Απόσυρση/επιστροφή θεμάτων

Status
Not open for further replies.

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Τα θέματα «Αργολογία», «Θεωρητικές συζητήσεις...» και «Περί ιερωμένων» αποσύρθηκαν μέχρι νεωτέρας για έλεγχο από τους συντονιστές. Εάν κάποια μηνύματα είναι χρήσιμα σε άλλες συζητήσεις θα επανέλθουν εν καιρώ σε κατάλληλο τόπο. Ευχαριστώ.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Τα θέματα «Αργολογία», «Θεωρητικές συζητήσεις...» και «Περί ιερωμένων» αποσύρθηκαν μέχρι νεωτέρας για έλεγχο από τους συντονιστές. Εάν κάποια μηνύματα είναι χρήσιμα σε άλλες συζητήσεις θα επανέλθουν εν καιρώ σε κατάλληλο τόπο. Ευχαριστώ.

Χριστός ανέστη κύριε Κουμπαρούλη,χωρίς να μου πέφτει λόγος προτείνω να κλεισετε όλες τις συζητήσεις επί θεμάτων θεωρίας τουλάχιστον για ένα μακρύ διάστημα.Θεωρώ ότι τα θέματα έχουν εξαντληθεί και το μόνο που γίνεται είναι να τα ανακυκλώνουμε αλληλοσπαρασσόμενοι.Εκφράζω απλά την αποψή μου και ελπίζω να κάνω λάθος στην αιτία της προτασής μου.Ευχαριστώ
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Και για να δώσω κι έναν εύθυμο τόνο στα λεγόμενά σου, Αντώνη, ας μη γίνει όπως με έναν απλοϊκό άνθρωπο που κάποτε τσακώθηκε πολύ με έναν γείτονα παραμονές Χριστουγέννων και του λέει:
"Έχε χάρη καημένε που θέλω να κοινωνήσω. Αλλά δεν θα κοινωνήσω; Τότε θα δεις τι έχει να γίνει..."
Ας αφήσουμε τη χαρά της Ανάστασης να μας αλλοιώσει.

Βέβαια, Αντώνη ευχής έργο θα ήταν να μη χρειάζονται αστυνομικά μέτρα γι' αυτό, αλλά να βγαίνει από το περίσσευμα της καρδιάς μας. Χριστός Ανέστη!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Χριστός Ανέστη! Η μέρα σήμερα μπορεί να έχει συμβολισμούς ιστορικούς, αλλά είναι καιρός να αναλογισθούμε τί εξυπηρετεί αυτό το φόρουμ που όλοι τόσο τιμούμε και αγαπάμε. Εσχάτως συνέβησαν πάρα πολλά. Αναγκαστικά σιωπώ λόγω των ημερών, σεβόμενος ένα άνθρωπο κυρίως χάρη στον οποίο ο καθένας λέει πραγματικά το μακρύ του και κοντό του εδω μέσα.

Αν θέλουμε να το βλεπουμε ως βήμα διαλόγου, θα πρέπει να επανέλθουμε σύντομα.

Δ.


ΥΓ. Οι συμβολισμοί αν και προφανείς, επισημαίνονται : 21.4 είναι σήμερα!
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
τι αλλο αραγε έχουμε να πούμε;Ο διάλογος έχει όρια........Καλό είναι αρκετοί από μας να ασκηθούμε επί μακρόν στην σιωπή.......Η ψαλτική είναι τέχνη και όχι φλυαρία.Ευχαριστώ.....
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αντωνης Μιχελουδακης;34400 said:
τι αλλο αραγε έχουμε να πούμε;Ο διάλογος έχει όρια........Καλό είναι αρκετοί από μας να ασκηθούμε επί μακρόν στην σιωπή.......Η ψαλτική είναι τέχνη και όχι φλυαρία.Ευχαριστώ.....

