[Ανακοίνωση] Αρχαία Ευχή της Άνω Καθέδρας

Stachys Kapsis

Νέο μέλος
Ανεβάζω την αρχαία Ευχή της Άνω Καθέδρας προς χρήσιν όσον επιθυμούν να την διαβάζουν μυστικών κατά την διάρκεια της Θείας Λειτουργίας.
 

Attachments

  • Eyxi tis ano kathedras.pdf
    116.7 KB · Views: 139
Ανεβάζω την αρχαία Ευχή της Άνω Καθέδρας προς χρήσιν όσον επιθυμούν να την διαβάζουν μυστικών κατά την διάρκεια της Θείας Λειτουργίας.

Η ευχή είναι ιερατική και το περιεχόμενο της προσιδιάζει σε ιερείς, καθώς αυτός που τη διαβάζει δέεται με την παρρησία του ιερατικού αξιώματος για τον πιστό λαό. Δεν είναι ιδιωτική ευχή και ως εκ τούτου δεν αναγινώσκεται από ιδιώτες. Πέραν τούτου, η άνω καθέδρα δεν γίνεται σήμερα έτσι από τον ιερέα, ούτε δίνεται η αρχαία ειρήνη πριν την καθέδρα.
 

Stachys Kapsis

Νέο μέλος
Απλά έκανα ένα λάθος που δέν αναφέρθηκα σε ιερείς, και εγώ είμαι ιερέας και βέβαια η ευχή είναι για ιερείς αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε ότι υπάρχει αυτή η ευχή και την βρήκα σε ευχολόγιο του Σαλιβέρου.
 
Απλά έκανα ένα λάθος που δέν αναφέρθηκα σε ιερείς, και εγώ είμαι ιερέας και βέβαια η ευχή είναι για ιερείς αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε ότι υπάρχει αυτή η ευχή και την βρήκα σε ευχολόγιο του Σαλιβέρου.

Ανήκει στο βυζαντινό - ασματικό τυπικό, και αφορά μόνο στην τέλεια λειτουργία (Χρυσοστόμου - Βασιλείου). Κατά την τάξη της καθέδρας του συνθρόνου λοιπόν, μετά την ανάγνωσή της εντός του βήματος, παύει η ψαλμωδία και εκφωνεί ο διάκονος Πρόσχωμεν. Ακολούθως, ο ανώτερος τη τάξει αρχιερέας ή πρεσβύτερος δίδει την ειρήνη.... Ειρήνη πάσι. Και τω πνεύματί σου, αποκρίνεται ο χορός - πιστός λαός, και γίνεται η καθέδρα. Έπονται, το προκείμενο και τα αναγνώσματα. Μετά το πέρας των αναγνωσμάτων, εκφωνεί Σοφία. Ορθοί ο διάκονος, και κατέρχονται οι ιερείς από το σύνθρονο, για να συνεχίσουν τη θεία λειτουργία.
 
Last edited:

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Ἡ εὐχὴ αὐτὴ μνημονεύεται τὸ Ἱερατικὸν ἔκδ. 2007 σσ. 117 ὑποσ. 49 καὶ 157 ὑποσ. 70, καὶ παρατίθεται στὸ Ἐπίμετρον σ. 315.
 
Top