Κοινωνικά Αντωνίου Iερέως και Οικονόμου της ΜΧΕ

Τις προάλλες βρισκόμουν στο Άγιον Όρος (Βατοπέδι) και άκουσα ένα Κοινωνικόν "Εις μνημόσυνον", εις ήχον βαρύν, το οποίο μου άρεσε πάρα πολύ. Όταν ρώτησα τους πατέρες ποιου συνθέτη είναι, μου απάντησαν ότι είναι του Αντωνίου, παλαιού διδασκάλου. Το έχει κανείς; Έχει άλλες συνθέσεις του; Βιογραφικά γι' αυτόν τον μελοποιό;
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Αντώνιος ιερέας και Οικονόμος της Μ.Εκκλησίας. (τέλος 17ου-αρχές 18ου αιώνα).
Έχει μια σειρά με σύντομα Κοινωνικά της εβδομάδας.Υπάρχουν εκδεδομένα στη Θ.Λειτουργία του Ιεροθέου Φιλοθεΐτου.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Υπάρχουν και σε μία παλιά έκδοση αλλά δεν ξέρω ποια είναι...τα έχω σε φωτοτυπία...είναι όμως ίδια με αυτά που υπάρχουν στην έκδοση του π.Ιεροθεου...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Τις προάλλες βρισκόμουν στο Άγιον Όρος (Βατοπέδι)
Τι δουλειά έχεις εσύ εκεί? να προσέχεις που πηγαίνεις...:p
Έχει άλλες συνθέσεις του; Βιογραφικά γι' αυτόν τον μελοποιό;
Αυτό που με στεναχωρεί είναι το ότι ο Αντώνιος είχε συνθέσει χερουβικά "συνοπτικά" της εβδομάδος τα οποία έμειναν ανεξήγητα από την παλαιά στην νέα...(άρε Γιάννη Αρβανίτη που είσαι? γιατί μας το κάνεις αυτό?)...φυσικά τα "συνοπτικά" αυτά χερουβικά της ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ τη σήμερον εποχή μάλλον θα είναι κατάλληλα για ΚΥΡΙΑΚΕΣ...(πιστεύω να καταλαβαίνετε):rolleyes::cool::rolleyes:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
ελπίζω να εξομολογήθηκες όταν γύρισες...
Χε...χε...ήμουν σίγουρος ότι θα σχολίαζες...μην χάσεις...:D
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...τα έχω σε φωτοτυπία...

Και οι φωτοτυπίες μας κάνουν. Είχα την "Ανθοδέσμη" αλλά όχι πια. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα δε τα ανεβάζεις;
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Υπάρχουν και σε μία παλιά έκδοση αλλά δεν ξέρω ποια είναι...τα έχω σε φωτοτυπία...είναι όμως ίδια με αυτά που υπάρχουν στην έκδοση του π.Ιεροθεου...
Και οι φωτοτυπίες μας κάνουν. Είχα την "Ανθοδέσμη" αλλά όχι πια. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα δε τα ανεβάζεις;
Ορίστε...
 

Attachments

  • σάρωση0001.jpg
    600.3 KB · Views: 578
  • σάρωση0002.jpg
    459.3 KB · Views: 233
  • σάρωση0003.jpg
    483.2 KB · Views: 216
  • σάρωση0004.jpg
    423 KB · Views: 153
  • σάρωση0005.jpg
    455.3 KB · Views: 158
  • σάρωση0006.jpg
    476.2 KB · Views: 139
  • σάρωση0007.jpg
    486.6 KB · Views: 146
  • σάρωση0008.jpg
    499.4 KB · Views: 132
  • σάρωση0009.jpg
    482.6 KB · Views: 134
  • σάρωση0010.jpg
    447.6 KB · Views: 129
  • σάρωση0011.jpg
    481.7 KB · Views: 121
  • σάρωση0012.jpg
    466.7 KB · Views: 150
  • σάρωση0013.jpg
    483.1 KB · Views: 141
  • σάρωση0014.jpg
    443.5 KB · Views: 159

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ορίστε...

Χρήστο,

Σου τα έκανα PDF για να κατεβούνε με ένα "κλικ":)

Ευχαριστούμε και πάλι!

ΥΓ. Άμα έχεις αυπνίες...:D
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Αυτό που με στεναχωρεί είναι το ότι ο Αντώνιος είχε συνθέσει χερουβικά "συνοπτικά" της εβδομάδος τα οποία έμειναν ανεξήγητα από την παλαιά στην νέα...(άρε Γιάννη Αρβανίτη που είσαι? γιατί μας το κάνεις αυτό?)...

Από Φωτόπουλο... Ενδιαφέρον θα είχε να δούμε και κάποια εξήγηση του Αρβανίτη αν υπάρχει...

http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=6054
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Του Φωτόπουλου η εξήγηση πώς σου φαίνεται?

Ως προς το τελικό αποτέλεσμα ωραία...προτιμάει μια "ενδιάμεση" γραφή, ούτε πολύ αναλυτική (Πέτρος Εφέσιος), αλλά ούτε και πολύ συνοπτική (Γρηγόριος πρωτοψ.) προσεγγίζοντας τον Χουρμούζιο...εννοώ ότι κάποιες θέσεις θα μπορούσαν να είχαν γραφτεί και πιο συνοπτικά...
Θα ήταν πάντως πολύ σημαντικό να δούμε και το συνοπτικό κείμενο στην παλαιότερη μορφή της γραφής για να βγάλουμε περισσότερα συμπεράσματα ως προς την εξήγηση...
Πολύ ωραία σύνθεση για την οποία εύχομαι να ενταχθεί στο ρεπερτόριο των εραστών της παλαιάς μελοποιίας...
 
Last edited:

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Αντώνιος ιερέας και Οικονόμος της Μ.Εκκλησίας. (τέλος 17ου-αρχές 18ου αιώνα).
Έχει μια σειρά με σύντομα Κοινωνικά της εβδομάδας.Υπάρχουν εκδεδομένα στη Θ.Λειτουργία του Ιεροθέου Φιλοθεΐτου.

Υπάρχουν και σε μία παλιά έκδοση αλλά δεν ξέρω ποια είναι...τα έχω σε φωτοτυπία...είναι όμως ίδια με αυτά που υπάρχουν στην έκδοση του π.Ιεροθεου...

Ορίστε...

Τα ανωτέρω Κοινωνικά της Εβδομάδος Αντωνίου Ιερέως από τις εικόνες που έχουν αναρτηθεί παραπάνω στο θέμα σε ένα αρχείο pdf.
 

Attachments

  • Κοινωνικά της εβδομάδος - Αντωνίου Λαμπαδαρίου.pdf
    614.3 KB · Views: 231
Top