Με όλο τον σεβασμό που έχω προς εσάς κ. Αντώνη, αν ξανακοιτάξετε τα εκκρεμούντα χρονιζόντως θεωρητικά ζητήματα ( στο φόρουμ) θα καταλάβετε κατά πόσο έχουν να ειπωθούν ακόμη πολλά. Δε σας ενδιαφέρει αν επί παραδείγματι σας θεωρούν γραφικό ( ινα μη τι χείρον είπω) που δεν αντιλαμβάνεσθε -αν πράγματι συμβαίνει- τις καταχρηστικές φθορές και όχι μόνο; Δε σας ενδιαφέρει που αυτή η οπτική τείνει να επιβληθεί ως η μόνη ορθή; Δε σας ενδιαφέρει που αν είναι να εκτελέσετε το κάθισμα του Α' ήχου, οι θεωρητικοί ( προσθετέα καιο εισαγωγικά κατά βούλησιν) επιμένουν ότι είναι Νάος; Έχετε πεισθεί ότι έχουν δίκιο; Μπορείτε να μας ανεβάσετε τους Κανόνες της Μ. Εβδομάδος φέτος που ψάλλατε, κ εκεί θα δούμε διάλογο... Δε σας ενδιαφέρει που σύντομα δε θα υπάρχουν τα βιβλία μιας κορυφαίας προσωπικότητας του παρελθόντος αιώνα, αλλά αντ'αυτών θα υπάρχουν εγκεκριμένα αλλοιωμένα κείμενά του αδήλως και κρυφίως; Εμένα και όλους μας πιστεύω μας απασχολεί έντονα. Και πρώτον και καλύτερο τον ιδρυτή αυτού του φόρουμ.


Χριστός Ανέστη,

Δ.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Μήπως θα έπρεπε πρώτα και πάνω απ΄όλα να μας απασχολήσουν όλοι αυτοί οι κύριοι και κυρίες που κατακλύζουν τα μαζικά μέσα ενημερώσεως και (ψάλλουν) όλες αυτές τις Αγιες Ημέρες;

Μήπως θα έπρεπε να μας απασχολήσει ότι ο κ. Γαιτάνος γεμίζει όλη την Αγία Σοφία και το προαύλιο αυτής;

Μήπως πρέπει να ασχοληθούμε και να αποξενώσουμε όλους αυτούς τους κυρίους και κατόπιν να ασχοληθούμε με τα ζητήματα της μουσικής μας;

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Μήπως θα έπρεπε πρώτα και πάνω απ΄όλα να μας απασχολήσουν όλοι αυτοί οι κύριοι και κυρίες που κατακλύζουν τα μαζικά μέσα ενημερώσεως και (ψάλλουν) όλες αυτές τις Αγιες Ημέρες;

Μήπως θα έπρεπε να μας απασχολήσει ότι ο κ. Γαιτάνος γεμίζει όλη την Αγία Σοφία και το προαύλιο αυτής;

Μήπως πρέπει να ασχοληθούμε και να αποξενώσουμε όλους αυτούς τους κυρίους και κατόπιν να ασχοληθούμε με τα ζητήματα της μουσικής μας;

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ

Με το θέμα των τραγουδιστών που ψάλλουν ασχοληθήκαμε εκτενέστατα. Ο γράφων μαζί με τον διαχειριστή και τα μέλη του φόρουμ κ.κ. Τσακίρογλου, Γαλάνη & Θεοτοκάτο δώσαμε και συνέντευξη σχετικά με αυτό. Συνεπώς νομίζω ότι στο μέτρο των δυνατοτήτων μας ασχοληθήκαμε αρκετά με το ζήτημα αυτό και δεν χρήζει περαιτέρω συζητήσεως.

Ευχαριστώ.
 
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Με το θέμα των τραγουδιστών που ψάλλουν ασχοληθήκαμε εκτενέστατα. Ο γράφων μαζί με τον διαχειριστή και τα μέλη του φόρουμ κ.κ. Τσακίρογλου & Θεοτοκάτο δώσαμε και συνέντευξη σχετικά με αυτό. Συνεπώς νομίζω ότι στο μέτρο των δυνατοτήτων μας ασχοληθήκαμε αρκετά με το ζήτημα αυτό και δεν χρήζει περαιτέρω συζητήσεως.

Ευχαριστώ.

