Αρ. Φύλλου 344 Μάϊος-Ιούνιος 2008

P

PANROUST

Guest
Διάλογος μεταξύ του Προέδρου μας κ.Θεολόγου Ερσωτέλου και ενός '' Παντοδύναμου '' Προϊσταμένου


Το περιστατικό έγινε μια Κυριακή πρωί λίγο μετά το τέλος της Θείας Λειτουργίας.
ΠΡΟΕΔΡΟΣ:Πάτερ ονομάζομαι Θ.Ερσωτέλος.Είμαι πρόεδρος του Πανελλνίου Ιερ. και Γενικός Γραμματεας της Ομοσπονδιας...Μόλις δεχθηκα ενα τηλφωνημα απο το Ψαλτη κ.Γεωργιο Κ.... ο οποιος μου ανακοινωσε με δακρυα-γιατι οπως γνωριζεται προκητε για ενα πολυ φτωχο παιδι,οτι ξαφνικα σημερα μετα το τελος της Θειας Λειτουργιας τον απολυσατε.Μπορειτε να μου πειτε σας παρακαλω σε ποια αξιοποινη πραξη υπεπεσε για να φτασετε σ αυτο το εσχατο σημειο να τον απολυσετε ;
ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ: Δεν εχω να δωσω αναφορα σε κανενα.
ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Πατερ μου δεν ειμαι ο κανενας σας ειπα ποιος ειμαι...
ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ: Ακουσα ποιος εισθε και επαναλαμβανω δεν εχω να δωσω αναφορα σε κανενα.ΕΓΩ τον διορισα ΕΓΩ τον απελυσα.Δεν εχω το δικαιωμα;
ΠΡΟΕΔΡΟΣ:Οχι δεν εχετε το δικαιωμα.
ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ:Μπα!!!και ποιος μου το απαγορευει;
ΠΡΟΕΔΡΟΣ:Ο κανονισμος Ιερωψαλτων κ.τ.λ.Αυτος ο νομος μονο για αξιοποινες πραξεις και με ορισμενες διαδικασιες δινει το δικαιωμα αυτο μονο στον Μητροπολιτη σας.Τον ενημερωσατε;
ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ:Ακουστε να σας πω δεν εχει καμια δουλεια οΜητροπολιτηςστο κατω κατω ηταν αδιοριστος και εψελλε ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ...
ΠΡΟΕΔΡΟΣ:Τελως παντων αυτα θα τα βρουμε...σας ειναι ομως δυσκολο να με ενημερωσετε τι αξιοποινο εκανε ο πριν λιγο ψαλτης σας..ωστε να τον απολυσετε;
ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ:Οταν εψαλλε εκανε κορωνες μιμουμενος τον........ ο οποιος ομως πρωσωπικα δεν μου αρεσει.Δεν εχω το δικαιωμα να μην αρεσει;...και επιπλεον του ειπα δεν ΘΕΛΩ να κανει κορωνες αλλα αυτος επεμεινε να κανει.
ΠΡΟΕΔΡΟΣ:Το προσωπικο σας γουστο ειναι σεβαστο ομως δεν θεμελιωνει λογο απολυσεως ενος Ψαλτη που μιμειται καποιον καταξιωμενο Πρωτοψαλτη,στο κατω κατω πριν τον προσλαβετε τον ειχατε ακουσει...γιατι τοτε δεν προσεξατε...αυτα πρεπει να τα μαθει ο Δεσποτης σας...
ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ: ( Εντονα εκνευρισμενος)...ΕΓΩ ετσι εκρινα και ετσι αποφασισα...και δεν με ενδιαφερει τι θα κανετε...
ΠΡΟΕΔΡΟΣ:Ενταξει Πατερ...
Η τηλεφωνικη επαφη που ειχαμε στη συνεχεια με τον Σεβασμιωτατο Μητροπολιτη,ομολογουμενως φιλος της ταξη μας,μας αφησε αφωνους.Δεν θα αναφερθουμε σ αυτο το τηλεφωνημα γιατι το θεωρουμε μια ατυχεστατη στιγμη εκ μερους του,που δεν μπορει να εχει καμια σχεση με τον Σεβ.Μητροπολιτη που γνωριζουμε και σεβομαστε απο την ενθρονιση του μεχρι σημερα.Το Θετικο ειναι οτι δοθηκε κατοπιν εντολης του Σεβ.μια καλη αποζηνιωση στον Ψαλτη.
Ο δε Προϊσταμενος σε δευτερη τηλ.επικοινονια μας,για να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα και οτι,αυτο που εκανε το εκανε καλυπτομενος με ντοκουμεντα,μας εστειλε την αιτηση του ατυχου Ψαλτη την οποια συνεταξε ο ιδιος ο Προϊσταμενος και τον εβαλε να υπογραψει εκμεταλλευομενος την απειρια του κ.τ.λ.
(Η αιτηση υπαρχει και λεει με λιγα λογια για εθελοντικη και αμισθο αναλογιο 10-12-07).
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Κάτι διαδικαστικό Παναγιώτη.
Τό μήνυμα αὐτό τοῦ Διαχειριστῆ, πού προῆλθε ἀπό τήν προηγούμενη συζήτηση καί προέβη στό φτιάξιμο τῆς ἑνότητος «Ιεροψαλτικά Νέα», ἐννοοῦσε (αὐτό θέλαμε καί -πιστεύω- καταλάβαμε ὅλοι), ὅτι θά ἀνέβαιναν σέ ἠλεκτρονική μορφή τεύχη, ὅπως συμβαίνει μέ ἄλλα περιοδικά καί ἐφημερίδες.
Κάθεσαι καί ἀντιγράφεις ἀποσπάσματα;
Χαρά στό κουράγιο σου...


 
P

PANROUST

Guest
π. Μάξιμος;95367 said:

Κάτι διαδικαστικό Παναγιώτη.
Τό μήνυμα αὐτό τοῦ Διαχειριστῆ, πού προῆλθε ἀπό τήν προηγούμενη συζήτηση καί προέβη στό φτιάξιμο τῆς ἑνότητος «Ιεροψαλτικά Νέα», ἐννοοῦσε (αὐτό θέλαμε καί -πιστεύω- καταλάβαμε ὅλοι), ὅτι θά ἀνέβαιναν σέ ἠλεκτρονική μορφή τεύχη, ὅπως συμβαίνει μέ ἄλλα περιοδικά καί ἐφημερίδες.
Κάθεσαι καί ἀντιγράφεις ἀποσπάσματα;
Χαρά στό κουράγιο σου...



Δεν ξέρω αν υπάρχουν σε ηλεκτρονική μορφή τα τεύχη αλλά δεν πειράζει ανεβάζω τα κυριότερα και μικρότερα κείμενα.Ωστόσο είναι σε υποκατασκευή η ιστοσελίδα του Συνδέσμου...και πιστεύω μέχρι τέλος Ιανουαρίου να έτοιμη η ιστοσελίδα.
 
Last edited:
Top