Δ΄Διεθνὲς Συνέδριο τοῦ ΙΒΜ

gr_anastasiou

Παλαιό Μέλος
Τὸ ἀνὰ τριετία, ὡς θεσμὸς πλέον, συγκαλούμενο ἀπὸ τὸ Ἵδρυμα Βυζαντινῆς Μουσικολογίας, Δ΄ Διεθνὲς Συνέδριο, Μουσικολογικὸ καὶ Ψαλτικό, μὲ τὸν γενικὸ τίτλο «Θεωρία καὶ Πράξη τῆς Ψαλτικῆς Τέχνης» καὶ συγκεκριμένο θέμα "Τὰ Γένη τῆς (Ἑλληνικῆς) Βυζαντινῆς Ρυθμοποιίας & Ψαλτιικὰ Θέματα", θὰ πραγματοποιηθεῖ τὸ τετραήμερο, Τρίτη βράδι ἕως Παρασκευὴ βράδι, 8-11 Δεκεμβρίου 2009, στὴν Ἀθήνα.
Ἡ σύγκληση εἰδικὰ αὐτοῦ τοῦ Δ΄ Συνεδρίου καὶ ἡ σύνθεση τῆς θεματικῆς του γίνεται μὲ τὴν συνεργασία τῆς Ὁμοσπονδίας Συλλόγων Ἱεροψαλτῶν Ἑλλάδος (ΟΜ.Σ.Ι.Ε.) καὶ τὴν ὀργανωτικὴ συμπαράσταση τῆς Συνοδικῆς Ἐπιτροπῆς ἐπὶ τῆς Ἐκκλησιαστικῆς Τέχνης καὶ Μουσικῆς, ὑπὸ τὴν εὐλογία τοῦ Μακαριωτάτου Ἀρχιεπισκόπου Ἀθηνῶν καὶ πάσης Ἑλλάδος, κ. Ἱερωνύμου. Καλοῦνται οἱ ἐπιστήμονες - ἐρευνητὲς τῆς θεωρίας καὶ πράξεως τῆς Ψαλτικῆς Τέχνης, -πανεπιστημιακοὶ δάσκαλοι, μουσικολόγοι καὶ ψάλτες- , ποὺ ἀσχολοῦνται μὲ κάποια πτυχὴ τοῦ θέματος τοῦ Συνεδρίου, νὰ συμμετάσχουν στὸ Συνέδριο.

Δεῖτε σχετικά http://www.ibyzmusic.gr
 

Attachments

  • registration form.doc
    89 KB · Views: 91
  • αναγγελία 2009.pdf
    559.3 KB · Views: 129

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πεδίον δόξης λαμπρὸν γιὰ τοὺς θιασῶτες τῆς μουσικολογίας καὶ τῆς θεωρίας. Ἔχουμε, νομίζω, ἀρκετοὺς στὸ forum:)

Ἐλπίζω ἡ ἀξιοπρεπέστατη παρουσία μελῶν μας σὲ προηγούμενο συνέδριο νὰ συνεχισθεῖ καὶ σὲ αὐτὸ μὲ τὰ ἴδια καλὰ ἀποτελέσματα. Ἄλλωστε, ὅπως φάνηκε, ὄρεξη ὑπάρχει. Μάλιστα, «κάποιος» ἔσπασε ρεκόρ μὲ πέντε !!! συμμετοχές:D
 

gr_anastasiou

Παλαιό Μέλος
Καταρτίστηκε τὸ Πρόγραμμα τοῦ Δ΄Συνεδρίου, Μουσικολογικοῦ καὶ Ψαλτικοῦ, "Θεωρία καὶ Πράξη τῆς Ψαλτικῆς Τέχνης: Τὰ γένη τῆς (Ἑλληνικῆς) Βυζαντινῆς Ρυθμοποιίας καὶ τρέχοντα Ψαλτικὰ Θέματα". Στὸ συνημμένο ἀρχεῖο θὰ βρεῖτε τὸ ἐν λόγῳ Πρόγραμμα, ὁριστικοποιημένο κατὰ τὸ περιεχόμενο, ὄχι ὅμως καὶ κατὰ τὴν μορφή.