Το θέμα είναι ότι οι κύριοι αυτοί συνεχίζουν ανενόχλητοι. Τι κάνουν οι σύλλογοι ιεροψαλτών; Με λόγια δεν γίνεται δουλειά. Πρέπει να πείσουμε πρώτα την Διοίκηση της Εκκλησίας να μη παραχωρεί χώρους Εκκλησιαστικούς παρά μόνο σε Ιεροψάλτες. Και να πείσουμε τα μέσα μαζικής ενημέρωσης ότι ψαλμωδία είναι μόνο ότι ακούγεται από ιεροψαλτικά χείλη. Και εμείς ασχολούμαστε εάν ο τέταρτος έχει βαση τον Βου ή τον Πα ή είναι Αγια και τρωγώμαστε μεταξύ μας. Και αυτοί γεμίζουν τα αυτιά του κόσμου με κάθε λογής άκουσμα.

Ευχαριστώ
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Με το θέμα των τραγουδιστών που ψάλλουν ασχοληθήκαμε εκτενέστατα. Ο γράφων μαζί με τον διαχειριστή και τα μέλη του φόρουμ κ.κ. Τσακίρογλου & Θεοτοκάτο δώσαμε και συνέντευξη σχετικά με αυτό. Συνεπώς νομίζω ότι στο μέτρο των δυνατοτήτων μας ασχοληθήκαμε αρκετά με το ζήτημα αυτό και δεν χρήζει περαιτέρω συζητήσεως.

Ευχαριστώ.

Και ακόμη ένα άλλο μέλος του φόρουμ συμμετείχε στη συνέντευξη. Βλέπε εδώ.

Δ.
 
Last edited:

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Με όλο τον σεβασμό που έχω προς εσάς κ. Αντώνη, αν ξανακοιτάξετε τα εκκρεμούντα χρονιζόντως θεωρητικά ζητήματα ( στο φόρουμ) θα καταλάβετε κατά πόσο έχουν να ειπωθούν ακόμη πολλά. Δε σας ενδιαφέρει αν επί παραδείγματι σας θεωρούν γραφικό ( ινα μη τι χείρον είπω) που δεν αντιλαμβάνεσθε -αν πράγματι συμβαίνει- τις καταχρηστικές φθορές και όχι μόνο; Δε σας ενδιαφέρει που αυτή η οπτική τείνει να επιβληθεί ως η μόνη ορθή; Δε σας ενδιαφέρει που αν είναι να εκτελέσετε το κάθισμα του Α' ήχου, οι θεωρητικοί ( προσθετέα καιο εισαγωγικά κατά βούλησιν) επιμένουν ότι είναι Νάος; Έχετε πεισθεί ότι έχουν δίκιο; Μπορείτε να μας ανεβάσετε τους Κανόνες της Μ. Εβδομάδος φέτος που ψάλλατε, κ εκεί θα δούμε διάλογο... Δε σας ενδιαφέρει που σύντομα δε θα υπάρχουν τα βιβλία μιας κορυφαίας προσωπικότητας του παρελθόντος αιώνα, αλλά αντ'αυτών θα υπάρχουν εγκεκριμένα αλλοιωμένα κείμενά του αδήλως και κρυφίως; Εμένα και όλους μας πιστεύω μας απασχολεί έντονα. Και πρώτον και καλύτερο τον ιδρυτή αυτού του φόρουμ.


Χριστός Ανέστη,

Δ.

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !
Ποια κορυφαια προσωπικοτητα εννοειτε ? Ας μιλαμε ολοι ξεκαθαρα χωρις φοβο και παθος !
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !
Ποια κορυφαια προσωπικοτητα εννοειτε ? Ας μιλαμε ολοι ξεκαθαρα χωρις φοβο και παθος !

Τον Μεγάλο Άρχοντα Πρωτοψάλτη της ΜΧΕ μακαριστό Κωνσταντίνο Πρίγγο, ασφαλώς, όπως όλοι έχουνε καταλάβει.

Χριστός Ανέστη!

Δ.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Τον Μεγάλο Άρχοντα Πρωτοψάλτη της ΜΧΕ μακαριστό Κωνσταντίνο Πρίγγο, ασφαλώς, όπως όλοι έχουνε καταλάβει.

Χριστός Ανέστη!

Δ.

