Δοξαστικό αίνων και Καλοφωνικός Ειρμός εις τον Άγιον Δημήτριον

Κων/νε, ευχαριστούμε θερμά που μοιράζεσαι τις ωραίες συνθέσεις σου μαζί μας. Πολλοί ασχολούνται με τη "μαγειρική" της μελοποιίας, αλλά λίγοι ξέρουν να χρησιμοποιούν σωστά τα υλικά κι εσύ αναμφίβολα σε αυτούς ανήκεις.

Αναδημοσιεύω το Δοξαστικό του Αγίου, όπου προέβην σε διορθώσεις:
1)Κειμένου: Δημήτριον τιμήσωμεν, τον δι αίματος, τον εν πολλοίς και πολλάκις.
2)Ορθογραφίας (κατά την άποψή μου): σελ. 3 τελευταία σειρά το ελαφρό με διπλή αντί κλάσματος.

Κατά τα λοιπά, χωρίς υπερβολή, ν΄αγιάσει το χέρι σου!
 

Attachments

  • doksastiko ainwn ag. dhmhtriou argo_kvagenas.pdf
    698.7 KB · Views: 44
Last edited:

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Χαράλαμπε, ευχαριστώ για όλα και για τις διορθώσεις. Είναι άλλο να γράφεις στο Μελωδό και άλλο στο χέρι. Στο πληκτρολόγιο και ειδικά στα αργά μέλη δεν έχεις απόλυτα την αίσθηση του κειμένου, απλώς πατάς παρατεταμένα τα πλήκτρα. Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, το γεγονός ότι, όπως φαίνεται και από παλιά χφφ, κάποτε, πολύ παλιά, βέβαια, πρώτα έγραφαν όλο το κείμενο και μετά από πάνω συμπλήρωναν τους "τόνους" και τα "πνεύματα", τα καθ' ημάς δηλαδή μουσικά σημάδια.

Ελπίζω να προσφέρω κάτι τις στη διεύρυνση του ρεπερτορίου, αν και έχω επίγνωση πως πολλές φορές επιλέγω να εργαστώ πάνω σε είδη μελοποιίας, όπως το αγαπημένο μου αργό στιχηράριο, που λόγω παντός είδους συνθηκών δεν είναι εύκολο να ψαλεί. Το κάνω όμως και για την πάρτη μου, πώς να γίνει; :D
 
Top