Βασίλειος Κατσιφής

tb---

τσοπάνης
Θ' Ωδή της Κυριακής του Θωμα.
Δοξολογία Ά ήχος

Ψάλει ο κ. Βασίλειος Κατσιφής. Ζωντανή Ηχογράφηση 1976.

Καλή ακρόαση. Θα ακολουθήσουν και υπόλοιπα άσματα.
 

Attachments

  • 06-Enati_Thoma.mp3
    3.6 MB · Views: 179
  • 08-Doxologia_A_Iak.mp3
    4.8 MB · Views: 214

tb---

τσοπάνης
Τρισάγιον Βήματος.

Πώς σας ακούγεται ? Εντυπώσεις ?
 

Attachments

  • 10-Trisagion_Vimatos.mp3
    3.2 MB · Views: 121

tb---

τσοπάνης
και κατι ακόμα...
 

Attachments

  • 07-Pasapnoarion_Ainoi_Thoma.mp3
    3.9 MB · Views: 162

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Σ' ευχαριστούμε, αγαπητέ [νέε] φίλε. Πολύ καλός ψάλτης ο Βασίλειος Κατσιφής. Είχα ακούσει καλά λόγια γι' αυτόν και στο παρελθόν, αλλά τώρα είναι η πρώτη φορά που τον ακούω να ψάλλει.
Απ' ότι έχω πληροφορηθεί συμμετέχει και στους "Υπέρμαχους", που ασχολούνται με θεωρητικά θέματα της ψαλτικής. Μήπως έχουν κάποια σχετική ιστοσελίδα;
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Πολύ καλός. Έχω την εντύπωση οτι είναι και μουσικοδιδάσκαλος με οφίκιο. Δεν είμαι σίγουρος όμως γιατί ίσως τον μπερδεύω με άλλον. Έχει κάποιος τίποτα βιογραφικά του;

Αγαπητέ Νεκτάριε αν μπορείς ανέβασε και την υπόλοιπη ηχογράφηση...Ευχαριστούμε.
 

tb---

τσοπάνης
Λίγα λόγια ,

Καταγωγή από το χωριο Ελαιών ,επαρχίας Θηβών.

Πρώτα μαθήματα από τον πατέρα του , Παπαπανάγο Ανδριανό, Πέτρο Μειδάνη και Δημήτριο Ανδρέου πρωτοψάλτη Χαλκίδος.

Σπουδές στο Ωδείο Αθηνών με καθηγητές Νικόλαο Παππά, Κωνσταντίνο Παπαδημητρίου και Εμμανοήλ Φαρλέκα.

Έκδοση κασέτες και δίσκους με τιτλο " Δημοτικοί Αντίλαλοι" , " Λαικοι Απόηχοι"

Βιβλιογραφία : " Θεωρία των έλξεων ", " Μελέτη-κριτική εις το θεωρητικό του Σίμωνος Καρά"

Υπό έκδοσην : " Μορφολογία της Ελληνικής Οκταηχίας " , "Παραδοσιακά Δημοτικά Τραγούδια "

Αυτά τα ολίγα ....
 

Attachments

  • 01-EisTonNPsalmon.mp3
    2.4 MB · Views: 104
  • 02-Anoixo_Arges.mp3
    2.6 MB · Views: 90

tb---

τσοπάνης
...
 

Attachments

  • 03-Enati_Evangelismou.mp3
    3.7 MB · Views: 113
  • 05-Doxastikon_B_Evangelismou.mp3
    3.7 MB · Views: 102
  • 04-Pasapnoarion_Ainoi_A_Evangelismou.mp3
    2.5 MB · Views: 112

tb---

τσοπάνης
,,,
 

Attachments

  • 09-ChristosAnesti.mp3
    629.6 KB · Views: 81
  • 11-Apostolos.mp3
    3.4 MB · Views: 95

tb---

τσοπάνης
...Σε λίγο καιρό θα έχω στα χέρια μου ένα περίεργο κατ εμέ μουσικό βοήθιμα που είναι σχεδιασμένο απο τον κ Βασίλειο Κατσιφή.

Το εν λόγω όργανο , βασιζεται πάνω στην λεπτομερέστατη τοποθέτηση σταθερων τάστων ανάλογα τον ήχο, κτλ ..

περιμένω και γω , μιας και μου φαινεται αρκετά περίεργο ,...

θα ανεβασω και εικονες απο την κατασκευη του εν καιρώ.

αυτα τα ολίγα

τα λέμε και πάλι σύντομα με περισσότερα πάνω σε αυτό το θέμα.

adios~
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Δεν υπάρχουν όργανα παραδοσιακά που αποδίδουν τα διαστήματα της ανατολικής μουσικής άρα και της ψαλτικής?...υπάρχει λόγος να εφευρεθούν καινούργια?
 

tb---

τσοπάνης
Υπάρχουν , και μάλιστα πολλά .

Υπάρχει και η φιλοδοξία όμως .

Καλά να είμαστε.

Ενημερωττικά ο κ Βασίλης Κατσιφής κατέχει αρκετά καλά την τέχνη της μουσικής πάνω στο ούτι ( ότι και να λέει αυτό )

Χρισάκη? θα πας κανα Αγιο Λαυρεντιο , κανα Χουδέτσι ή παλιώσαμε τωρα και δεν πάμε σε αυτα ?

Καλά να περνατε ~
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Πολύ καλός. Έχω την εντύπωση οτι είναι και μουσικοδιδάσκαλος με οφίκιο. Δεν είμαι σίγουρος όμως γιατί ίσως τον μπερδεύω με άλλον. Έχει κάποιος τίποτα βιογραφικά του;

Αγαπητέ Νεκτάριε αν μπορείς ανέβασε και την υπόλοιπη ηχογράφηση...Ευχαριστούμε.

