Καταβασία Θ᾿ Ωδής Υπαπαντής (αντι Άξιόν εστι) Ματθαίου Βατοπαιδινού

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Κάνω κάποιες δοκιμές μήπως και μπορέσω να μάθω να γράφω παρασημαντική με το χέρι και όχι με υπολογιστή.

Έτσι συλλέγω διάφορα κείμενα από ανθρώπους που έχουν κοπιάσει και έχουν καταφέρει ένα όμορφο αποτέλεσμα.

Υπάρχουν αρκετά εδώ στο Ψαλτολόγιον, με τα πιο πρόσφατα από τον κ. Αρβανίτη που τον ευχαριστούμε πολύ.

Ωστόσο, βρήκα σε ένα σπίτι γνωστού μου την ενάτη ωδή της Υπαπαντής του κ. Μιχάλη Στρουμπάκη και επειδή αν δεν κάνω λάθος δεν το είδα εδώ το παραθέτω. Δε ξέρω αν υπάρχει και σε κάποιο βιβλίο αυτό το πολύ όμορφα γραμμένο κείμενο του Μιχάλη.
 

Attachments

  • StroumpakisMichalies - KatavasiaEnatisYpapantis.pdf
    172.7 KB · Views: 426

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Κάνω κάποιες δοκιμές μήπως και μπορέσω να μάθω να γράφω παρασημαντική με το χέρι και όχι με υπολογιστή.

Έτσι συλλέγω διάφορα κείμενα από ανθρώπους που έχουν κοπιάσει και έχουν καταφέρει ένα όμορφο αποτέλεσμα.

Υπάρχουν αρκετά εδώ στο Ψαλτολόγιον, με τα πιο πρόσφατα από τον κ. Αρβανίτη που τον ευχαριστούμε πολύ.

Ωστόσο, βρήκα σε ένα σπίτι γνωστού μου την ενάτη ωδή της Υπαπαντής του κ. Μιχάλη Στρουμπάκη και επειδή αν δεν κάνω λάθος δεν το είδα εδώ το παραθέτω. Δε ξέρω αν υπάρχει και σε κάποιο βιβλίο αυτό το πολύ όμορφα γραμμένο κείμενο του Μιχάλη.

Το κείμενο βρίσκεται στο βιβλίο που εξέδωσε η Ι. Μ. Βατοπαιδίου με τίτλο «Η ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΗ Α'» (σελ.331-332). Το βιβλίο περιέχει μέλη του Ματθαίου Βατοπαιδινού (+1861) και είναι όλο χειρόγραφο από τον Μιχάλη Στρουμπάκη. Πολύ αξιόλογη έκδοση. Αναμένεται και ο δεύτερος τόμος αλλά με τα διάφορα θέματα που απασχόλησαν τον τελευταίο καιρό τη μονή μάλον θα καθυστερήσει.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Σε ευχαριστώ Παναγιώτη.

Ως "δοχειαρίτης", στην ψαλτική τουλάχιστον που σε είδαμε, χρόνια σου πολλά για εχθές πρώτη Οκτωβρίου της Παναγίας Γοργοϋπηκόου.

Δε το είχα προσέξει αυτό το βιβλίο, την "ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΗ Α'". Λίγο ακριβή η τιμή του απ' ότι είδα (45 ευρώ) δείχνει πολύ χρήσιμο όμως,
πόσο μάλλον ως χειρόγραφο.
 
Top