Ανέκδοτα Χερουβικά Εβδομάδος Πέτρου Λαμπαδαρίου (β΄ σειρά/στάση) και η εξήγησις αυτών

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Στον αγαπητότατο Νικόλαο- που μου τα θύμισε-αλλά και στα λοιπά μέλη του Ψαλτολογίου αφιερούνται τα προαναφερθέντα Χερουβικά με τη μάλλον αδιευκρίνιστη πατρότητα από το βιβλίο Η Θεία και Ιερά Λειτουργία του Β. Παπαρούνη.

δ.
 

Attachments

  • Xeroubika_Lampadariou.pdf
    1.5 MB · Views: 375

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... τα προαναφερθέντα Χερουβικά με τη μάλλον αδιευκρίνιστη πατρότητα ...

Τα εν λόγω χερουβικά από το βιβλίο του Β. Παπαρούνη, δεν φαίνεται να είναι τα ίδια με αυτά του Πέτρου Λαμπαδαρίου με τα οποία ασχολείται το παρόν θέμα. Υπάρχουν μήπως δημοσιευμένα αλλού, σε βιβλίο ή σε χειρόγραφο;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τα εν λόγω χερουβικά από το βιβλίο του Β. Παπαρούνη, δεν φαίνεται να είναι τα ίδια με αυτά του Πέτρου Λαμπαδαρίου με τα οποία ασχολείται το παρόν θέμα. Υπάρχουν μήπως δημοσιευμένα αλλού, σε βιβλίο ή σε χειρόγραφο;


Το ᾽᾽διευκρινίζει᾽᾽ ο εκδότης τους...
 
Τα εν λόγω χερουβικά από το βιβλίο του Β. Παπαρούνη, δεν φαίνεται να είναι τα ίδια με αυτά του Πέτρου Λαμπαδαρίου με τα οποία ασχολείται το παρόν θέμα. Υπάρχουν μήπως δημοσιευμένα αλλού, σε βιβλίο ή σε χειρόγραφο;

Βλέπε εδώ
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εκτός από του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου και του κ. Αρβανίτη υπάρχει και άλλη εξήγηση των χερουβικών αυτών τα οποία μάλιστα εκδόθηκαν. Σε ποιο βιβλίο;

Τα εν λόγω χερουβικά από το βιβλίο του Β. Παπαρούνη, δεν φαίνεται να είναι τα ίδια με αυτά του Πέτρου Λαμπαδαρίου με τα οποία ασχολείται το παρόν θέμα. Υπάρχουν μήπως δημοσιευμένα αλλού, σε βιβλίο ή σε χειρόγραφο;
Πιστεύω πως η όποια διαφορά προκύπτει από τη διαφορετική εξήγηση. Κατά τα άλλα, με μια πρώτη ματιά το μέλος μου μοιάζει όμοιο. Ακόμη, δεν ξέρω αν πρέπει να βάλουμε τον ίδιο συντελεστή βαρύτητας στους παλαιούς κώδικες, που τα αποδίδουν στον Πέτρο, με το κατά ένα τουλάχιστον αιώνα μεταγενέστερο έντυπο που τα αποδίδει στον Γρηγόριο, του οποίου την πηγή αγνοούμε. Ακόμη και να το κάναμε, έχουμε αρκετά περισσότερες πηγές που τα αποδίδουν στον Πέτρο, ακόμη και αυτόγραφο του Γρηγορίου. Πλην των παραπομπών σε μαρτυρίες καταλόγων κωδίκων, υπενθυμίζω αναρτήσεις σε παλαιά και νέα παρασημαντική στο θέμα αυτό.

Παλαιά παρασημαντική
Ι.Μ. Παντελεήμονος αρχφ 906 (φερόμενο ως αυτόγραφο Γρηγορίου (Ανάρτηση Γ. Κωνσταντίνου)
Προφορική μαρτυρία Ιωάννη Αρβανίτη για χειρόγραφο στη βιβλιοθήκη του Ψάχου, απ' όπου και τα εξήγησε

Εξηγήσεις:
Δημόσια Βιβλιοθήκη της Δημητσάνας, αρχφ 16 (λείπουν τα γοργά) (Ανάρτηση Γ. Κωνσταντίνου)
Ιδιωτική συλλογή (Ανάρτηση Γ. Κωνσταντίνου)
Χειρόγραφο ΕΒΕ 3472 (Ανάρτηση Νεοκλή Λευκόπουλου)
Προφορική μαρτυρία Χρήστου Τσακίρογλου για χειρόγραφο Αποστόλου Κώνστα

Δεν γνωρίζω ποιον είχε σαν πηγή ο Παπαρούνης, πάντως φαίνεται ότι πλήθος χειρογράφων τα αποδίδει στον Πέτρο.
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Όσον αφορά στην αναφορά μου στον Απόστολο Κώνστα, παραθέτω την ιδιόγραφη μαρτυρία του. Ως γνωστόν ο Απόστολος εργάστηκε αρκετά ως αντιγραφέας των εξηγήσεων του Γρηγορίου, αλλά εδώ πιστεύω είναι σαφής. Από την άλλη η αναφορά του Β. Παπαρούνη πιο πολύ ως εικασία μου φαίνεται όπως γράφεται, παρά ως αδιάψευστη διαπίστωση.
 

