Δοξαστικό Εσπερινού Αγίου Κυπριανού

aposapostolopoulos

Απόστολος Αποστολόπουλος
Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι,
Σας ανεβάζω κι εγώ κάποιο δείγμα της εκτελεστικής μου "ικανότητας"!
Με σκοπό βέβαια, να ωφεληθώ από τα σχόλιά και τις παρατηρήσεις σας.:)
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
Δοξαστικό Εσπερινού Αγίου Κυπριανού. Εψάλλη τις 01 Οκτ 2006, σε πανηγυρικό εσπερινό στο Ιερό Παρεκκλήσι Αγίου Θεράποντος στις Σέρρες. Η ηχογράφηση είναι μέσα από το ναό και την έκανε ένας φίλος. Υπάρχουν και κάποιοι βοηθοί όπως θα ακούσετε. Επισυνάπτω και το κείμενο, το οποίο είχα ετοιμάσει το ίδιο μεσημέρι. Ο κορμός είναι του Στεφάνου, από την Κυψέλη. "Καλλωπισθέν" όμως από την ταπεινότητά μου!

Υ.Γ.1 Στο κείμενο του δοξαστικού στην 1η σελίδα, τελευταία γραμμή και στη συλλαβή "θου", λείπει η σκληρή χρωματική φθορά του Δι.
Υ.Γ.2 Πέφτει λίγο άσχετη η εορτή του Αγίου Κυπριανού με την περίοδο του Τριωδίου που διανύουμε αλλά...:confused:
 

Attachments

  • Δόξα εσπερινού Αγίου Κυπριανού.mp3
    3.6 MB · Views: 236
  • Δόξα Εσπερινού Αγίου Κυπριανού.pdf
    121.4 KB · Views: 264

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Μπραβο και παλι μπραβο!!! Ωραιοτατο και τα διαστηματα σου υπεροχα!!! Προχωρα οπως εισαι!!! Παντα ψηλα Αποστολε!!!

Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι,
Σας ανεβάζω κι εγώ κάποιο δείγμα της εκτελεστικής μου "ικανότητας"!
Με σκοπό βέβαια, να ωφεληθώ από τα σχόλιά και τις παρατηρήσεις σας.:)
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
Δοξαστικό Εσπερινού Αγίου Κυπριανού. Εψάλλη τις 01 Οκτ 2006, σε πανηγυρικό εσπερινό στο Ιερό Παρεκκλήσι Αγίου Θεράποντος στις Σέρρες. Η ηχογράφηση είναι μέσα από το ναό και την έκανε ένας φίλος. Υπάρχουν και κάποιοι βοηθοί όπως θα ακούσετε. Επισυνάπτω και το κείμενο, το οποίο είχα ετοιμάσει το ίδιο μεσημέρι. Ο κορμός είναι του Στεφάνου, από την Κυψέλη. "Καλλωπισθέν" όμως από την ταπεινότητά μου!

Υ.Γ.1 Στο κείμενο του δοξαστικού στην 1η σελίδα, τελευταία γραμμή και στη συλλαβή "θου", λείπει η σκληρή χρωματική φθορά του Δι.
Υ.Γ.2 Πέφτει λίγο άσχετη η εορτή του Αγίου Κυπριανού με την περίοδο του Τριωδίου που διανύουμε αλλά...:confused:
Μπραβο και παλι μπραβο!!! Ωραιοτατο και τα διαστηματα σου υπεροχα!!! Παντα ψηλα Αποστολε!!!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Με εξέπληξε η ακρόαση αυτή και θα ήθελα να παρακαλέσω τους φίλους να την προσέξουν. Εγώ πάντως πολλαπλώς ωφελήθηκα.
Ανήκετε φανερά στη σχολή του απλού και πειθαρχημένου ψαλσίματος, ερμηνευμένου όμως με φωνή πολύ πλούσια, βαθιά συνάμα και ηχηρή. Αυτή η συνταγή νομίζω είναι ευτυχής συγκυρία που οδηγεί σε θαυμάσιο αποτέλεσμα με απλά μέσα: ούτε νευρικότητα έχει, ούτε δεξιοτεχνικές εξάρσεις, αλλά ούτε και εκφραστικά άνυδρη κατανυκτικότητα. Έχει απλότητα με βάθος.
Δυο λεπτομέρειες είναι σημαντικές: η φωνή, βαθιά συνάμα και ηχηρή όπως είπα, είναι πολύ κατάλληλη για τονισμό των φράσεων, ο οποίος, γίνεται δυναμικά και όχι απλώς εκφραστικά (θυμίζοντας κάπως τον αντίστοιχο τονισμό του Χασανίδη) και δίνει στο μέλος ανάγλυφη εκφραστικότητα. Και δεύτερον, υπάρχει μεγάλη έμφαση στη λεπτομέρεια κι αυτό στα πλαίσια ενός απαρασάλευτου, αλλά όχι επιτηδευμένα τονισμένου ρυθμού.
Πιστεύω (κάτι που δεν μπόρεσα να διαπιστώσω στο συγκεκριμένο μέλος), ότι και υψιφωνία έχετε (τα χαμηλά φαίνονται) και σε φθόγγγους με διάρκεια θα μπορούσατε να αποδώσετε καλά. Αν μπορούσατε να μας ανεβάσετε κανένα παπαδικό μάθημα θα μας κάνατε καλό.

Και πάλι ευχαριστούμε.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Επισυνάπτω και το κείμενο, το οποίο είχα ετοιμάσει το ίδιο μεσημέρι. Ο κορμός είναι του Στεφάνου, από την Κυψέλη. "Καλλωπισθέν" όμως από την ταπεινότητά μου!

Θερμά συγχαρητήρια γιά τό ἐπιμελημένο κείμενο, ὄμορφες ἀναλύσεις, σήμανση ἰσοκρατημάτων. Καί τό ἠχητικό ἐκλεκτό. Εὐχαριστοῦμε θερμῶς.
 
Top