Διακο-Γιάννης Κελλίου Ραβδούχου (1905-1991)

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Εξ οφειλής αναφορά...

Εν καιρώ...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Εξ οφειλής αναφορά...

Εν καιρώ...

Όλο στο "περίμενε" μας έχεις... :eek: Ακόμα αυτή η αγουρίδα να γίνει μέλι; Θα πάμε απο υπογλυκαιμία στο τελός οι έρμοι.... :D:D

Πάντως είναι αξιοσημείωτο το πόσοι και [πολύ] καλοί ψάλτες μονάζουν στο Όρος και παραμένουν εν πολλοίς άγνωστοι στον έξω κόσμο, ταπεινά γινόμενοι ένα με τους υπόλοιπους πατέρες κάθε Χορού. Κάθε Χορός δλδ. μπορεί να περιέχει 3-4-5 "ψαλτάρες" (ας μου επιτραπεί η έκφραση) με τα δεδομένα του κόσμου, κι όμως όλοι σαν ένας παραμένουν αφανείς ταπεινές, μη αυτοτελείς μονάδες ενός ισάγγελου συνόλου...
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Ασκηθείτε στην υπομονή....
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Κατα κόσμον Πέτρος Σίμης. Γεννήθηκε στον Αρχάγγελο Αριδαίας το 1905, εκάρη μοναχος το 1922, εκοιμήθη το 1991.

****
Πολλά δίνω και δέν θα μου μείνει τίποτα.
Τα άλλα θα τα διαβάσετε στην εργασία μου...
Και ιδίως τις μοναδικές ηχογραφήσεις του.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ασκηθείτε στην υπομονή....

Εξ οφειλής αναφορά...

Εν καιρώ...

Κατα κόσμον Πέτρος Σίμης. Γεννήθηκε στον Αρχάγγελο Αριδαίας το 1905, εκάρη μοναχος το 1922, εκοιμήθη το 1991.

****
Πολλά δίνω και δέν θα μου μείνει τίποτα.
Τα άλλα θα τα διαβάσετε στην εργασία μου...
Και ιδίως τις μοναδικές ηχογραφήσεις του.



ΟΚ, και συγγνώμη κιόλας, όμως δεν αντιλαμβάνομαι το λόγο δημιουργίας ενός post στις ηχογραφήσεις, το οποίο δεν περιέχει ηχογράφηση, η οποία θα έλθει "εν καιρώ..." Γιατί να μην γίνει μια και καλή αυτή όταν o καιρός είναι ευπρόσδεκτος;


http://analogion.com/forum/showthread.php?t=897
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=899

ΟΚ, το προηγούμενο post σας με τον π. Αντύπα,
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=890
περιείχε κάποια αναφορά στην μουσική του παιδεία,

http://www.phys.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/tributes/antipas/index.htm

και σε κάποιες εκδόσεις (και μουσικές) του κελίου του που έχει επιμεληθεί ο Εκδ. Οίκος στον οποίον από ό,τι κατάλαβα εργάζεστε, αλλά πέρα από αυτό δεν υπάρχει κάποια ηχογράφηση που να δικαιλογεί την ύπαρξη του post στο subforum...

Συγχωρέστε μου την παρέμβαση, η οποία πραγματικά οφείλεται σε απορία επί του θέματος και όχι σε κάποια κακή πρόθεση... Σε τι εξυπηρετούν άδεια posts σε subforums με συγκεκριμένο περιεχόμενο; Γεμίζουμε άδεια Posts έτσι για το τίποτα...Και αν μη τι άλλο, τα μέλη, περιμένουμε να δούμε κάτι κάθε φορά που ανοίγουμε ένα νέο Post.

Θα ήθελα και τη γνώμη του Διαχειριστή μας πάνω σε αυτό, ή όποιου άλλου μέλους ...
 

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
ΟΚ, και συγγνώμη κιόλας, όμως δεν αντιλαμβάνομαι το λόγο δημιουργίας ενός post στις ηχογραφήσεις, το οποίο δεν περιέχει ηχογράφηση, η οποία θα έλθει "εν καιρώ..." Γιατί να μην γίνει μια και καλή αυτή όταν o καιρός είναι ευπρόσδεκτος;

Συγχωρέστε μου την παρέμβαση, η οποία πραγματικά οφείλεται σε απορία επί του θέματος και όχι σε κάποια κακή πρόθεση... Σε τι εξυπηρετούν άδεια posts σε subforums με συγκεκριμένο περιεχόμενο; Γεμίζουμε άδεια Posts έτσι για το τίποτα...Και αν μη τι άλλο, τα μέλη, περιμένουμε να δούμε κάτι κάθε φορά που ανοίγουμε ένα νέο Post.

