Μελοποίηση του λα' ψαλμού

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Φίλος (μέλος του φόρουμ) με κάλεσε στη βάπτιση του γιου του και μου διευκρίνησε ότι δεν θα ψάλλουμε τις καταβασίες «Σταυρόν χαράξας» αλλά τον 31ο ψαλμό «Μακάριοι ὧν ἀφέθησαν αἱ άνομίαι» (δεν ζήτησα λεπτομέρειες) και σήμερα (αρχής γενομένης από χθες) τελείωσα τη μελοποίησή του (πληκτρίζοντάς τον ταυτόχρονα).
Δεν γνωρίζω εάν μπορεί να χρησιμεύσει σε άλλη περίπτωση.
Διασκευάστε, αλλάξτε, συμπληρώστε, διαγράψτε ότι θελήσετε....
Ν
 

Attachments

  • PSALMOS 31 VAPTISEWS.pdf
    133.3 KB · Views: 568

George

Ιεροψάλτης
Εγώ σε όσες βαπτίσεις έχω βρεθεί πάντα τον 31ο Ψαλμό ψάλουμε και αν υπάρχει χρόνος μέχρι να ντύσουν το παιδί τότε ψάλουμε και τις Καταβασίες, δεν κατάλαβα γιατί (από όσο κατάλαβα απο το μήνυμα) δεν ψάλεται γενικός...
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στα 50 χρόνια που ψάλλω, έχω συμμετάσχει σε αμέτρητες βαπτίσεις και όντως δεν μου ζητήθηκε να ψάλλω τον εν λόγω ψαλμό. Σε μερικές μόνο περιπτώσεις μετά την ψαλμώδηση του πρώτου στίχου γινόταν ανάγνωση του υπολοίπου, για να ακολουθήσει το "Χιτώνα μοι παράσχου φωτεινόν" και εν συνεχεία οι καταβασίες "Σταυρόν χαράξας".
 

g.theo81

Γεώργιος Θεοδωρίδης
Φίλος (μέλος του φόρουμ) με κάλεσε στη βάπτιση του γιου του και μου διευκρίνησε ότι δεν θα ψάλλουμε τις καταβασίες «Σταυρόν χαράξας» αλλά τον 31ο ψαλμό «Μακάριοι ὧν ἀφέθησαν αἱ άνομίαι» (δεν ζήτησα λεπτομέρειες) και σήμερα (αρχής γενομένης από χθες) τελείωσα τη μελοποίησή του (πληκτρίζοντάς τον ταυτόχρονα).
Δεν γνωρίζω εάν μπορεί να χρησιμεύσει σε άλλη περίπτωση.
Διασκευάστε, αλλάξτε, συμπληρώστε, διαγράψτε ότι θελήσετε....
Ν

Αγαπητέ κ. Γιάννη, κι εγώ στα 15 χρόνια που ψάλλω, ποτέ δεν ερμήνευσα μουσικά ή μελωδικά (απ'εξω) αυτόν τον ψαλμό! Πλην όμως ευχαριστώ πολύ την μουσικολογιοτητά σας για αυτήν την πολύτιμη προσφορά σας!
 
Top