Ιάκωβος Ναυπλιώτης "Τροπάριο Κασσιανής"

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ιάκωβος Ναυπλιώτης Σπάνια (σχεδόν ολόκληρη, λείπουν ~3 λεπτά, [μία πλάκα;]) ηχογράφηση του τροπαρίου της Κασσιανής σε μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου. Προσφορά ανωνύμου φίλου του Αναλογίου τον οποίο και ευχαριστώ. Ακούγεται και μια ακόμα φωνή μαζί του, μάλλον ο Κωνσταντίνος Πρίγγος.

Είναι πιστεύω η μακρότερη (σε διάρκεια) ηχογράφηση του Ναυπλιώτη και η παλαιότερη απόσο γνωρίζω του μέλους της Κασσιανής στο μέλος του Πέτρου. Δεν έχω αντιπαραθέσει το μέλος με το μουσικό κείμενο ακόμα. Φαντάζομαι ο Ναυπλιώτης θα το ήξερε όλο το μέλος αυτό (20 λεπτά και άνω) εκ στήθους!

Από μια πρώτη ακρόαση της ηχογράφησης πρόκειται για υπέροχη εκτέλεση (ακόμα και με την πενιχρή ποιότητα ήχου). Σε κάποια σημεία διακόπτεται ο ήχος γιατί την ηχογράφηση έλαβα σε 5 μέρη τα οποία συνέρραψα εγώ χωρίς καμία επεξεργασία στον ήχο.

Εάν κάποιος την έχει ολόκληρη την ηχογράφηση ή/και σε καλύτερη ποιότητα ας την προσφέρει εδώ. Ευχαριστώ.

Απολαύστε. [mp3, 17 Mb]
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ τον άγνωστο δωρητή και τον Δημήτρη για το σπάνιο αυτό κειμήλιο.
Ενίσχυσα λίγο τον ήχο στα σημεία που έσβηνε και μερικές βελτιώσεις στην ποιότητα του ήχου.
 

Attachments

  • I.Naupliotis - Doxastiko Kassianis.MP3
    21 MB · Views: 522
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το βρήκα ολόκληρο σε mp3 στον υπολογιστή μου. Το mp3 ήταν πλευρά κασέτας, οπότε έκοψα το συγκεκριμένο κομμάτι με την Κασσιανή. Αν και θα τα ακούσουμε όλα αυτά καθαρά στην έκδοση του Πανεπιστημίου Μακεδονίας που έμαθα πως θα κυκλοφορήσει πάρα πολύ σύντομα.

IAKOBOS NAYPLIOTHS - TROPARIO KASSIANHS.mp3
http://www.mediafire.com/?zwh4mgzd0gi
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αν και θα τα ακούσουμε όλα αυτά καθαρά στην έκδοση του Πανεπιστημίου Μακεδονίας που έμαθα πως θα κυκλοφορήσει πάρα πολύ σύντομα.
...μην παίρνεις όρκο κιόλας, γιατί όλα πολύ σύντομα γίνονται από τα ελληνικά πανεπιστήμια (βλ. βιβλιοθήκη Ψάχου και Ναυπλιώτη)...

Μακάρι να έχεις δίκιο, απλά έχει φοβηθεί το μάτι μου!
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Το βρήκα ολόκληρο σε mp3 στον υπολογιστή μου. Το mp3 ήταν πλευρά κασέτας, οπότε έκοψα το συγκεκριμένο κομμάτι με την Κασσιανή. Αν και θα τα ακούσουμε όλα αυτά καθαρά στην έκδοση του Πανεπιστημίου Μακεδονίας που έμαθα πως θα κυκλοφορήσει πάρα πολύ σύντομα.

