Αποχαιρετιστήριος ύμνος

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών


Το πιο συγκινητικό βίντεο που έχω δει..ο Μεγάλος αυτός ψάλτης ψάλλει το μεγαλυνάριο των Χριστουγέννων και νιώθει την παρουσία της Παναγίας και την ματαιότητα αυτού του κόσμου αλλά και το ένδοξο μεγαλείο της Βασιλείας του Θεού..τόσα χρόνια υμνούσε την Παναγία μας και τον Τριαδικό Θεό με όλη την διάνοια και την καρδία του και με αυτόν τον αποχαιρετιστήριο ύμνο είμαι σίγουρος ό,τι ήθελε να Τους ευχαριστήσει για όλα αυτά που του χάρισαν απλόχερα...!!!
 

Vavilis Georgios

Νέο μέλος
Ο Θεος να αναπαυσει την ψυχη του, που με το δωρο που ειχε ανωθεν συγκινησε τοσες αλλες ψυχες








Το πιο συγκινητικό βίντεο που έχω δει..ο Μεγάλος αυτός ψάλτης ψάλλει το μεγαλυνάριο των Χριστουγέννων και νιώθει την παρουσία της Παναγίας και την ματαιότητα αυτού του κόσμου αλλά και το ένδοξο μεγαλείο της Βασιλείας του Θεού..τόσα χρόνια υμνούσε την Παναγία μας και τον Τριαδικό Θεό με όλη την διάνοια και την καρδία του και με αυτόν τον αποχαιρετιστήριο ύμνο είμαι σίγουρος ό,τι ήθελε να Τους ευχαριστήσει για όλα αυτά που του χάρισαν απλόχερα...!!!
 

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Το να αναφερθεί κάποιος στο φαινόμενο ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ μέσα στο όριο που σου δίνει το reply του Ψ είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο....
Βλέπεις σε αυτό το βίντεο οτι στην ηλικία που το έψαλλε το κομμάτι αυτό ΔΕΝ πέφτει στη βάση και οτι προσπαθεί να κάνει τα Καραμάνεια γυρισματα αλλα....όχι οτι είναι γέρος , δεν ακούει πλέον ή υπερεκατοντούτοις , αλλά Ο δημιουργός των απάντων τον καλεί σιγα-σιγα να λαμπρύνει τα επουράνια αναλόγια.
....φανταστείτε συνάδελφοι και συμφορουμίστες να είμασταν απο μιά μεριά εκεί απάνω πόσους και ποιούς θα πρωτακούγαμε.... ΚΑΡΑΜΑΝΗ, ΘΕΟΔΟΣΟΠΟΥΛΟ , ΕΥΘΥΜΙΑΔΗ , ΧΑΤΖΗΜΑΡΚΟ , ΠΕΡΙΣΤΕΡΗ, ΣΤΑΝΙΤΣΑ , ΠΡΙΓΓΟ , όλους αυτούς να τους ...έχει απο κοντά ο ΝΑΥΠΛΙΩΤΗΣ με την καθοδήγηση των ΡΑΙΔΕΣΤΗΝΟΥ , ΒΙΟΛΑΚΗ , ΦΩΚΑΕΩΣ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ μην τυχόν ξεφύγουν πουθενά (αν είναι δυνατόν βέβαια!)
Και κάπου μέσα σε αυτό τον επουράνιο ναό μετά την διανομή ....αντιδώρου απο μία μεριά οι τρείς μεταρρυθμιστές του 1814 ΓΡ.ΛΕΥΙΤΗΣ , ΧΟΥΡΜΟΥΖΙΟΣ ΧΑΡΤΟΦΥΛΑΚΑΣ και ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ΠΡΟΥΣΣΗΣ να λένε στους Π.ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΙΟ , Μ.ΧΡΥΣΑΦΗ , ΜΠΑΛΑΣΙΟ , ΠΕΤΡΟ ΜΠΕΡΕΚΕΤΗ , ΓΕΩΡΓΙΟ ΚΡΗΤΑ και ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΧΑΛΑΤΖΟΓΛΟΥ οτι αν δεν ήταν αυτοι η μουσική δεν θα είχε φτάσει σε αυτή της μορφή όπως την ξέρουμε σήμερα.

ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ

Υγ. Φίλε Μανώλη σου εύχομαι ότι καλύτερο δημοσίως.
 
Top