Θα ήθελα και τη γνώμη του Διαχειριστή μας πάνω σε αυτό, ή όποιου άλλου μέλους ...


[Σημείωμα Συντονιστή]


Αγαπητέ Σταύρο ,
Αν και η συνήθεια αυτή του Χρυσοβαλάντη είναι κάπως ανορθόδοξη, όμως δημιουργεί το χώρο για να ανέβουν ηχητικά και απόψεις για πρόσωπα που ίσως κάποιοι αγνοούν ή ξεχνούν .

Χρυσοβαλάντη, καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου,αλλά καλύτερα είναι να "γεμίζεις" με κάποιες έστω πληρηφορίες τα καινούρια θέματα που ανοίγεις.

Ευχαριστώ
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Ευχαριστώ για τις παρεμβάσεις:

1)Το κάνω διότι:
"δημιουργεί το χώρο για να ανέβουν ηχητικά και απόψεις για πρόσωπα που ίσως κάποιοι αγνοούν ή ξεχνούν..."

2)Λίγο υπομονή είπα. 2 μέρες δεν μπορείτε να περιμένετε;
Κάνω πολύ κόπο να προετοιμάσω και να ανεβάσω θέματα που οι περισσότεροι αγνοούν.

*********
Δείτε στο συννημένο τον Γέροντα (Φωτογραφία-εν τω μέσω) Δεξιά του ο διακο-Ιωάσαφ
Θα έρθει και ο ήχος.
 

Attachments

  • Diako-Giannis.jpg
    32.7 KB · Views: 197
Last edited:

Stathis Nikolaos

Νέο μέλος
Πραγματικά αξίζει να υπάρχει κάτι για το Διακο-Γιάννη γιατί ήταν πολύ γνωστος για το Καρεώτικο ύφος και άφησε εποχή -κατά τα λεγόμενα των πατέρων - στο Ορος, Ωστόσο αν και έψαξα παλαιότερα κι εγώ δεν βρήκα κάτι ηχογραφημένο από αυτόν. Μακάρι να υπάρχει. Επίσης θα ήθελα πληροφορίες αν γνωρίζει κάποιος για το Μπουζίκα.Ευχαριστώ
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Yπαρχουν ηχογραφησεις.

Για τον Μπουζικα (μαλλον) οχι
 
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
[Σημείωμα Συντονιστή]
Αγαπητέ Σταύρο ,
Αν και η συνήθεια αυτή του Χρυσοβαλάντη είναι κάπως ανορθόδοξη, όμως δημιουργεί το χώρο για να ανέβουν ηχητικά και απόψεις για πρόσωπα που ίσως κάποιοι αγνοούν ή ξεχνούν .

φιλε εισαι τσιγκουνης και μονοφαγφας και ολα τα αλλα σαπια μηλα!η θες νατα κονομησεις!!διαχειριστες κλειδωστε το τοπικ αν ειμαστε σοβαροι!!η γνωση φιλε χαριζεται και δανειζεται δεν ειναι ιδιοκτησια κανενος!!ουτε προιον κερδους!!ελεος!!

Σίγα φίλε.... βάλε το μαχαίρι στη θήκη:(

Για δες ένα θέμα για το πρόβλημα των αχαρίστων για τις ηχογραφήσεις.....
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Δεν γνωρίζω τον φίλο Χρυσοβαλάντη, αλλά ούτε και εσύ, εκφράσου κόσμια και όχι... ΔΕΝ ΛΕΩ γιατί αν πω... (δες άλλα μηνύματά μου ή ρώτα κανέναν στο φόρουμ που ξέρει...)

Μάλλον το δικό σου μήνυμα πρέπει να αποσυρθεί.

Κ.Ε.
 
Last edited:

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν άν δίνω ή όχι....

Δεν με ενδιαφέρει να υπερασπίσω τον εαυτό μου.

Επίσης δέν κρατώ κακίες.

Ορίστε ένα προσόμοιο απο τον διακο-Γιάννη (στα τελευταία του, εξ ού και δέν ακούει τον κανονάρχη) απο την Πανήγυρη του Άξιον εστι στο Πρωτάτο το 1980.Στο τέλος ακούγεται και ο π.Γαβριήλ Μακαβός που τον βοηθά. To αρχείο το οφείλω στον κο Πιράρ Μάρκελλο!
Εὐλογεῖτε καὶ μὴ καταρᾶσθαι !!

