Μανώλης Χατζημάρκος: Ύμνοι Χριστουγέννων και Θεοφανείων - Δίσκος 45 στροφών SCDG 3453 - Columbia έτος 1966

byzantios

Νέο μέλος
Πράγματι τεράστια η απουσία του αείμνηστου Βαγγέλη Λιναρδάκη από κάθε γωνιά του forum, αλλά επιτρέψτε μου να πώ ιδιαιτέρως στον τομέα: ηχογραφήσεις.
Το Psaltologion δίχως τις δικές του παρεμβάσεις μοιάζει ορφανό.
Σπάνια έκτοτε μας έχουν δοθεί αξιόλογα ηχογραφήματα παλιών μελωδών.
Ταπεινά άς επιχειρήσουμε εμείς να δώσουμε ένα.
…μία αδιαμφισβήτητα αριστουργηματική στουντιακή ηχογράφηση του Μανώλη Χατζημάρκου από τα τέλη της δεκαετίας του ΄60 (1968;1969;-όποιος το γνωρίζει ας μας το πεί).
Είναι από δισκάκι 33 στροφών της εταιρίας Columbia.
Ο ερμηνευτής στην καλλίτερη καμπή της καριέρας του με φωνή «κρύσταλλο» αποδίδει ύμνους Χριστουγέννων & Θεοφανείων με απίστευτα λιτό και απέριττο ύφος.
Ιδού…
 

Attachments

  • 1.Δεύτε ίδωμεν πιστοί.mp3
    2.4 MB · Views: 397
  • 2.Χριστός γεννάται.mp3
    1.1 MB · Views: 280
  • 3.Νάματα Ιορδάνεια.mp3
    2.3 MB · Views: 290
  • 4.Φωνή Κυρίου.mp3
    933.2 KB · Views: 234
  • A Πλευρά.jpg
    774.1 KB · Views: 102
Πράγματι τεράστια η απουσία του αείμνηστου Βαγγέλη Λιναρδάκη από κάθε γωνιά του forum, αλλά επιτρέψτε μου να πώ ιδιαιτέρως στον τομέα: ηχογραφήσεις.
Το Psaltologion δίχως τις δικές του παρεμβάσεις μοιάζει ορφανό.
Σπάνια έκτοτε μας έχουν δοθεί αξιόλογα ηχογραφήματα παλιών μελωδών.
Ταπεινά άς επιχειρήσουμε εμείς να δώσουμε ένα.
…μία αδιαμφισβήτητα αριστουργηματική στουντιακή ηχογράφηση του Μανώλη Χατζημάρκου από τα τέλη της δεκαετίας του ΄60 (1968;1969;-όποιος το γνωρίζει ας μας το πεί).
Είναι από δισκάκι 33 στροφών της εταιρίας Columbia.
Ο ερμηνευτής στην καλλίτερη καμπή της καριέρας του με φωνή «κρύσταλλο» αποδίδει ύμνους Χριστουγέννων & Θεοφανείων με απίστευτα λιτό και απέριττο ύφος.
Ιδού…

Πολύ όμορφοι ύμνοι και ωραία εκτελεσμένοι δεν συμφωνείτε;
Η χοροδία βυζαντινής μουσικής του Δημοτικού ωδείου Λάρισας υπό την διεύθυνση του Κυρίου Αθανασίου Παναγούλη (Διευθυντού και δημιουργού της σχολής), τα έχει εκτελέσει επανειλημένα σε εκδηλώσεις της.
Ο Αθανάσιος Παναγούλης είναι ένας από τους μαθητές του Γίγαντα Χατζημάρκου (έτσι τον αποκάλεσε ο Κυριαζής Δασκαλούδης σε συνέντευξή του στον ραδιοσταθμό της Ι.Αρχιεπισκοπής Κρήτης), που έφερε και διατηρεί το στύλ του Χατζημάρκου στην Λάρισα.
Ο Θεός μεθ' ημών ...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μου έστειλε ο κ. Δρυγιαννάκης την εν θέματι ηχογράφηση του Μανώλη Χατζημάρκου. Πρόκειται για δίσκο 45 στροφών που έβγαλε στην Columbia το 1966 με ύμνους Χριστουγέννων. Το link στο mediafire είναι αυτό, ενώ παρακάτω παραθέτω ονοματισμένα τα αρχεία. Τα ανεβάζω διότι δε φαίνεται να υπάρχει ενδιαφέρον για έκδοση σε CD. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο και νομίζετε ότι θίγεται ο κ. Χατζημάρκος από την ανάρτηση αυτή, ας ενημερώσετε για να κατεβεί το θέμα.
 

Attachments

  • xatzhmarkos columbia 1.jpg
    xatzhmarkos columbia 1.jpg
    495.8 KB · Views: 47
  • xatzhmarkos columbia 2.jpg
    xatzhmarkos columbia 2.jpg
    508 KB · Views: 49
  • a1 Δεύτε ίδωμεν πιστοί.mp3
    3 MB · Views: 140
  • a2 Χριστός γεννάται δοξάσατε.mp3
    1.4 MB · Views: 94
  • b1 Νάματα Iορδάνεια.mp3
    2.9 MB · Views: 202
  • b2 Φωνή Κυρίου επί των υδάτων.mp3
    1.2 MB · Views: 100

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Μου έστειλε ο κ. Δρυγιαννάκης την εν θέματι ηχογράφηση του Μανώλη Χατζημάρκου. Πρόκειται για δίσκο 45 στροφών που έβγαλε στην Columbia το 1966 με ύμνους Χριστουγέννων. Το link στο mediafire είναι αυτό, ενώ παρακάτω παραθέτω ονοματισμένα τα αρχεία. Τα ανεβάζω διότι δε φαίνεται να υπάρχει ενδιαφέρον για έκδοση σε CD. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο και νομίζετε ότι θίγεται ο κ. Χατζημάρκος από την ανάρτηση αυτή, ας ενημερώσετε για να κατεβεί το θέμα.

Γιάννη θερμά ευχαριστήρια.Τα συγκεκριμένα κοσμούν τη συλλογή μου.Όταν κατέβω Λάρισα για τις εκλογές να ανεβάσω και τα δικά μου ή θα έχουμε πρόβλημα με πνευματικά δικαιώματα;
 

ΧΑΡΗΣ4

Μέλος
Νομίζω ότι στους ισοκράτες είναι και τα αδέλφια Ανδρέας Σιώκος και Στυλιανός Σιώκος
 
Top