[Ψάχνω] Απλά και σύντομα Κοινωνικά Κυριακής

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μήπως έχετε και σύντομα "Αινείτε τον Κύριον..." (Κοινωνικόν); Κάποιες φορές είναι χρήσιμα. Ευχαριστώ.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Υπάρχουν στον Μουσικό Πανδέκτη (Ζωής) υπό Ι. Σακελλαρίδη.

Επίσης στον τόμο Κοινωνικών Σιμωνόπετρας και στο βιβλίο "Μελωδήματα ασκήσεων λειτουργικής" του Α. Αλυγιζάκη.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Στο Μουσικό Πανδέκτη 4 της Ζωής δεν υπάρχουν σίγουρα. Τα άλλα βιβλία δεν τα έχω αλλά θα κοτάξω να τα βρώ. Ευχαριστώ πάντος.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Ξέρω ότι έχουν κατά καιρούς ανέβει μερικά κοινωνικά της Κυριακής. Αυτό που ψάχνω είναι απλά, κλασσικά και σύντομα κοινωνικά αν έχει κάποιος. Ευχαριστώ.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Εξαρτάται από την μουσική αντίληψη και τα μουσικά γούστα του καθενός πάνω στο τι θεωρεί απλό, κλασικό και σύντομο...

Ενδιαφέρεσαι π.χ. για Φωκαέα, Πέτρο Λαμπαδάριο, ή ... Σεκαλλαρίδη;

Πανσπερμία στο forum...
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Εξαρτάται από την μουσική αντίληψη και τα μουσικά γούστα του καθενός πάνω στο τι θεωρεί απλό, κλασικό και σύντομο...

Ενδιαφέρεσαι π.χ. για Φωκαέα, Πέτρο Λαμπαδάριο, ή ... Σεκαλλαρίδη;

Πανσπερμία στο forum...

Ε, πιστεύω πως λέγοντας "κλασσικά κείμενα" εννοούμε Πέτρο, Γρηγόριο, Φωκαέα κ.λπ. Ο Σακελλαρίδης είναι απλός (είναι πράγματι;:wink:) και βέβαια σύντομος αλλά κλασσικός δεν είναι-παρόλο που αυτά που έγραψε είναι σε ένα ποσοστό αρκετά μεγάλο (σε σχέση τουλάχιστον με την επικρατούσα αντίληψη) βασισμένα στα κλασσικά κείμενα.

Καλός δεν είναι ο πλουραλισμός;;;:D
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ναί, ακριβώς επειδή κάποιες φορές δεν συνδυάζονται όλα μαζί τα στοιχεία, εκεί πήγαινε η απορία μου, και όχι με διάθεση κριτικής σε όσους προτιμούν (για τους δικούς τους λόγους, όποιοι κι αν είναι αυτοί) συνθέσεις του Σακελλαρίδη...

Κατά τα άλλα ο πλουραλισμός είναι καλός, δεν αντιλέγω. Το πόσο καλός είναι βέβαια, εξαρτάται αφ' ενός μεν από το αντικείμενο στο οποίο τον επιζητούμε (σε κάποια πράγματα π.χ. σε αυτήν την ζωή καλόν είναι να μην τον επιζητούμε) και αφ' ετέρου από τα εν τέλει παρεχόμενα...

Anyway :rolleyes: πιστεύω ο αγαπητός φίλος θα μας διαφωτίσει ο ίδιος πάνω στο τι ακριβώς αναζητεί ώστε να τον βοηθήσουμε κατάλληλα...
 
Top