Δι' ευχών των αγίων πατέρων...

basilis

Ζούκας Βασίλειος-Σπυρίδων
Καλημέρα Χριστός Ανέστη!!! ποιόσ θα μπορουσε να μου πει που θα βρώ το <<Δι'ευχών των Αγίων πατέρων>> σε μουσική σύνθεση??? Απ'οτι εχω δει ειναι σε πρωτο ηχο εκ του Κε...
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Και αυτό (ίσως βέβαια και να υπάρχει κάπου ξανά, είναι γνωστό μέλος) από την "Αθωνική Μουσική Ανθοδέσμη" των εκδόσεων της Ιεράς Μονής Φιλοθέου του Αγίου Όρους, σε πρώτο 4φωνο...
 

Attachments

  • Δι' ευχών.pdf
    928 KB · Views: 770

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἱεροθέου (πρώην Φιλοθεΐτου), Ἀθωνική Μουσικὴ Ἀνθοδέσμη, Ὄρθρος,Ἅγιον Ὄρος 1993.

Ἀνωνύμου, ἐξήγηση Ἰωάσαφ Διονυσιάτου
 

Attachments

  • Di eyxwn Iwasaf.pdf
    2.9 MB · Views: 628
Ἐπίσης ὑπάρχει σέ συντομώτερο μέλος (2 σελ) στό τέλος τοῦ Ἑσπερινοῦ τοῦ "'Αγγελικοῦ χοροῦ" (τῆς Σίμωνος Πέτρας)
 

anggeosef

Άγγελος Σέφκας
Άλλο ένα "Δι' ευχών των Αγίων Πατέρων ημών..." από τη Διονυσιάτικη Μουσική Ανθολογία και συγκεκριμένα σε εξήγηση του Ιερομονάχου Ιωάσαφ του Διονυσιάτου, Διδασκάλου και Εξηγητού, σε ήχο Α'.
 

Attachments

  • δι ευχων των αγιων.pdf
    247.6 KB · Views: 346
Ειχα δει προ καιρού σε βιβλίο Θ.Λειτουργίας (κάποιου εκ Κύπρου νομίζω) το εν λόγω μάθημα κι έγραφε ότι ήταν "...Τσατσαρώνη... Φωκαέως" - θυμάμαι τα ονόματα δίπλα-δίπλα γτ μου είχε κάνει εντύπωση). Το είχα συμψάλλει τότε (πρίμα-βιστα)... στα πρώτα μου βήματα στο άθλημα, και μου/μας είχε αρέσει (το έψαλλε κι ο ψάλτης 1η φορά) του είχα πει ότι μου θυμίζει Αγιορείτικο ψάλσιμο και μου είχε πει "καμμιά σχέση... λόγω ονόματος Τσατσαρώνη" . Κοιτάζοντας τώρα τα παραπάνω κείμενα, βλέπω - κι από 'οσο θυμάμαι - αν δεν ήταν 100% ΄ιδιο, ήταν πολύ παραπλήσιο. Πιαθανόν να πρόκειται για άλλη μια "εξήγηση" του αρχαίου, από,τι είδα. Ξέρει μήπως κάποιος το κείμενο να το ανεβάσει ; Ευχαριστώ
 

Γιάννης Μουσελλής19

Φοιτητής Νομικής
Ειχα δει προ καιρού σε βιβλίο Θ.Λειτουργίας (κάποιου εκ Κύπρου νομίζω) το εν λόγω μάθημα κι έγραφε ότι ήταν "...Τσατσαρώνη... Φωκαέως" - θυμάμαι τα ονόματα δίπλα-δίπλα γτ μου είχε κάνει εντύπωση). Το είχα συμψάλλει τότε (πρίμα-βιστα)... στα πρώτα μου βήματα στο άθλημα, και μου/μας είχε αρέσει (το έψαλλε κι ο ψάλτης 1η φορά) του είχα πει ότι μου θυμίζει Αγιορείτικο ψάλσιμο και μου είχε πει "καμμιά σχέση... λόγω ονόματος Τσατσαρώνη" . Κοιτάζοντας τώρα τα παραπάνω κείμενα, βλέπω - κι από 'οσο θυμάμαι - αν δεν ήταν 100% ΄ιδιο, ήταν πολύ παραπλήσιο. Πιαθανόν να πρόκειται για άλλη μια "εξήγηση" του αρχαίου, από,τι είδα. Ξέρει μήπως κάποιος το κείμενο να το ανεβάσει ; Ευχαριστώ
Δε ξέρω αν εννοείτε αυτό. Το κείμενο από το Καλοφωνικό Ειρμολόγιο του Γ. Τσατσαρώνη
 

Attachments

  • Δι' ευχών Τσατσαρώνη.pdf
    3 MB · Views: 147
Δε ξέρω αν εννοείτε αυτό. Το κείμενο από το Καλοφωνικό Ειρμολόγιο του Γ. Τσατσαρώνη
Ωωω!! Ευχαριστώ πολύ! Αυτό ακριβώς! Το θυμήθηκα. (απλώς ήταν δακτυλογραφημένο, επέχον θέση τελευταίου μαθη΄ματος σ'ένα ογκωδες βιβλίο Θ.Λειτουργίας (κάποιου Κυπρίου).

Ας ρωτήσω, επι τη ευκαιρία, μιας και υπάρχουν πολλοί μουσικολογιότατοι εδώ: Θα μπορούσε να θεωρηθεί το μάθημα αυτό του Τσατσαρώνη, ώς "εξήγηση" του ομώνυμου αρχαίου μέλους, Ανωνύμου ;; - ή, έστω πηγή έμπνευσή του ;;
 

Γιάννης Μουσελλής19

Φοιτητής Νομικής
Ωωω!! Ευχαριστώ πολύ! Αυτό ακριβώς! Το θυμήθηκα. (απλώς ήταν δακτυλογραφημένο, επέχον θέση τελευταίου μαθη΄ματος σ'ένα ογκωδες βιβλίο Θ.Λειτουργίας (κάποιου Κυπρίου).

Ας ρωτήσω, επι τη ευκαιρία, μιας και υπάρχουν πολλοί μουσικολογιότατοι εδώ: Θα μπορούσε να θεωρηθεί το μάθημα αυτό του Τσατσαρώνη, ώς "εξήγηση" του ομώνυμου αρχαίου μέλους, Ανωνύμου ;; - ή, έστω πηγή έμπνευσή του ;;
Mαλλον αναφέρεστε σε αυτό. Από τη Θεία Λειτουργία του κ. Νικολάου Παπασάββα
 

Attachments

  • Διευχων Τσατσαρωνη από Παπασαββα.pdf
    363.4 KB · Views: 107
Mαλλον αναφέρεστε σε αυτό. Από τη Θεία Λειτουργία του κ. Νικολάου Παπασάββα
Ακριβώς αυτό!! δεν θυμόμουν το όνομα του εκδότου. Ευχαριστώ. (Προφανώς είναι το ίδιο από το Καλοφ.Ειρμολόγιό του, αλλά δακτυλογραφημένο).
 
Top