http://www.ibyzmusic.gr/files/ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ.pdf
 

Attachments

  • ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ.pdf
    399.2 KB · Views: 234
Last edited:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ρίπτω τήν ἰδέα, ὅσοι μπορέσουμε νά παρακολουθήσω ἕστω καί λίγο τό ἐν λόγῳ συνέδριο νά ἠχογραφοῦμε εἰσηγήσεις καί συναυλίες φυσικά καί μετά νά τίς ἀνεβάζουμε στό "Ψαλτολόγιον". Τί λέτε; Προσωπικά ἔχω λίγη διάθεση, ἄν βοηθήσουν κι ἄλλοι, κάτι θά γίνει.

Ἐπίσης, μήπως θά ἦταν εὐκαιρία γιά καμία μάζωξη-σύναξη "ψαλτολόγων"; πάτερ Μάξιμε, νά περιμένουμε κάτι. Εἶμαι μέσα!!!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Λεωνίδας;56090 said:
Ἐπίσης, μήπως θά ἦταν εὐκαιρία γιά καμία μάζωξη-σύναξη "ψαλτολόγων"; πάτερ Μάξιμε, νά περιμένουμε κάτι. Εἶμαι μέσα!!!
Νομίζω ὅτι θά εἶναι ἀπασχολημένοι οἱ εἰσηγητές καί ὅλοι μας λίγο-πολύ αὐτές τίς ἡμέρες. Ἐκεῖ θά βλεπόμαστε ὅσοι μποροῦμε, ἀλλά καί ὅ,τι προκύπτει ἤ προκύψει. Δέν μποροῦμε νά προγραμματίσουμε κάτι συγκεκριμένο. Ἀλλά εἴπαμε: Τά ἀπρόοπτα εἶναι ὡραῖα.
Ὀψόμεθα!


 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ρίπτω τήν ἰδέα, ὅσοι μπορέσουμε νά παρακολουθήσω ἕστω καί λίγο τό ἐν λόγῳ συνέδριο νά ἠχογραφοῦμε εἰσηγήσεις καί συναυλίες φυσικά καί μετά νά τίς ἀνεβάζουμε στό "Ψαλτολόγιον". Τί λέτε; Προσωπικά ἔχω λίγη διάθεση, ἄν βοηθήσουν κι ἄλλοι, κάτι θά γίνει.

Ἐπίσης, μήπως θά ἦταν εὐκαιρία γιά καμία μάζωξη-σύναξη "ψαλτολόγων"; πάτερ Μάξιμε, νά περιμένουμε κάτι. Εἶμαι μέσα!!!
Κι εγώ μέσα είμαι :wink:
 

paparatsi

Banned
τους εισηγητές ποιος τους καθορίζει ; γιατί ανάμεσα από ονόματα μεγάλα , επιφανών , επιστημόνων που είναι εμβριθείς στο αντικείμενο - και πολύ θα οφεληθούμε ακούγοντας τους , είδα και κάτι ονόματα . . . . όνομα και μη χωριό , που λέει και ο λαός .
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
τους εισηγητές ποιος τους καθορίζει ; γιατί ανάμεσα από ονόματα μεγάλα , επιφανών , επιστημόνων που είναι εμβριθείς στο αντικείμενο - και πολύ θα οφεληθούμε ακούγοντας τους , είδα και κάτι ονόματα . . . . όνομα και μη χωριό , που λέει και ο λαός .