Ευχαριστω αγαπητε συναδελφε ! Θα επρεπε να το εχω καταλαβει . Ομως καπου εχω θολωσει . Και ξερετε ποτε το επαθα ? Οταν προ ολιγων ημερων διαβασα ενα "επιστημονικοτατο" μηνυμα στο forum που ελεγε οτι οι ΑΓΙΟΙ της μουσικης μας ΝΑΥΠΛΙΩΤΗΣ - ΠΡΙΓΓΟΣ - ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ εχουν αναγκη χειροκροτητων . Κρινουν εξ'ιδιων τα αλλοτρια .......
Να εισαι παντα καλα !
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητέ Δημήτρη όλα αυτά με απασχολούν και με λυπούν χρόνια,όμως τι να κάνω;Το μόνο που κάνω είναι να ασχολούμαι με το ψαλτήρι μου απομονωμενος και ευτυχώς μακρυά απο κέντρα θείας εξουσίας.Αυτό προσπαθησα να το καταφέρω και δεν θα το χαρίσω σε κανένα.Δεν έχει πλέον νόημα να αναλωνόμαστε σε συζητήσεις αλλά στην εκμάθηση της ψαλτικής.Και γω πιστεύω ότι ανήκω στους παραδοσιακούς ψάλτες,άκουσες απο την τηλεόραση και το ραδιόφωνο τα χάλια μας;Και γιαυτό κύριε Σιαμπερόπουλε γεμίζει ο Γαιτάνος την αγια Σοφία,γιατί δεν υπάρχουν ιεροψάλτες με προσωπικότητα.Πάει ο άλλος να πεί κανόνα σε μεγάλη Μητρόπολη της χώρας και δεν ξέρει τι λέει.Πασίγνωστος σου λέω.Βέβαια εσύ θα μου πείς είσαι καλύτερος;Όχι θα σου πω αλλά δεν ψάλλω εκεί που ψάλλει αυτός.Αυτά είναι τα επείγοντα του χώρου μας και με αυτά πρέπει να ασχολούμαστε. Κυρίως με το να μαθαίνουμε να ψάλλουμε εμείς και μετά να κρίνουμε και τους κοκκορόμυαλους.Ο Καράς και τα όσα λέει δεν είναι τίποτα σε σχέση με την ΑΓΝΟΙΑ που σου προανέφερα αγαπητέ Δημήτρη.
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αγαπητέ Δημήτρη όλα αυτά με απασχολούν και με λυπούν χρόνια,όμως τι να κάνω;Το μόνο που κάνω είναι να ασχολούμαι με το ψαλτήρι μου απομονωμενος και ευτυχώς μακρυά απο κέντρα θείας εξουσίας.Αυτό προσπαθησα να το καταφέρω και δεν θα το χαρίσω σε κανένα.Δεν έχει πλέον νόημα να αναλωνόμαστε σε συζητήσεις αλλά στην εκμάθηση της ψαλτικής....
Ο Καράς και τα όσα λέει δεν είναι τίποτα σε σχέση με την ΑΓΝΟΙΑ που σου προανέφερα αγαπητέ Δημήτρη.

Χριστός Ανέστη Αντώνη!

Σε παρακολουθώ με συμπάθεια και εκτίμηση από την πρώτη μέρα που εμφανίστηκες στο φόρουμ, αλλά θα στο πω, σήμερα απογοητεύτηκα από την τοποθέτησή σου.

Γιατί θα πρέπει να γίνει το φόρουμ αυτό μονοδιάστατο; Γιατί δεν έχουν σημασία οι θεωρητικές αναζητήσεις και διαφωνίες, όταν μέσα από αυτές ζυμώνονται (και ιστορικά να το δούμε) οι όποιες νέες αλήθειες και παραδοχές για την ψαλτική μας τέχνη και (ξανα)διατυπωνονται; Ναι! συμφωνώ, τέχνη είναι άλλά τι είναι τέχνη; μόνο η εκτέλεση; θέλουμε να γίνουμε μια μουσειακή τέχνη, χωρίς θεωρητικό διάλογο, διευκρινήσεις, αντιπαραθέσεις - ζωντάνια και συνέχεια τέλος πάντων;

