[Ανακοίνωση] Ιστοσελίδα της χορωδίας «Βυζαντινό και Δημοτικό Εργαστήρι»

Ο χοράρχης Διαμάντης Θεοδόσης (ο δάσκαλός μου), με παρέλαβε στην εφηβεία μου, μετά τον άδικο χαμό από την επάρατη νόσο του πρώτου μου δασκάλου Κωστούλη Κωνσταντίνου, ιδρυτή της Σχολής της Μητρόπολης όπου μαθήτευσα μαζί του από τα 6 μου χρόνια στην Αγία Τριάδα Λαρίσης. Η αγάπη του και ο ζήλος του για μας (τα παιδιά του όπως μας έλεγε) ήταν μεγάλη. Να φανταστείτε ότι μας μάζευε με το αυτοκίνητό του κάθε Κυριακή πρωί για να αρχίσουμε να διαβάζουμε από τον Όρθρο.

Άξιος συνεχίζει να είναι και ο δάσκαλος Θεοδόσης, όπου μας παρέλαβε με την ίδια αγάπη και ζήλο (και μένα μαζί από την εφηβεία μου) και μας μύησε στην ψαλτική τέχνη, με σπάνια και ωραία μαθήματα σε άπειρες ώρες παρέας και μάθησης. Και εάν τον προσφωνούμε δάσκαλο όλοι εμείς εδώ στη Λάρισα, είναι για τρείς πολύ απλούς λόγους:

α) διακρίνεται για το φωνητικό του τάλαντο, (γι' αυτό και το αναλόγιό του είναι πάντα γεμάτο από μαθητές)

β) τις άρτιες γνώσεις του στη Β.Μ. (από τους ιδρυτές της Σχολής της Μητρόπολης Λαρίσης και καθηγητής έως τώρα)

γ) για την ταπεινότητά του και την εργατικότητά του (πολλά αναλόγια κοσμούν οι μαθητές του - ένας απο αυτούς και 'γω!)

Δάσκαλε Θεοδόση σ' ευχαριστώ πολύ!!! Η χορωδία σου είναι τέλεια, άλλωστε οι περισσότεροι είναι μαθητές σου (και φίλοι μου)...

Να μας χαρίζετε ωραία ακούσματα!!!
 
Top