Γιὰ πεῖτε μας ποιοὶ εἶναι αὐτοὶ νὰ μάθουμε κι ἐμεῖς ...
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
τους εισηγητές ποιος τους καθορίζει ;
Ποιος άλλος από τους διοργανωτές του συνεδρίου... :confused:
γιατί ανάμεσα από ονόματα μεγάλα , επιφανών , επιστημόνων που είναι εμβριθείς στο αντικείμενο - και πολύ θα οφεληθούμε ακούγοντας τους , είδα και κάτι ονόματα . . . . όνομα και μη χωριό , που λέει και ο λαός .
Αυτό πως να το εκλάβει κανείς; Σίγουρα όλοι οι εισηγητές θα ετοιμάσουν κάτι να πουν, σίγουρα κάποιοι θα συμφωνήσουν με αυτά, κάποιοι όχι. Διακρίνω ότι θα ωφεληθείτε από κάποιους, μόνο και μόνο λόγω του ονόματός τους και παράλληλα θα ζημιωθείτε από άλλους για τον ίδιο ακριβώς λόγο...

Υ.Γ. Θα παρακαλούσα να γράφουμε κάτι σε ένα θέμα, εάν έχουμε κάτι να πούμε και όχι απλά για να γράψουμε κάτι, ότι νάναι. Το forum είναι ανοιχτό προς όλα τα μέλη να συμμετέχουν, αυτό όμως σε καμία περίπτωση δεν το καθιστά μεσημεριανή εκπομπή.

Φιλικά.
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
τους εισηγητές ποιος τους καθορίζει ; γιατί ανάμεσα από ονόματα μεγάλα , επιφανών , επιστημόνων που είναι εμβριθείς στο αντικείμενο - και πολύ θα οφεληθούμε ακούγοντας τους , είδα και κάτι ονόματα . . . . όνομα και μη χωριό , που λέει και ο λαός .
Έγινε ανακοίνωση-πρόσκληση εισηγήσεων, υπήρχε ανάλογο έντυπο και ανακοινώθηκε και στο φόρουμ(αν δεν με απατά τόσο η μνήμη μου).

Αν ήταν παραπάνω οι εισηγητές που δήλωσαν συμμετοχή από αυτούς που τελικά θα μιλήσουν, ώστε να έγινε επιλογή κάποιων και απόρριψη κάποιων άλλων, δεν το γνωρίζω.

Υ.Γ.
Έχετε προσωπικό μήνυμα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
τους εισηγητές ποιος τους καθορίζει ; γιατί ανάμεσα από ονόματα μεγάλα , επιφανών , επιστημόνων που είναι εμβριθείς στο αντικείμενο - και πολύ θα οφεληθούμε ακούγοντας τους , είδα και κάτι ονόματα . . . . όνομα και μη χωριό , που λέει και ο λαός .
Έγινε ανακοίνωση-πρόσκληση εισηγήσεων, υπήρχε ανάλογο έντυπο και ανακοινώθηκε και στο φόρουμ(αν δεν με απατά τόσο η μνήμη μου).

Αν ήταν παραπάνω οι εισηγητές που δήλωσαν συμμετοχή από αυτούς που τελικά θα μιλήσουν, ώστε να έγινε επιλογή κάποιων και απόρριψη κάποιων άλλων, δεν το γνωρίζω.

Υ.Γ.
Έχετε προσωπικό μήνυμα.
Πάντως Βασίλη ὅταν εἶδα στό mail ὅτι ἀπάντησες σ᾿ αὐτό τό θέμα περίμενα στό ἄνοιγμα τῆς ἀπαντήσεως νά δῶ τελείως διαφορετική ἀπάντηση (στήν πρόκληση) ἀπό σένα.
Ἴσως ἐπειδή εἶσαι ἕνας ἐκ τῶν ὁμιλητῶν, δικαιολογεῖ αὐτή σου τήν ἀπάντηση.
Τίποτε ἄλλο δέν θέλω νά σχολιάσω, ἐκτός ἄν προκληθῶ. Ὄχι ἀπό σένα βέβαια· πιστεύω νά κατάλαβες.

ΥΓ. Ἡ «ανακοίνωση-πρόσκληση εισηγήσεων» ὑπάρχει στό #1.