Attachments

  • Κώνστας.png
    249.8 KB · Views: 103

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστίες πολλές! Κι εμένα, αφού το μόνο ενυπόγραφο που λέει βρήκε ήταν του πλ. δ' στο όνομα του Πέτρου! Κατά τα άλλα, δεν ξέρω αν τα πρόσθετα Χερουβικά του Γρηγορίου της άλλης σειράς (πχ γ') έχουν αλλαγμένα φώτα από τον ίδιο τον Παπαρούνη ή από την πηγή του. Ίσως πάντως από εκεί να επηρεάστηκε και να τα απέδωσε όλα στον Γρηγόριο.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Τα Χερουβικά που έχει ο Παπαρούνης είναι τα του Πέτρου, εκτός από του Β΄, Γ΄ και πλ. Β΄ που είναι τα του Γρηγορίου, με ελαφρώς "αλλαγμένα τα φώτα" 'οπως λέει ο Γιάννης. Παντού ο Παπαρούνης γράφει με ιδιότυπο τρόπο τις θέσεις (ασυνήθιστες αναλύσεις, κατάργηση σε πολλά σημεία τρισήμων κλπ. Δεν έχω κοιτάξει αν έχει ευρύτερες αλλαγές). Έτσι έγραψε τα του Γρηγορίου, με τον ίδιο τρόπο έγραψε και τα του Πέτρου. Και αφού τα βρήκε ανώνυμα, με παραμβολή των του Γρηγορίου, θεώρησε ότι όλα είναι του Γρηγορίου (εκτός από του πλ. Δ΄).

Παρόλο που είχα βρεί το βιβλίο του από καιρό, δεν είχα βρεί την ευκαιρία να το κοιτάξω λεπτομερώς. Τα Χερουβικά αυτά τα είχα δεί "με το μάτι".Μη γνωρίζοντας ότι υπήρχε δεύτερη σειρά του Πέτρου και λόγω των πολλών διασκευών του Παπαρούνη δεν έδωσα τότε σημασία. Έτσι, όταν τα βρήκα στην παλαιά γραφή-σε ένα μόνο τότε χφ στη Βιβλ. Ψάχου-κάθησα και τα εξήγησα το 2008 και σας τα παρουσίασα τέλος Νοεμβρίου του 2009. Πρόσεξα τα του Παπαρούνη τυχαία τον Δεκέμβριο του 2009, όταν μέλος του φόρουμ μου ζήτησε να φωτοτυπήσει τη Λειτουργία του Πρίγγου. Είπα να του προσφέρω και μερικά ακόμη βιβλία να φωτοτυπήση και πήρα μαζί μου και του Παπαρούνη. Στο μετρό το άνοιξα για να περάσει η ώρα. Επειδή ήταν πρόσφατη η ενασχόλησή μου με τα Χερουβικά αυτά, τα αναγνώρισα κάτω από τη μορφή που τους είχε δώσει ο Παπαρούνης (το είπα τότε, θυμάμαι στον Β. Ζάχαρη, που είχε ανακοινώσει εδώ ότι υπήρχε εξήγησή τους).
Από τότε τα έχω συναντήσει σε αρκετά χφφ παλαιάς γραφής (δεν έχει τύχει να τα συναντήσω σε κάποιο άγνωστο χφ της νέας) και πάντα αποδίδονται στον Πέτρο. Γράφονται άλλοτε όλα μαζί, ως β' σειρά και άλλοτε ένα παρά ένα, εναλλάξ, με τα της γνωστής σειράς (ένα που τα έχει εναλλάξ με τη γνωστή σειρά είναι το χφ 81 της ΕθνΒιβλ. Σόφιας που είχε ανέβει κάποτε εδώ, από φ 105 κεξ)
Εν συνόψει λοιπόν, στον Παπαρούνη πρόκειται για τη β' σειρά του Πέτρου και τα γνωστά του Β΄, Γ΄ και πλ. Β του Γρηγορίου.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μια που ξεκαθαρίσθηκε τίνος είναι τι, ανεβάζω τα χερουβικά της εβδομάδος του Πέτρου, χωρίς την παρεμβολή των του Γρηγορίου, από το βιβλίο του Βασ. Παπαρούνη.
Υπάρχει κάποια γνώμη, άποψη ή ιδέα για τον τρόπο και τον λόγο που επεξεργάστηκε ο εκδότης τα διάφορα μαθήματα των παλαιοτέρων μελοποιών;
Υπενθυμίζω την παράκληση να ανεβεί και ολόκληρο το βιβλίο για να δούμε και τα υπόλοιπα που περιέχονται εκεί.
 

