  • ΠΑΥΛΑΚΗ 001.jpg
    803.4 KB · Views: 182
  • ΠΑΥΛΑΚΗ 002.jpg
    892.2 KB · Views: 197
  • ΠΑΥΛΑΚΗ 003.jpg
    611.9 KB · Views: 235
  • Gmail.zip
    2.4 MB · Views: 331
Last edited:
Και μια αλλη πρόταση
νομίζω ποιό αναλυτικά...δέν γίνεται!
Να συμφωνήσω αδερφέ μου. Είναι πολύ αναλυτικά και κατάλληλα για το ξεκίνημα ενός δεξιού ή αριστερού ψάλτη.
Εγώ με αυτά ξεκίνησα και μετά από 4 χρόνια στο αναλόγιο συνεχίζω κυρίως με αυτά.
Όσον αφορά τους 8 ήχους, ο όρθρος από το αναστασιματάριο, η λειτουργία με μαθήματα κλασσικά και όχι μόνο.
Έτσι και το Τριώδιο, Πεντηκοστάριο, Μεγάλη Εβδομάδα, Δωδεκαήμερο και οι διάφορες ακολουθίες Αγίων με μαθήματα κλασσικά,
και όλα χωρισμένα μετρικά, με ισοκρατήματα, με μικρές διορθώσεις, χωρίς όμως να θεωρούνται παρεμβάσεις, και με αναλυτικό τυπικό.
Βέβαια άμα δεν παινέψεις τον δάσκαλό σου θα πέσει να σε "πλακώσει", αλλά δεν νομίζω κάποιος να μην συμφωνήσει ότι είναι εξαιρετικές δουλειές, αξιοζήλευτες.
Και θα υπάρχει και συνέχεια για τους συναδέλφους που διακονούν στα μυστήρια.
 
Top