[Ψάχνω] Κατάλογος διατελεσάντων λαμπαδαρίων του άρχοντος πρωτοψάλτη Θ. Στανίτσα

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Έχει αναρτηθεί κάπου κάποια λίστα με τους ψάλτες που διετέλεσαν έστω και για μικρό χρονικό διάστημα ως λαμπαδάριοι στους ναούς που ο συχωρεμένος Στανίτσας ήταν πρωτοψάλτης;
Και για το καιρό που βρισκόταν στο Πατριαρχείο αλλά και στην Ελλάδα. Είναι πολλοί ή ελάχιστοι;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Έχει αναρτηθεί κάπου κάποια λίστα με τους ψάλτες που διετέλεσαν έστω και για μικρό χρονικό διάστημα ως λαμπαδάριοι στους ναούς που ο συχωρεμένος Στανίτσας ήταν πρωτοψάλτης;
Και για το καιρό που βρισκόταν στο Πατριαρχείο αλλά και στην Ελλάδα. Είναι πολλοί ή ελάχιστοι;

Ν. Δανιηλίδης, στα Πατριαρχεία (1961-1964)

Ανδρ. Συρμόπουλος στον Αγ. Δημήτριο Αμπελοκήπων

Αν δεν απατώμαι, για ένα διάστημα και ο Ευ. Μένεγας στον Αγ. Δημήτριο.
Περιστασιακά και οι βοηθοί του Κ. Ζαρακοβίτης, Ν. Γιάννου, Κ. Ζόππας, Δ. Ιωαννίδης κ. ά.

Δ.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Στο κ.α. που έγραψες μήπως ήταν και ο κ. Παϊβανάς; Κυρίως για αυτό ρώτησα. Μου έχει κάνει εντύπωση η πιστότητα με την οποία αποδίδει η χορωδία του τα μέλη τα διασκευασμένα από τον άρχοντα κάτι που δε κατορθώνει ούτε το σύνολο σχεδόν των μεμονωμένων ψαλτών (σύμφωνα με τη γνώμη μου βέβαια).
Σε ευχαριστώ
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Στο κ.α. που έγραψες μήπως ήταν και ο κ. Παϊβανάς; Κυρίως για αυτό ρώτησα. Μου έχει κάνει εντύπωση η πιστότητα με την οποία αποδίδει η χορωδία του τα μέλη τα διασκευασμένα από τον άρχοντα κάτι που δε κατορθώνει ούτε το σύνολο σχεδόν των μεμονωμένων ψαλτών (σύμφωνα με τη γνώμη μου βέβαια).
Σε ευχαριστώ


Από όσα γνωρίζω ο κ. Παϊβανάς δε διετέλεσε βοηθός του στον άγ. Δημήτριο. Μπορεί και να σφάλλω. Υπήρξε όμως ουσιαστικά ο μόνος εν Ελλάδι κατ᾽ οίκον μαθητής του επί μακρόν με τριβή μοναδική, αφού του δίδασκε τα του λαμπαδαρίου κυρίως....

Δ.
 
Last edited:

Nikolaos Toumpanakis

Παλαιό Μέλος
Τα του πρωτοψάλτου κ λαμπαδαρίου διδάχτηκε.
Βοηθός δεν υπήρξε στο ανάλογιο αλλά ως χορωδός στην χορωδία του Άρχοντα.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ν. Δανιηλίδης, στα Πατριαρχεία (1961-1964)

Ανδρ. Συρμόπουλος στον Αγ. Δημήτριο Αμπελοκήπων

Αν δεν απατώμαι, για ένα διάστημα και ο Ευ. Μένεγας στον Αγ. Δημήτριο.
Περιστασιακά και οι βοηθοί του Κ. Ζαρακοβίτης, Ν. Γιάννου, Κ. Ζόππας, Δ. Ιωαννίδης κ. ά.

Δ.

Είναι έτσι όπως τα λές. Μάλιστα από το 1964 που ήρθε στον Άγιο Δημήτριο Πειραιώς ( Κυριακή του Θωμά ), εγώ είχα την τιμή να ψάλλω από την θέση του Λαμπαδαρίου. Επειδή όμως η επιτυχία ΚΑΙ της Ακολουθίας αλλά ΚΑΙ η δική μου ήταν μεγάλη, καθιερώθηκα κατά κάποιο τρόπο, ψα ψάλλω σαν Λαμπαδάριός του, όπου τον καλούσαν. Μάλιστα στον Άγιο Δημήτριο Πειραώς, είχα την τιμή να ψάλλω αριστερά 3 φορές. Στον Άγιο Ευθύμιο Κερατσινίου, πολλές φορές στην Αγία Βαρβάρα στη Λυκόβρυση με τον παπα - Τσούμαρη, στον Άγιο Λαυρέντιο στη Σαλαμίνα κ.λ.π. Αυτό κράτησε μέχρι το 1975 ( Κυριακή των Μυροφόρων ) όπου μετά από την παραίτησή μου στον Άγιο Διονύσιο Πειραιώς, πήγα να εκκλησιαστώ στον Άγιο Δημήτριο Αμπελοκήπων. Εκεί κάθησα κάτω μαζί με το εκκλησίασμα. Ο Στανίτσας με είδε και έστειλε κάποιον να μου πεί να πάω στο Αναλόγιο. Εγώ ευχαρίστησα για την τιμή, λέγοντας ότι πήγα απλώς για να ακούσω και να εκκλησιαστώ. Ο στανίτσας όμως ξαναέστειλε τον "αγγελιοφόρο" ο οποίος μου είπε ότι εάν δεν πάω αμέσως στο Αναλόγιο, ο Δάσκαλος θα έβαζε τις φωνές και θα με φώναζε από το Στασίδι του. Μετά από αυτό, πήγα επ΄πανω και επειδή έψαλλε εκείνη την ώρα, περίμενα κάτω από το βάθρο. Όταν τελείωσε, τον καλημέρισα κάνοντας σχήμα. Εκείνος μου είπε : Έ, γιατί δεν ανεβαίνεις: Μήπως είσαι ασαράντιστος ;
Από την επομένη του Παραλύτου είχα καθιερωθεί σαν Δομέστικός του και μου είχε παραχωρηθεί το αριστερό του στασίδι. Και εκεί στον Άγιο Δημήτρη, έτυχε να ψάλλω 3 φορές σαν Λαμπαδάριος, λόγω κωλύματος του αριστερού του και να τον αντικαταστήσω άλλες 4.
ΑΥΤΑ!!!!!
 
Top