Ακολουθία Αγιασμού των Υδάτων

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Χρόνια Πολλά σε όλους τους Φορουμίστες...και καλή χρονιά ...
Αναζητώ την ακολουθία του αγιασμού των υδάτων...(..οχι αυτή που ψάλλουμε στο τελος της δοξολογίας με τις προφητείες κ.τ.λ...την οποία έχει και ο Βιολάκης αλλά και τα δίπτυχα.....)..αλλά την σύντομη που ψάλλουμε επί τόπου στις πηγές και στα λιμάνια, κατά τη ρίψη του Σταυρού.
Υπαρχει κάτι συγκεκριμένο;...είναι κάπου γραμμένο;...ή από κάποια προφορική παράδοση...; είναι η γνωστή ακολουθία συντετμημένη;...και πως;..
Παρακαλώ μια υπεύθυνη απάντηση...είναι ΕΠΕΙΓΟΝ..
....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis


Βλ. στὸ π. Ἀθ. Κατζιγκᾶ «Ἡ ἀκολουθία τοῦ μεγάλου ἁγιασμοῦ τῶν Θεοφανείων» 2003 σσ. 81-111 (μὲ λειτουργικὰ σχόλια). Τηλ. 23920 45026.

Καλη Χρονια......
Ευχαριστώ αγαπητέ που ενδιαφέρθηκες...αλλά αφού έκανες το ''Ψυχικό''...
φέρτο εις πέρας με το να μου γράψεις...(ή ότι άλλο...) επιγραμματικά τι γίνετε....διότι το βιβλίο δεν το έχω υπ΄όψιν μου και ...τέτοια ώρα τέτοια λόγια... ευχαριστώ.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Καθ' ὁδὸν ψάλλονται τὰ στιχηρὰ ἰδιόμελα τοῦ μεγάλου ἁγιασμοῦ «Φωνὴ Κυρίου...» κ.λ.π. μὲ τοὺς μεσόστιχους τῶν ἀποστίχων «Ἡ θάλασσα εἶδε καὶ ἔφυγε...» καὶ «Τὶ σοί ἐστι θάλασσα...» (Συμβολὴ τ. 13 σ. 49). Ὅταν ἡ λιτὴ φθάσει στὸ νερὸ λέγεται Εὐαγγέλιον, ἐκτενής (ὄχι εἰρηνικὰ στὴ λιτή), χωρὶς κεφαλοκλισία, «Ἐν Ἰορδάνῃ...» τρὶς καὶ ἐπάνοδος ὁμοία.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἡ τελετή τῆς καταδύσεως τοῦ Τιμίου Σταυροῦ κατά τήν ἑορτήν τῶν Θεοφανείων τῆς 6ης Ἰανουαρίου.

Κατά τήν λιτανείαν ψάλλομεν τά ἰδιόμελα τοῦ Μ. Ἁγιασμοῦ Φωνὴ Κυρίου ἐπὶ τῶν ὑδάτων κ.λπ.
Εἰς τόν προκαθωρισμένον τόπον Καὶ ὑπὲρ τοῦ καταξιωθῆναι... κ.λπ. καί τό Εὐαγγέλιον τοῦ Μ. Ἁγιασμοῦ.
Εἰρηνικά ἕως τοῦ Ὑπὲρ τοῦ εἰσακοῦσαι.... Ἐπάκουσον ὁ Θεός... Εἰρήνη πᾶσι. Τάς κεφαλὰς ἡμῶν... Κλῖνον, Κύριε, τὸ οὖς σου, καὶ ἐπάκουσον ἡμῶν... Σὺ γὰρ εἶ ὁ ἁγιασμὸς... Ἐν Ἰορδάνῃ βαπτιζομένου σου Κύριε... καί ρίπτεται ὁ Σταυρός.
Ἀπόλυσις.

(Ἐκ τοῦ παλαιοῦ Ἱερατικοῦ τῆς Ἀποστολικῆς Διακονίας, πρβλ. Πανοσιολ. Ἀρχιμ. Πατρικίου Καλεώδη, ΚΩΔΙΞ ΕΙΔΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΕΘΙΜΟΤΥΠΙΑΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΕΝ Τῌ ΕΚΚΛΗΣΙᾼ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΥΡΙΩΣ ΙΣΧΥΟΝΤΑ, ΗΤΟΙ ΕΙΔΙΚΟΝ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΟΝ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, Ἤ ΠΕΡΙ ΙΕΡΑΣ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΔΟΚΙΜΙΟΝ, Ἔκδοσις Ἀποστολικῆς Διακονίας, Ἀθῆναι 2001, σελ. 77, 78.)


 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Ευχαριστώ πολύ..το κ.Θεοδωράκη και το π.Μάξιμο για την άμεση ανταπόκρισή τους...πάτερ μου την ευχή σας....
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
...πάτερ μου την ευχή σας....
Τοῦ Κυρίου!

Νά διευκρινήσω ὅτι ἐγώ κατέγραψα ἀπό τίς πηγές πού παρέθεσα τί γίνεται —φαντάζομαι ἤ ἔχω δεῖ (ἄν προλάβω στήν τηλεόραση), δέν ἔχω προσωπική ἐμπειρία— ἤ τί διάβασα.
Σχετικά μέ παρατηρήσεις ἐπ᾿ αὐτῶν (ὅπως κάποια τοῦ ἀγαπητοῦ μου Μανόλη) θά μποροῦσα νά γράψω ἴσως κι ἐγώ κάποια πράγματα. Δέν ἦταν αὐτό τό ζητούμενο.
Τό μόνο τώρα ἐκ τῶν ὑστέρων πού σημειώνω εἶναι ὅτι ὀρθότατα (φαντάζομαι) ὁ πολυσέβαστός μοι καί πολύς π. Κων. Παπαγιάννης στό νέο Ἱερατικόν δέν κατεχώρησε τήν ἐν λόγῳ τελετή.


 

ezoumpou

Νέο μέλος
εχει καποιος την ακολουθια της καταδυσεως του τιμιου σταυρου;:confused:
 

ΣΠΥΡΙΔΩΝ84

Νέο μέλος
Τελικά ποιά "ΤΕΛΕΤΗ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΣ ΤΟΥ ΤΙΜΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ" είναι πιό σωστή; Η του παλαιού Ιερατικού της Αποστολικής Διακονίας ή η του π.Αθανασίου Κατζιγκά;
 
Top