[Ψάχνω] Δοξολογία δια την εορτή της Αεροπορίας

chris_so

Νέο μέλος
καλησπερα κυριοι συναδελφοι θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις εαν υπαρχει καποια επισημη δοξολογια για την εορτη της αεροποριας ;;; ευχαριστω
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Όταν υπηρετούσα τη στρατιωτική μου θητεία θυμάμαι ότι υπήρχε ένα ευχολόγιο που είχε εκδοθεί από τη Δνση Θρησκευτικού του ΓΕΕΘΑ και είχε "διατάξεις" διαφόρων στρατιωτικών τελετών. Βέβαια υπηρέτησα στο στρατό ξηράς και δεν θυμάμαι κάτι ειδικό για αεροπορία. Επικοινώνησε ωστόσο με τη Δνση Θρησκευτικού του ΓΕΕΘΑ και εκεί θα γνωρίζουν.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
καλησπερα κυριοι συναδελφοι θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις εαν υπαρχει καποια επισημη δοξολογια για την εορτη της αεροποριας ;;; ευχαριστω

Κοίτα κ εδώ μήπως υπάρχει κάτι σχετικό.

Δ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐχαριστοῦμε Δημήτρη γιά τήν ὑπενθύμιση τοῦ μουσικοῦ βιβλίου τοῦ ἀειμνήστου. Δέν τήν συμπεριλαμβάνει ὅμως.

Ἔχω τό «Εὐχολόγιον διά τάς Ἐνόπλους Δυνάμεις», Ἔκδοσις Διευθύνσεως Θρησκευτικοῦ ΓΕΕΘΑ (ὅπως ἔγραψε ὁ Παναγιώτης), καί ὄντως περιλαμβάνει καί τήν τάξιν τῆς Δοξολογίας γιά τήν ἑορτή τῆς Ἀεροπορίας. Ὄχι ὅμως μουσικό κείμενο, ἄν ζητάει τέτοιο ὁ ἐρωτῶν.


 

paparatsi

Banned
το ευχολόγιο των ενόπλων δυνάμεων είναι απαρχαιωμενο, θέλει αναθεώρηση -επανέκδοση (ποιος να ασχοληθεί ) , περιέχει επιτομές - συντμήσεις τελετων περίεργες που δεν ξέρω απο που και αν εγκρίθηκαν . κατα τη θητεία μου δε, είδα και πολλά άλλα τραγελαφικά απο τους στρατιωτικούς ιερείς .(οι οποίοι δεν φταίνε πάντα αυτοί . υποκύπτουν οι έρημοι , στις όποιες πιέσεις της στρατιωτικής ιεραρχίας που τα ξέρει ΄ολα . μέχρι και ..... τυπικό
 

Δημήτρης

Δημήτριος Μολύβας
Πιθανόν να μπορέσω να απαντήσω στο μήνυμά σας μετά τις 10 Ιανουαρίου/,οπότε και θα ξαναμπω στο στρατόπεδο. Πάντως οι δοξολογίες είναι ίδιες, αλλάζουν μόνο τα απολυτίκια. Για την Αεροπορία είναι το "Των ουρανίων στρατιών αρχιστράτηγοι".
 
Top