 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Είσαι μέλος του φόρουμ, δε ξέρεις κανέναν και ντρέπεσαι να πας στο συνέδριο μόνος σου; Κανένα πρόβλημα!

Θα συναντηθώ με τον Γιάννη τον Μπουλμπουτζή στο σταθμό Πανεπιστήμιο του μετρό στην έξοδο προς Σταδίου (πλ. Κλαυθμώνος) τη Τρίτη 8/12 στις 18:20 (να έχουμε και μια χρονική άνεση βρε αδερφέ) και θα πάμε προς τον Παρνασσό.

Και το πρόβλημά σου λύθηκε...
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
π. Μάξιμος;56210 said:
Πάντως Βασίλη ὅταν εἶδα στό mail ὅτι ἀπάντησες σ᾿ αὐτό τό θέμα περίμενα στό ἄνοιγμα τῆς ἀπαντήσεως νά δῶ τελείως διαφορετική ἀπάντηση (στήν πρόκληση) ἀπό σένα.
:wink:
Ἴσως ἐπειδή εἶσαι ἕνας ἐκ τῶν ὁμιλητῶν, δικαιολογεῖ αὐτή σου τήν ἀπάντηση.
Μπα, το ίδιο θα έλεγα κι αν δεν μιλούσα...

Απλά απ' όσο μπορώ να γνωρίζω, μάλλον και περίσσευμα ωρών εισηγήσεων υπήρχε και μετά την εκπνοή της προθεσμίας.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα το δικό μου, όπου με τα τρεξίματα του θανάτου του πατέρα μου, είχα ξεχάσει την ημερομηνία της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων και πήρα τηλέφωνο μια μέρα μετά την λήξη της να δηλώσω συμμετοχή και ο κ.Αναστασίου μου είπε ότι υπήρχαν ακόμη (τότε-μια μέρα μετά) κάποιες (δεν γνωρίζω όμως πόσες) κενές θέσεις για εισηγήσεις. (ευτυχώς...)

Αν δεν κάνει κάποιος αίτηση για να κάνει εισήγηση, τι με το ζόρι να τον βάλουν να μιλήσει; Τώρα κι εμένα δεν μ' ενδιαφέρουν όλοι όσοι γράφουν στο φόρουμ. Τι να κάνω; Τίποτα. Απλά αγνοώ (όσο μπορώ) αυτόν που δεν μ' ενδιαφέρει. Και επικεντρώνομαι σ' αυτόν που μ' ενδιαφέρει.

Την ευχή.
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Υπάρχει εισηγητής Δημήτριος Λέκκας.
Πολύ καλός από ότι είδαμε σε άλλο συνέδριο.
Συνονόματοεπωνυμός τε.
ΥΓ.
Η εξήγηση είναι αντίδοτο της παρεξήγησης (με την καλή έννοια):D
Γράφω δε ταύτα ύστερα από ΠΜ που έλαβα κατά τα οποία εταυτίσθην με τον εν λόγω μουσικολογιώτατον.

Δημήτρης Λέκκας
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Με τα "διάφορα" που γίνοναι στην Αθήνα, ξέρουμε αν θα επηρεαστεί καθόλου το πρόγραμμα του συνεδρίου;;;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Με τα "διάφορα" που γίνοναι στην Αθήνα, ξέρουμε αν θα επηρεαστεί καθόλου το πρόγραμμα του συνεδρίου;;;
Δέν νομίζω. Σήμερα ἀκυρώθηκε βέβαια ἡ ἐπίσημη δοξολογία ἐπί τῇ εἰρηνικῇ ἐπισκέψει τοῦ Πατριάρχου Ἀλεξανδρείας στόν Ἁγ. Διονύσιο τόν Ἀρεοπαγίτη, ἀλλά δέν ὑπῆρχε καί λόγος... Στήν Ἀρχιεπισκοπή συνεχίσθηκαν κανονικά τά ὑπόλοιπα.

Ἤρεμα εἶναι τά πράγματα. Δέν θά ἀλλάξει κάτι.


 
Top