Κυριακή Αγίων Πατέρων 13/7/2008

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Βασίλη Καλησπέρα. Γιατί τρισάγιο σε πρώτο ήχο; Ετσι απλά ρωτάω .

Στρατο καλησπέρα , τι να σας πω δεν έχω απάντηση..... είχα όρεξη να πω πρώτο μάλλον,

Επίσης είχα τη Λειτουργία του Χρυσανθου και δεν ήθελα να πω το Τρισάγιο του σε τρίτο ήχο (του Τριαντάφυλλου δηλαδη) διότι ευρωπαίζει αφενός ( το οποίο εξωεκκλησιαστικώς δεν με ενοχλεί καθόλου) και αφετερου είναι καθαρώς χορωδιακό κομμάτι..... Δεν σκεφτηκα να πω του Στανίτσα να σας είμαι ειλικρινής..... αλλά και αυτό χορωδιακό δεν είναι; (παρεπιπτώντος τα καλύτερα ισοκρατήματα στο μάθημα αυτό τα έχει βαλει ο Πετρίδης...)

Α βρήκα κάτι: Βασικά θα μπορούσα να το δικαιολογήσω ενδεχομένως λέγοντας ότι ο ήχος ήταν πλάγιος του Α και τον χρησιμοποίησα ως μέσο του τρίτου.... εε;;; Μπα.... τη βλέπω τη κατσαδα από τους θεωρητικούς δεν τη γλιτώνω....

Τι άλλο να έλεγα;;;;΄Εκτός από Β...

Του Παλάση ίσως αλλά ΄το έχω στην Αθήνα.. δεν το έχω εδώ!

Κατακλύοντας δεν υπήρχε κανένας λόγος μόνο το ξερό μου το κεφάλι τα παραπάνω τα γράφω μπας και πιαστεί κανένας μας και πιάσουμε καμιά κουβέντα....
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Εγώ αυτήν και την επομένη Κυριακή είμαι σε άδεια από το ναό μου και εκκλησιάστηκα σε ναό κωμοπόλεως της Αττικής υπαίθρου χωρίς να συμμετάσχω στα του αναλογίου... :rolleyes:
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
(τα του αριστερού)

Όρθρος από Ιωάννη και εκ στήθους τους κανόνες/προσόμοια/εξαποστειλάρια.
Δοξολογία Βιολάκη (Πλ. Α΄ εναρμόνιος (ατζέμ), το ίσον μένει όλο ΠΑ; άλλο θέμα θα το ανοίξω).
Τρισάγιο σε Β' (αρχιερατική χοροστασία)
Λειτουργικά χύμο-ειδή σε κλιτόν (το οποίο ταίριαξε ωραία με όλους του άλλους που έλεγαν σύντομα σε τρίτο ήχο και με κάποιους από τους κληρικούς που έλεγαν σε άγνωστο ήχο).
Χειροτονία διακόνου με το παραδοσιακό "Αξιός" και όχι το διορθωμένο της Μητρόπολης Αθηνών :rolleyes:
Κοινωνικόν Δανιήλ Γ' ήχου (από Χουρμούζιο, 1824).
Μετά το Δι'ευχών αργά ευλογητάρια Πέτρου (ουκ είδε ο αριστερός ... :))
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
ΟΛΑ απο στηθους εκτος Χερουβικο Λειτουργικα & Αξιον Εστιν που ειπα δικες μου ''συνθεσεις'' .
ΠΡΟΤΑΣΗ (και θα παρακαλουσα για γνωμες) : Μηπως θα ηταν πιο ωφελιμο , εκτος απο το να γραφουμε τι ψαλλαμε , να ανεβαζαμε και αντιστοιχα ηχητικα
που ψαλλουμε αυτα που γραφουμε ;
 
Αναστάσιμα όρθρου: Αναστασιματάριο Ιωάννου
Καταβασίες :απο στήθους
Δοξολογία : Γ΄ήχος Μανουήλ (σύντομη) (Κάνει ζέστη τώρα ....:p)
Δύναμις: Βήματος (Είπαμε κάνει ζέστη.....)
Χερουβικό: Καραμάνη Γ΄ήχος (σύντομο)
Λειτουργικά κ΄Άξιον Εστί: Γ. Σύρκα (από χειρόγραφα του Γ. Κωνσταντίνου)
Κοινωνικό: Τσατσαρώνη μετά κρατήματος από το "Μαρία" του Μπερεκέτη
 
Top