Ας μην υποτιμούμε τα θεωρητικά ζητήματα, όπως δεν τα υποτιμούσαν και όλοι οι μεγάλοι παραδοσιακοί δάσκαλοι, στων οποίων τα χνάρια (θα θέλαμε να) βαδίζουμε. Και, επί τέλους, ας καταλάβουμε πως όλοι μαζί οι κακοί ψάλτες (ημιμαθείς, συναισθηματικοί, εξωπαραδοσιακοί, μη ψάλτες που όμως τραγουδάνε ύμνους) δεν έχουν επιφέρει τέτοια αναστάτωση την πατρώα μας μουσική, από όσο ο Καράς και η σχολή του. Να σου θυμίσω, μόνο, τα βιβλία Μουσικής του Γυμνασίου, που ενστερνίστηκαν (χωρίς καμιά νομιμοποίηση και με καθαρά "κλικαδόρικες" μεθόδους) τα διαστήματα Καρά, φέρνοντας σε δύσκολη θέση μαθητές και εκπαιδευτικούς.


Αγαπητοί συνάδελφοι, για μένα η απόσυρση μηνυμάτων από διαχειριστές και συντονιστές αποτελεί απαράδεκτη ενέργεια. Όπως και οι ίδιοι χαρακτηρίζουν απαράδεκτη τη διαγραφή μηνυμάτων από το ίδιο το μέλος, που όμως εδώ δεν παραβιάζονται οι κανόνες της Δημοκρατίας, απλά αποτελούν δείγμα θυμού, θιγμένης αξιοπρέπειας ή άλλων προσωπικών παραμέτρων που δεν γνωρίζουμε γι αυτό και δεν πρέπει εύκολα να κρίνουμε. Το έχω ξαναπεί δεν αρέσει σε κάποιον, ας μη διαβάζει συζητήσεις. Γράφει κάποιος απαράδεκτα πράγματα; SCRIPTA MANENT, που λέει κι ο Δημήτρης Σκρέκας. Ο ίδιος χαρακτηρίζεται και ο ίδιος έχει την ευθύνη γι αυτά που γράφει! Ποιός είναι αυτός που έχει το δικαίωμα, να σβήνει αυτά που κατέθεσε κάποιος δημόσια;

Προτείνω λοιπόν να καταργηθούν οι δύο αυτοί όροι συμμετοχής στο φόρουμ:

"14. Ο διαχειριστής και οι συντονιστές έχουν το δικαίωμα να μεταφέρουν, αφαιρέσουν, κλειδώσουν, τροποποιήσουν μηνύματα ή θέματα σε κάθε περιοχή του forum, κατά την κρίση τους με σκοπό το σεβασμό των κανόνων και την καλύτερη λειτουργία του forum.

15. Εάν νομίζετε οτι κάποιο μήνυμα χρειάζεται συντονισμό, πρέπει να αναφέρεται χρησιμοποιώντας τη δυνατότητα αναφοράς μηνύματος του forum ή με προσωπικό μήνυμα (ΠΜ) αποφεύγοντας δημόσια αντιδικία"

Το 15. να παραμείνει μεν, να μη συντονίζονται τα μηνύματα, αλλά να γίνονται έως και 3 προειδοποιήσεις στον "παρεκτρεπόμενο", ο οποίος σε περίπτωση μη συμμόρφωσης, να αποκλέιεται για καμια βδομάδα ώσπου να ηρεμήσει.

Κατά τα άλλα, έχω μαζέψει μια υπέροχη συλλογή από χυδαιότατες και προσβλητικότατες αποστροφές λόγου, του γνωστού "φαντομά - τσομπάνη" του φόρουμ μας, που ούτε συντονίστηκαν ούτε διεγράφησαν, καλώς παρά ταύτα κατ' εμέ. Το κακώς, είναι τα σημερινά απογοητευτικά - αποσύρσεις θεμάτων, διαγραφές μηνυμάτων κ.λ.π.!

Κύριοι, με όλο το σεβασμό, θα ήθελα να το ξανασκεφθείτε! Θέλουμε φόρουμ σκεπτόμενων ευφυών ανθρώπων ή οργανωσιακού χαρακτήρα ψυχαγωγικό ιντερνετάκι μόνο με ευτράπελα και ηχογραφήσεις (χωρίς σχόλια κι αυτές);

Και πάλιν Χριστός Ανέστη! ("ημάς διεβίβασεν")

ΧΣ
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Χριστός Ανέστη Αντώνη!

Και πάλιν Χριστός Ανέστη! ("ημάς διεβίβασεν")

ΧΣ

Αληθώς ανέστη! λες να το αλλάξουμε σε:

Υμάς διεβίβασεν, μηνύματα διαγράφοντας....!