IAKOBOS NAYPLIOTHS - TROPARIO KASSIANHS.mp3
http://www.mediafire.com/?zwh4mgzd0gi

Όντως θα κυκλοφορηθεί πολύ σύντομα η έκδοση του Πανεπιστημίου Μακεδονίας (πριν το τέλος του 2008) και ίσως συνδυαστεί με μια ειδική εκδήλωση. Ίδωμεν !
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Δε νομίζω ότι έχει κάποια σχέση το κομμάτι της Κασσιανής που έφερε ο Δημήτρης με αυτό του κ. Γιάννη Μπουλμπουτζή
Από την αρχή καταλαβαίνουμε διαφορά στον τονισμό, στις αρθρώσεις στα διαστήματα κλπ.
Είναι διαφορετικοί ψάλτες.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μόνο που θα σε παρακαλούσα να με αναφέρεις με το όνομά μου, το οποίο αναγράφεται ακριβώς από κάτω από αυτά τα λόγια.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Το βρήκα ολόκληρο σε mp3 στον υπολογιστή μου. Το mp3 ήταν πλευρά κασέτας, οπότε έκοψα το συγκεκριμένο κομμάτι με την Κασσιανή. Αν και θα τα ακούσουμε όλα αυτά καθαρά στην έκδοση του Πανεπιστημίου Μακεδονίας που έμαθα πως θα κυκλοφορήσει πάρα πολύ σύντομα.
http://www.mediafire.com/?zwh4mgzd0gi

Κύριε Μπουλμπουλτζή,
Ευχαριστώ από καρδιάς, για το διαμάντι αυτό του Ιακώβου, που μοιράστηκες μαζί μας. Το κομμάτι είναι το ίδιο με αυτό του κ. Δημήτρη, αλλά σε χαμηλότερο pitch (το οποίο ούτως ή άλλως είναι και ασταθές). Ή από το δίσκο έχασε ή από το κασετόφωνο, γιατί μου φαίνεται λίγο βαρύ (αφύσικα) για Ιάκωβος. Μέχρι να μας το εκδώσει το ΠΑΜΑΚ έβαλα λίγη δουλίτσα με το Adobe Audition, και το ξαναφορτώνω χωρίς θόρυβο και με λίγο διορθωμένο το pitch
 

Attachments

  • I.NAYPLIOTH-KASSIANH_new.mp3
    16.5 MB · Views: 353

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Παρατηρήσατε ότι στο "ζοφώδης" κατεβάζει τη βάση κατά έναν τόνο;( Ή έγινε επειδή στο σημείο αυτό ενώνονται τα clips;)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Όντως θα κυκλοφορηθεί πολύ σύντομα η έκδοση του Πανεπιστημίου Μακεδονίας (πριν το τέλος του 2008) και ίσως συνδυαστεί με μια ειδική εκδήλωση. Ίδωμεν !

Αν δεν κανω λαθος θα παρουσιασθει στο Οικουμενικο Πατριαρχειο στο Φαναρι
εντος του ετους . Δεν θυμαμαι την ακριβη ημερομηνια . Ισως στην θρονικη εορτη του Αγιου Ανδρεα (30 Νοεμβριου) . Νομιζω οτι θα ειναι και κλιμακιο της χορωδιας του εν Αθηναις Συλλογου Μουσικοφιλων Κωνσταντινουπολιτων .
 
Για δείτε και εφημερίδα "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ" 4-9-1947:
 

Attachments

  • ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ 4-9-1947.jpg
    122.3 KB · Views: 48

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Για δείτε και εφημερίδα "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ" 4-9-1947:
Ευχαριστώ θερμά το φίλο και μερακλή συλλέκτη Νικόλαο για την παραπάνω ανάρτηση. Δύο απορίες μου δημιουργήθηκαν:

1) Πώς λέγεται για το 3ο μέρος: «του τρίτου μη εκδοθέντος διά τεχνικούς λόγους» ενώ εμείς έχουμε την ηχογράφηση του Ιακώβου πλήρη;
2) Αφού λέγεται πως «θα είνε δυνατόν του λοιπού να ακούεται εις πρώτην ευκαιρίαν υπό του Ραδιοφωνικού Σταθμού Αθηνών», ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ; Να υπάρχουν άραγε πλέον οι ηχογραφήσεις αυτές του Πρίγγου;

Πάντως, αναφέρεται ως έτος εκδόσεως της Κασσιανής του Ναυπλιώτου το 1912. Δεν ξέρω αν κρίνεται ως αξιόπιστη η πληροφορία αυτή δεδομένης της ασάφειας περί μη εκδόσεως της πληρότητας του μέλους.
 
Top