Ω του παραδόξου
 
Last edited:

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Για τα δικά μου κριτήρια και γούστα...

...Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΠΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΟ ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ!

Από πολλές απόψεις...

Επειδή και εμένα με συγκινεί πολύ ο γέροντας λέω άν είναι ευλογημένο να σας παραθέσω μερικά βιογραφικά του στοιχεία απο την υπο έκδοσιν έρευνά μου.

Βλάχος Μακεδών καί γόνος Τσελιγγάδων ὀρεσιβίων. Κατά τό 1935 ἡ ῾Ιερά Κοινότης, εἰσηγήσει ἐκείνων πού γνώριζαν τήν θεωρητική μουσική κατάρτισι καί πρό πάντων τήν καλλιφωνία τοῦ στό Ξηροποταμηνό κελλί τοῦ ῾Αγίου ᾿Αθανασίου τότε μονάζοντος διακο-Γιάννη (Σίμης Πέτρος τοῦ Κων/ίνου, ἐξ ᾿Αρχαγγέλων Πέλλης, γεν. 1905, προσ. 1921, κουρ. 1922, κοιμ. 1989), τόν προσεκάλεσε καί τόν παρεκάλεσε νά δεχθῇ τόν διορισμό του ὡς ψάλτου στόν ἱστορικό ἱερό ναό τοῦ Πρωτάτου....
Ἐκάρη στὸ Ἱ.Κ.Ἁγ.Ἀθανασίου τῆς Μονῆς Ξηροποτάμου ἀπὸ τὸν ἱερομ. Ἀθανάσιο. Ἦτο 17 ἐτῶν. Στὸ Πρωτάτο ἔψαλλε ἀπὸ τὸ 1923 ἐπὶ 36 ἔτη. Ἐμαθήτευσε στὸν Συνέσιο Σταυρονικητιανὸ ὁκτὼ μήνες, στὸν Ἰωάσαφ τὸν ἀόμματο ἀπὸ τὴν Προβάτα (μαθητὴς τοῦ Νικολάου Σμύρνης). Πέρασε ἀπὸ τὰ Κελλιὰ α)Τυπογράφου Ἁγ.Νικολάου Ἰβηρίτικο, β)Ἁγ.Τριάδος Κουτλουμουσιανὸ, γ) Ραβδούχου Παντοκρατορινὸ (1966)


 

neaskiti

...ότι αγάπη καλύψει πλήθος αμαρτιών... (Καθολικής
Χρυσοβαλάντη ένα μεγάλο ευχαριστώ γιάυτό που μοιραστηκες μαζί μας...
Εύχομαι κάποια στιγμή,πρώτα ο Θεός, να τα εκδόσεις όλα αυτά για να τα χαιρόμαστε και να μαθαίνουμε...
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Αδελφέ μου (άγνωστε κατα τα άλλα) χθές βράδι ψηφιοποίησα άλλη μια κασσέτα απο μάθημα του διακο Γιάννη. Δυστηχώς είναι 2 έτη προτού κοιμηθεί και η φωνή του τρέμει. Λέει καλά μαθήματα. Κεκραγάρια Ιακώβου, αργό Υπερμάχω κ.α. Ό,τι απ αυτήν δεν θα εκδοθεί θα το ανεβάσω "χάριν φιλαδελφείας"
 

neaskiti

...ότι αγάπη καλύψει πλήθος αμαρτιών... (Καθολικής
Αγνωστοι, αλλά αδελφοί εν Χριστώ Ιησού..
Αυτό είναιτο μεγαλείο της πίστης μας αδελφέ μου!
Ευχομαι να είσαι ευλογημένος και εσύ και η προσπάθεια που κάνεις για τη διάσωση της αγιορείτικης μουσικής κληρονομιάς μας!
Σέυχαριστώ για πολλοστή φορά!
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Υπαρχει τιποτα αλλο απο τον διακο-Γιαννη? Πραγματικα φοβερος...τον φοβατε το αναλογιο :wink:
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Αδελφέ μου (άγνωστε κατα τα άλλα) χθές βράδι ψηφιοποίησα άλλη μια κασσέτα απο μάθημα του διακο Γιάννη. Δυστηχώς είναι 2 έτη προτού κοιμηθεί και η φωνή του τρέμει. Λέει καλά μαθήματα. Κεκραγάρια Ιακώβου, αργό Υπερμάχω κ.α. Ό,τι απ αυτήν δεν θα εκδοθεί θα το ανεβάσω "χάριν φιλαδελφείας"

Εχουμε καμια ελεημοσυνη μηπως;
 
Top