Αγαπητε Θαναση
Παραθετω λινγκ απο το ''Ιεροψαλτης'' του κ. Χουπα , σχετικο με τον Αρχωντα Μουσικοδιδασκαλο της Μ.Ε.
Βασιλη Κατσιφη .
http://www.ieropsaltis.com/psalt_Katsifis.htm .
Ο Κατσιφης (παλιος φιλος) , ειναι γνωστος και για τα ωραια ''ψαλτοτραγουδα''
του . Τελευταια εκδοθηκε και σχετικο βιβλιο απο τον μουσικο εκδοτικο οικο
ΘΕΟΘΩΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ . Για το βιβλιο αυτο μπορει (αν θελει) να σας πει λεπτομερειες το μελος του φορουμ Γιωργος Μπενετσης , στενος συνεργατης
στις εκδοσεις του πρωτοψαλτη Αιγιου Φωτη Θεοθωρακοπουλου .
Επ'ευκαιρεια να πω οτι συντομα θα μεταδωσω εκπομπη , σχετικη με τον εν
λογω μουσικο εκδοτικο οικο .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
...Σε λίγο καιρό θα έχω στα χέρια μου ένα περίεργο κατ εμέ μουσικό βοήθιμα που είναι σχεδιασμένο απο τον κ Βασίλειο Κατσιφή.
Το εν λόγω όργανο , βασιζεται πάνω στην λεπτομερέστατη τοποθέτηση σταθερων τάστων ανάλογα τον ήχο, κτλ ..
περιμένω και γω , μιας και μου φαινεται αρκετά περίεργο ,...
θα ανεβασω και εικονες απο την κατασκευη του εν καιρώ.
αυτα τα ολίγα τα λέμε και πάλι σύντομα με περισσότερα πάνω σε αυτό το θέμα. adios

Αγαπητε Νεκταριε
Συμβαινει να γνωριζω το σχετικο οργανο εδω και μια εικοσαετια . Δεν θα επεκταθω σχετικα γιατι με τα οργανα γενικα ειμαι ασχετος . Παντως θα περιμενω με ενδιαφερον τις αποψεις σου σχετικα , οποτε και θα τα ξαναπουμε .
 

tol

Νέο μέλος
Ο Κατσιφής μαθήτευσε και κοντά στον Κων/νο Πρίγγο απόσο γνωρίζω....
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Χερουβικό σε τέταρτο ήχο (Άγια), σε εκτέλεση του Βασίλειου Κατσιφή.
 

Attachments

  • Xeruvikon_Agia_VK.ra.rar
    1.4 MB · Views: 55

tb---

τσοπάνης
Καλημέρα.

Έπεσε στα χέρια μου (ευτυχώς δεν χτύπησε), μια ιδιοκατασκευή του κ.Βασίλειου Κατσιφή.

Πρόκειτε από όσο είδα, για ένα "βοήθημα" όσων θέλουν να ασχοληθούν με τις κλίμακες και τα διαστήματα, και δεν εχουν κάποιες γνώσεις μουσικών οργάνων.


Ευχαριστώ~

Προσωπικά , μιας και είμαι δυτικομαθής στην μουσική, λυπήθηκα για την καημένη την κιθαρούλα.
 

Attachments

  • vasiliou katsifh-panhxeion.JPG
    891.9 KB · Views: 132

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ φίλε, μη λυπάσαι, υπάρχουν εκατομμύρια κιθάρες, αλλά μόνο ένα τέτοιο όργανο υπάρχει. Αποδίδει με απίστευτη ακρίβεια λεπτομέρειες των διαστημάτων και έχει αντιπαραβληθεί με αντίστοιχα όργανα κάποιας μουσικής ακαδημίας του εξωτερικού, απ' όσο ξέρω. Έχει μεγαλύτερη ακρίβεια από το κανονάκι. Προορίζεται βέβαια μόνο για σκοπούς διδακτικούς και ερευνητικούς.
 

tb---

τσοπάνης
Μοναδικό όργανο δεν θα το έλεγα. Όπως σωστά έχει πει και ο κ. Ψωμιάδης υπάρχουν αρκετά όργανα για να πιάσουν τα διαστήματα και τις κλίμακες της βυζαντινής μουσικής.
μερικά παραδείγματα :

http://www.youtube.com/watch?v=LpGVEkpIddI&feature=related

(ασφαλώς πολύ πιο δύσκολο για κάποιον που δεν εχει γνώση του οργάνου )


http://www.youtube.com/watch?v=KyK2_ZEZQZ4&feature=related

(μικρό και θαυματουργό από Πόλη )


αλλά και πολλά άταστα όργανα , που η δυσκολία είναι πολλαπλάσια αν δεν ξερεις να ακους τα διαστηματα.

http://www.youtube.com/watch?v=mxt_-5CJdms&feature=related

(καλη τύχη να έχει ο Λαβύρινθος .... )


Υ.Γ: Όπως ξαναέγραψα η ιδιοκατασκευή του κ. Κατσιφή είναι κατ αρχας βοήθημα και με αυτόν τον σκοπό έχει κατασκευαστεί.

Ευχαριστώ , καλημέρα~~~
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστώ για τα στοιχεία, φίλε Νεκτάριε. Να σημειώσω απλώς ότι στο μήνυμά μου, το "μοναδικό" το εννοούσα εμφατικά σε αντιδιαστολή με τις "εκατομμύρια κιθάρες".
 
Top