Δ.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αληθώς ανέστη! λες να το αλλάξουμε σε:

Υμάς διεβίβασεν, μηνύματα διαγράφοντας....!

Δ.

Χριστός Ανέστη, Άρχων Ευστοχώτατε! :wink:
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής

Ἀδελφοί μου, χαίρετε ἐν Κυρίῳ. τὰ αὐτὰ γράφειν ὑμῖν ἐμοὶ μὲν οὐκ ὀκνηρόν, ὑμῖν δὲ ἀσφαλές. (Φιλιπ. γ΄ 1).

Παρακαλώ οι προτάσεις περί τροποποιήσεως κανόνων λειτουργίας του φόρουμ και συμμετοχής σε αυτό να διαβιβάζονται αρμοδίως στον διαχειριστή και τους συντονιστές με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο ή προσωπικό μήνυμα, κατά τα οριζόμενα στους κανόνες.

Σε κάθε μήνυμα υπάρχει η δυνατότητα αναφοράς αυτού ως προσβλητικού, εκτός θέματος κλπ. στον διαχειριστή και τη συντονιστική ομάδα για λήψη περαιτέρω μέτρων. Όποιος έχει κάτι να αναφέρει ας το κάνει όπως προβλέπεται.

Το παρόν θέμα έχει χαρακτήρα ενημερώσεως των μελών περί αποσύρσεως/επιστροφής θεμάτων και μόνον.

Η συμμετοχή στο φόρουμ συνεπάγεται αποδοχή των κανόνων λειτουργίας του φόρουμ και συμμετοχής σε αυτό.

Ευχαριστώ για τη συνεργασία.
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητέ Χάρη αληθώς ανέστη.Δυστυχώς δεν βρήκα καθόλου ευκαιρία να σε δώ στην Θεσσαλονίκη όμως αυτά θα τα πούμε σε πμ.Τώρα για το θέμα θέλω να δηλώσω ότι είμαι υπέρ του διαλόγου αλλά ποιανού διαλόγου;Αυτού που έχει σαν βάση του την προώθηση και συννενόηση πάνω σε θέματα της επιστήμης και όχι αυτόν που αναλώνεται σε έναν διάλογο -ανακλυκλωση της εμπάθειας και του εγωισμού.Φίλε Χάρη επειδή είμαι και θεολόγος πρέπει να σου πω ότι έχουμε όλοι παρασυρθεί απο την αρρωστημένη νοοτροπία ενός ανθρώπου απο την Πελοπόννησο και ψάχνοντας το δέντρο έχουμε χάσει το δάσος.Αυτό οι πατέρες της εκκλησίας το καταπολέμησαν ονομάζοντάς το σχολαστικισμό.Ο πρώτος λοιπόν σχολαστικιστής-χωρίς να απορρίπτω συλλήβδην το έργο του-ήταν αυτός ο παππούς.Αυτός προφανώς έτσι έκρινε εμείς γιατί να πέσουμε στην παγίδα του;Οταν λέω εμείς εννοώ εμάς που δεν είμαστε μαθητές του.Εντάξει να συζητήσουμε αλλά αυτό κάποτε πρέπει να τελειώσει.Χάρη ας δούμε τα δικά μας.Πές μου σε παρακαλώ σήμερα η πόλη που μένεις και που και γω αγαπώ τι ψαλτικό δυναμικό έχει ειδικά αν το συγκρίνουμε με το παρελθόν;Υπάρχει ακμή η παρακμή;Αυτά εμένα με απασχολούν πιό πολύ.Η άγνοια στον χώρο μας είναι μεγαλύτερο πρόβλημα γιατί είναι δύσκολο στην διάγνωσή του και άρα δύσκολο και στην θεραπεία του.Οι του Καρά τραβάνε έναν καταδικό τους δρόμο τους σεβόμαστε αλλά δεν θα κόψουμε και τις φλεβες μας με δαύτους.Πάντως ό καθένας πράττει όπως νομίζει.Ευχαριστώ
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Να καούν τα κάρβουνα!!!
 

Attachments

  • evlogitaria.mp3
    1.5 MB · Views: 83
Status
Not open for further replies.
Top