Κυριαζής Δασκαλούδης : Διάφορες ηχογραφήσεις

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Για ακομη μια φορα βλεπω να συμβαινει το εξης. Ατομα τα οποια δεν αρεσκονται (και δικαιωμα τους) σε ψαλτες οι οποιοι υπερβαινουν τα κλασσικα μαθηματα, φερονται με ασεβεια χαρακτηριζοντας μεγαλους ψαλτες ποικιλοτροπως και ισχυριζομενοι πως αυτοι (οι ψαλτες) υποτιμουν τα κλασσικα ή οτι οποιος αρεσκεται σε αυτους θεωρει κα αυτος τα κλασσικα ως ''αχρηστα''. Προκλητικη σταση και τελειως αυθαιρετα συμπερασματα! Κανεις δεν ειπε πως τα κλασσικα δεν εχουν να προσφερουν κατι ουτε και φυσικα μιλησε ποτε κανεις με περιφρονηση για τους κλασσικους.
Αντιστοιχα αρκετοι απο αυτους οι οποιοι κοπτονται (υπερ του δεοντος) για τα κλασσικα μαθηματα αντι να περιοριστουν οπως ολοι μας στη διατυπωση των αποψεων τους και μονο, φερονται με περισση αναιδεια! Ψαλτες οπως ο Κυριαζης Δασκαλουδης ειμαι σιγουρος πως εχουν μελετησει τα κλασσικα μαθηματα μεχρι και τη τελευταια τους μουσικη θεση με σεβασμο πριν κανουν τις οποιες υπερβασεις. Αμφιβαλλω ομως για μερικους οχι το κατα ποσο εχουν μελετησει τα κλασσικα μονο αλλα κυριως εαν εχουν κατανοησει το ηθος και υφος των μαθηματων αυτων, διαφορετικα θα ηταν πιο προσεκτικοι στους χαρακτηρισμους τους.
Φιλικα παντα ολα αυτα.:cool:

Αδελφέ Ιωάννη συμφωνώντας απόλυτα με τα ανωτέρω το μόνο που θα συμπληρώσω είναι ότι ο Κυριαζής όχι μόνο μελετά τα κλασσικά μαθήματα αλλά σας διαβεβαιώνω ότι κατέχω ακουστικά αρχεία στα οποία ο Άρχων ψάλλει παραλλαγή και μέλος όλα τα μαθήματα του Ιακώβου με τα κείμενα ανάποδα.Αυτό μου το απέδειξε κατ' ιδίαν......
Δεν έχω να συμπληρώσω τίποτε άλλο.Εξ' άλλου υποσχέθηκα να μην ξαναπάρω μέρος σε διενέξεις......:D
 
Ας απολαύσουμε και πάλι τον ασυναγώνιστο μεγάλο Άρχοντα πρωτοψάλτη και δάσκαλό μας...τον φανταστικό Κυριαζή Δασκαλούδη σε ζωντανές ηχογραφήσεις σε Υμνούμεν και Άξιον εστίν από τον Άγιο Αχίλλειο Λάρισας.Τις εκφωνήσεις,απλές αλλά μεγαλοπρεπείς εκτελεί ο μακαριστός ιερέας π.Ρίζος....
Πάρα,μα πάρα πολύ όμορφες εκτελέσεις!
Με πολύ σοβαρότητα και σεβασμό. "Ταπεινές" κατά την γνώμη μου. Χωρίς πολλά, πολλά.:wink:
Συγχαρητήρια ήταν πολύ απολαυστικές. Ευχαριστούμε για την ανάρτηση.
Μακάρι να ήταν όμως λίγο πιό καθαρός ο ήχος, έτσι ώστε να απολαμβάναμε καλύτερα.
Υ.Γ. Ότι έγραψα το έγραψα για τις ηχογραφήσεις που αναρτήθηκαν στο μνμ #20 τα υπόλοιπα δεν τα έχω ακούσει ακόμη.
 
Ας απολαύσουμε και πάλι τον ασυναγώνιστο μεγάλο Άρχοντα πρωτοψάλτη και δάσκαλό μας...τον φανταστικό Κυριαζή Δασκαλούδη σε ζωντανές ηχογραφήσεις σε Υμνούμεν και Άξιον εστίν από τον Άγιο Αχίλλειο Λάρισας.Τις εκφωνήσεις,απλές αλλά μεγαλοπρεπείς εκτελεί ο μακαριστός ιερέας π.Ρίζος....