Attachments

  • Χερουβικά της Εβδομάδος Πέτρου Λαμπαδαρίου - β΄σειρά (υπό Βασ. Παπαρούνη).pdf
    2.8 MB · Views: 460

GabrielCremeens

Music Director at St. George, Albuquerque, NM
Θέλοντας να συγκρίνω τις εξηγήσεις του κ. Αρβανίτη με αυτήν που υπάρχει στα χειρογράφα, και όντας δύσκολες να τα διαβάσει κανείς τα χειρόγραφα αυτά, έχω αρχίσει να τις καθαρογράφω (από τα χειρόγραφα δηλαδή) με τον υπολογιστή.

Έτσι μπορεί κανείς λίγο πιο εύκολα να συγκρίνω τις δύο εξηγήσεις. Αυτός ήτανε ο κύριος σκοπός μου, δηλαδή να δω τι μορφές μπορεί να πάρει μια γραμμή όταν εξηγείται. Προφανώς, οι διαφορές είναι ελάχιστες.

Επισυνάπτεται το της Δευτέρας. Ελπίζω να συνεχίσω και με τα άλλα, εν καιρώ.

Παρακαλώ τους συναδέλφους να διορθώσουν τυχόν λάθη στο κείμενό μου... ακόμα και τα γραμματικά, αφού δεν την ξέρω την αρχαία ελληνική γλώσσα και τους τόνους τους πολυτονικούς. :)

Εν Χριστώ,
Γαβριήλ

Το χερουβικόν της Τρίτης (ήχος βαρύς), μαζί με το της Δευτέρας - βρήκα κάτι λαθάκια στο πρώτο κείμενο που ανάβασα.

Εν Χριστώ,
Γαβριήλ

[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Νέα αρχεία στα επόμενα.
 
Last edited by a moderator:

Γεώργιος Μ.

Πολλάκις την υμνωδίαν εκτελών...
Το χερουβικόν της Τρίτης (ήχος βαρύς), μαζί με το της Δευτέρας - βρήκα κάτι λαθάκια στο πρώτο κείμενο που ανάβασα.

Εν Χριστώ,
Γαβριήλ

Εξαιρετική δουλειά. Ευχαριστώ πολύ!

(Αν θέλετε μεγαλώστε λίγο τις γραμματοσειρές, νομίζω οτι αν εκτυπωθεί σε α4 θα είναι μικροί οι χαρακτήρες. Αλλά και πάλι καλά είναι)
 

GabrielCremeens

Music Director at St. George, Albuquerque, NM
Εξαιρετική δουλειά. Ευχαριστώ πολύ!

(Αν θέλετε μεγαλώστε λίγο τις γραμματοσειρές, νομίζω οτι αν εκτυπωθεί σε α4 θα είναι μικροί οι χαρακτήρες. Αλλά και πάλι καλά είναι)

Τώρα που το λέτε, πίστευω πως έχετε δίκαιο. Αμερικανός είμαι, και το μέγεθος στο Word είναι για τα δικά μας τα χαρτιά, που έχει διαφορετικό μέγεθος από το A4.
 

Γεώργιος Μ.

Πολλάκις την υμνωδίαν εκτελών...
Τώρα που το λέτε, πίστευω πως έχετε δίκαιο. Αμερικανός είμαι, και το μέγεθος στο Word είναι για τα δικά μας τα χαρτιά, που έχει διαφορετικό μέγεθος από το A4.

Κι εσείς έχετε δίκιο. Σας ευχαριστώ για τον κόπο και την προσφορά σας.
 

GabrielCremeens

Music Director at St. George, Albuquerque, NM
Το της Τετάρτης, μαζί με τα άλλα δύο, αφού συνεχίζω να βρίσκω λάθη... :eek:

-Γαβριήλ
 

Attachments

  • Χερουβικόν ?νέκδοτον σύντομον τ?ς Δευτέρας.pdf
    149.8 KB · Views: 125
  • Χερουβικόν ?νέκδοτον σύντομον τ?ς Τρίτης.pdf
    229.7 KB · Views: 98
  • Χερουβικόν ?νέκδοτον σύντομον τ?ς Τετάρτης.pdf
    232 KB · Views: 89
Top