Ειρμοί παρακλητικής, ήχου πλ Δ, Τρίτης, ωδή ΣΤ (ώς τον προφήτην ερρύσω), ωδή Ζ (ο δι' αγγέλου παίδας).

Γιώργος Χ.

Νέο μέλος
Αν υπάρχουν στο "Νέον Ειρμολόγιον" του Απόστολου Παπαχρήστου, και μπορεί να τους ανεβάσει κάποιος (δεδομένου ότι το βιβλίο του μακαριστού δέν πωλείται πιά, και άρα είναι αδύνατο να τους βρώ- ακόμα και ο αριθμός τηλεφώνου οικίας του μακαριστού που αναγράφεται στην εισαγωγή των βιβλίων του, έχει πάψει να υφίσταται), θα ήταν χρήσιμο.

Ευχαριστώ.
 

Γιώργος Χ.

Νέο μέλος
Μιά χαρά είναι. Το πολύ πολύ να καθαρογράψω μια -δυο σειρές.
Υπέρ Ευχαριστώ :)
Είχα γράψει πρόσφατα στο περίπου το κείμενο εξ'ακοής από την Ιερά Μονή Κορίνθου από τις ηχογραφήσεις του κ. Κονταξή (από το ειρμολόγιο Παπαχρήστου που είναι δημοσιευμένο ως mp3 στο αντίστοιχο site), γιατί νόμιζα ότι δέ θα μου απαντήσει κανείς.
Χαίρομαι που πλέον έχω το original κείμενο, για να είμαι σίγουρος.
Παρόλο που πλέον έχω όλους τους ειρμούς της Παρακλητικής από τουλάχιστον ένα συνθέτη, αν στο (όχι άμεσο) μέλλον χρειαστώ ακόμα 2-3 ειρμούς του Παπαχρήστου για σύγκριση ή για παντελώς άγνωστους και σπάνιους ειρμούς (από διάφορα μηναία) , ελπίζω να μη μου πείτε όχι, μιας και το βιβλίο του όντως δέν υπάρχει πιά προς πώληση.

Ευχαριστώ και πάλι για όλα, και Χρόνια Πολλά για την Εθνική μας Eορτή που μόλις πέρασε !
 
Top