Δεν ξέρω τι λένε οι άλλοι αλλά εγώ θα ήθελα κάποια στιγμή να το εκτελέσω το συγκεκριμένο Άξιον εστίν, διότι είναι φοβερό !!!
Αρέσει και στον μικρό μου υιό (15 Μηνών). Όταν θέλω να τον κοιμήσω πάντα αυτό το κομμάτι βάζω.:cool:
 

gpapadop

Μέλος
Πράγματι το δημοτικό μας τραγούδι ειναι εκπληκτικό, ανεπανάληπτο, φανταστικό. Μια ερώτηση μόνο: Όλα αυτά πού μπορούμε να τα βρούμε γραμμένα για να τα ψάλλουμε και εμείς στην εκκλησία????

Αγαπητοί φίλοι.
Τα της ψυχής μυρίπνοα άνθη δεν μπορούν να αποτυπωθούν σε κανένα
χαρτί,σε κανένα μουσικό κείμενο.
Ο σπουδαίος αυτός Πρωτοψάλτης του Μητροπολιτικού ναού του Αγίου
Αχιλλείου Λαρίσης προικίστηκε με μία υπέροχη και ιδιαίτερη φωνή και
επιπλέον δε και με ένα σπάνιο μουσικό αισθητήριο που και επίκτητο μα και κληρονομικό τυγχάνει.
Επίσης εμαθήτευσε παρά τους πόδας μεγάλων διδασκάλων και επομένως
μελέτησε σε βάθος τα ανυπέρβλητα μαθήματα των μεγάλων μελουργών
της Βασιλευούσης και όχι μόνο.
Στο ερώτημα αν τα ασπάζεται και αν τα ψάλλει τα παραπάνω μαθήματα,
θα απαντούσα ναι.
Βεβαίως τα μαθήματα αυτά όμως δεν τα αποδίδει όπως τα αποδίδει π.χ ο Άρχων
Πρωτοψάλτης της ΜΧΕ Κύριος Λεωνίδας Αστέρης ούτε βέβαια όπως και ο
μεγάλος δάσκαλός του ο Άρχων Αθανάσιος Καραμάνης.
Αυτό συμβαίνει γιατί ο Κύριος Δασκαλούδης Κυριαζής ψάλλει έχοντας
ένα ιδιαίτερο προσωπικό ύφος που τον χαρακτηρίζει.
Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με την περίπτωση πχ του <<ογκόλιθου>>
της βυζαντινής τελετουργίας Μανώλη Χατζημάρκου.
Ο Χατζημάρκος δημιούργησε το δικό του στυλ , τη δική του <<σχολή>>
με πλήθος μαθητών και φιλόμουσων από όλη την Ελλάδα.
Το ίδιο συμβαίνει και με τον Κυριαζή Δασκαλούδη.
Αυτός είναι και ο λόγος που και οι δύο έχουν κληθεί να ψάλλουν στα
περισσότερα πανηγύρια σε ολόκληρη την Ελλάδα.
Και οι δυο τους αρέσουν στο λαό.Δεν ψάλλουν σύμφωνα με το πατριαρχικόν
ύφος αλλά ψάλλουν σύμφωνα με το προσωπικό ύφος που τους διακρίνει.
Και αυτό είναι καλό,γιατί και οι δυο τους έχουν δώσει κάτι το επιπλέον
σ αυτό που ονομάζουμε Βυζαντινή μουσική.Άλλωστε η μουσική μας ούτε
ήταν ,ούτε είναι αλλά και ούτε θα είναι στατική.Πάντα θα εξελίσσεται.
Τέλος στον πιθανό αντίλογο πως <<εντάξει όλα αυτά αλλά ο κ.Δασκαλούδης
έχει εισάγει στο βυζαντινό μέλος το τραγούδι--όχι πάντα-->>,θα απαντούσα
πολύ πολύ απλά.
Ο μέγας και Άρχων Πρωτοψάλτης της ΜΧΕ Θρασύβουλος Στανίτσας εκτός
Πατριαρχείου έψαλλε πάντοτε τα μέλη του περίφημου <<κώδικα>> του
πατριαρχικού αναλογίου ή έψαλλε και άλλα μέλη που σαν αρχή τους είχαν
και μουσικές γραμμές εξωτερικής μουσικής;
 
Top