Κυριακή Προπατόρων

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πήγα την περασμένη Κυριακή (14-12-2008 και συνέπεσε η ίδια Κυριακή-των Προπατόρων) και εκκλησιάστηκα στην εκκλησία που ψάλλει, και τον άκουσα.

Ήμουν και εγώ εκεί...από την ίδια μέρα λοιπόν οι καταβασίες (ναι ψάλλονται ακόμα οι λεγόμενες "αργές" καταβασίες)...
 

Attachments

  • 03 Καταβασίες Χριστουγέννων (αργές) Ήχος Α'.mp3
    18.8 MB · Views: 489

G.Kounatidis

Μέλος
Ήμουν και εγώ εκεί...από την ίδια μέρα λοιπόν οι καταβασίες (ναι ψάλλονται ακόμα οι λεγόμενες "αργές" καταβασίες)...

Ποιος ψάλλει τα "Θεός ων ειρήνης.." και "Οι παίδες ευσεβεία..";
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ποιος ψάλλει τα "Θεός ων ειρήνης.." και "Οι παίδες ευσεβεία..";
Μισές δουλειές ο κ.Χριστάκης...

Ψάλλουν οι δύο δομέστιχοι του δεξιού χορού (μόνοι τους ο καθένας). Δεν γνωρίζω δυστυχώς τα ονόματά τους.
 

Mpanelas Mixail

Μέλος
Μισές δουλειές ο κ.Χριστάκης...

Ψάλλουν οι δύο δομέστιχοι του δεξιού χορού (μόνοι τους ο καθένας). Δεν γνωρίζω δυστυχώς τα ονόματά τους.

ο δομεστιχος ειναι ενας
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Επειδή οι περισσότεροι λένε στους ναούς σύντομα χερουβικά και επειδή την Κυριακή που μας έρχεται έχουμε Δεύτερο ήχο, και επειδή ο κ. Νεοχωρίτης μας τα λέει σωστά και καλά, σκέφτηκα να κάνω μια μικρή διόρθωση σε αυτό εδώ το μήνυμα που διάβασα και αναφέρει ως αργό το Χερουβικό.
Λοιπόν να γράψω αφού ευχαριστήσουμε τον Νεκτάριο για όλα αυτά που μας έδωσε, πως αυτό το χερουβικό του κ. Παναγιώτη Νεοχωρίτη δεν είναι αργό όπως έχει γραφτεί εδώ:

http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=22344&postcount=6

αλλά είναι το σύντομο Χερουβικό του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου σε έσω δεύτερο εκ του Πα.

Το κείμενο το είχα ανεβάσει παλιότερα και βρίσκεται εδώ:

http://www.psaltologion.com/attachment.php?attachmentid=16463&d=1250163934
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Το κείμενο το είχα ανεβάσει παλιότερα και βρίσκεται εδώ:
http://www.psaltologion.com/attachment.php?attachmentid=16463&d=1250163934


Το κείμενο που ανεβάσατε αγαπητέ, είναι ιδιαίτερα καλαίσθητο, αλλά με όλες αυτές τις έλξεις που σημειώνετε, μάλλον δεν έχει και πολύ μεγάλη σχέση με αυτό που εκτελεί ο κ. Νεοχωρίτης.

Ανέβασα τα κλασικά κείμενα εδώ.

Χαραλάμπης
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ευχαριστίες πολλές και για το πανέμορφο άκουσμα. Μήπως κανείς μπορεί να βρει το μουσικό κείμενο και να το ανεβάσει;

Μετά από συντονισμένη συνεργασία της "τριανδρίας" Βασ. Κιαμηλίδης, Χαρ. Συμεωνίδης & Δημ Ζαγκανάς, το μουσικό κείμενο απομαγνητοφωνήθηκε και ανέβηκε στον οικείο τόπο.

Χαραλάμπης
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ειναι του Γεωργιου Ραιδεστινου . Το συνηθιζε ο δασκαλος του Παναγιωτη , ο
αειμνηστος πολυ σπουδαιος πρωτοψαλτης Ματθαιος Τσαμκιρανης . Ακουστε το στην επισυναψη .

Αδιαφιλονίκητος νικητής και με διαφορά, ο κυρ-Βαγγέλης!!!! Ολόσωστος!

Ευχαριστίες πολλές και για το πανέμορφο άκουσμα. Μήπως κανείς μπορεί να βρει το μουσικό κείμενο και να το ανεβάσει;

Δ.

Απομαγνητοφώνηση της εκτέλεσης από τον Μ. Τσαμκιράνη αναρτήθηκε στο σχετικό θέμα.
 
Top