Αγρυπνία Αγίου Γεωργίου Ι.Μ.Αγίου Παύλου Αγίου Ορους 6-5-09

Αντίδωρο απο την συγκεκριμένη αγρυπνία που περιήλθε στην κατοχή μου πρόσφατα προσφέρω σ΄όλους τους καλούς συναδέλφους του Forum.Για την ιστορία είκοσι λαικοί (20) ανέλαβαν τους δύο χορούς ,δεξία προεξήρχε ο κ. Γιάννης και αριστερά οι πρωτοψάλτες Λανάρας Κων. και Παπαδόπουλος Ηλ. .Θα ανεβάσω τα καλύτερα απο τον εσπερινό αρχικά καλή ακρόαση.
 

Attachments

  • 3.Χριστός Ανέστη αρχαίο (Ιερείς).mp3
    2 MB · Views: 226
  • 4.Χριστός Ανέστη αρχαίο (Χασανίδης).mp3
    2.1 MB · Views: 268
  • 5.Χριστός Ανέστη αρχαίο (Αριστερός χορός).mp3
    2 MB · Views: 194
  • 6.Ανοιξαντός σου Χουρμουζίου συντετμημένα.mp3
    2.9 MB · Views: 246
  • 7.Αποστρέψαντος δε σου.mp3
    1.9 MB · Views: 191
  • 8.Αντανελείς το Πνεύμα σου.mp3
    3.3 MB · Views: 205
  • 9.Και εις τον χούν.mp3
    3.2 MB · Views: 210
  • 10.Εξαποστελείς το Πνεύμα σου.mp3
    2.4 MB · Views: 193
  • 11.Και ανακαινιείς το πρόσωπο.mp3
    2.3 MB · Views: 182
  • 12.Πάντα εν σοφία.mp3
    2.4 MB · Views: 210
  • 13.Και νύν-Αλληλούια.mp3
    2 MB · Views: 166
  • 14.Αλληλούια (Ι.Χ).mp3
    1.9 MB · Views: 171
  • 15.Αλληλούια.mp3
    2 MB · Views: 182
  • 16.Ειρηνικά.mp3
    4.4 MB · Views: 227
  • 17.Κυριε εκέκραξα ήχος Δ Ιακώβου.mp3
    4.3 MB · Views: 293
  • 20.Στιχηρά εσπέρια Αγίου.mp3
    4.5 MB · Views: 254
Και τα υπόλοιπα του εσπερινού....
 

Attachments

  • 21.Δόξα εσπερινού Αξίως του ονόματος ήχος πλ.β (Φιλανθίδη).mp3
    6.4 MB · Views: 306
  • 22.Και νύν Αι μυροφόροι γυναίκες (Φιλανθίδη).mp3
    6.5 MB · Views: 281
  • 25.Δόξα αποστίχων Τον νοερών αδάμαντα (Φιλανθίδη).mp3
    5.7 MB · Views: 271
  • 26.Και νύν Σε τον αναβαλλόμενον (Φιλανθίδη) Ι.mp3
    9.1 MB · Views: 319
  • 27.Απολυτίκια.mp3
    5.6 MB · Views: 242
  • 28.Πλούσιοι επτώχευσαν.mp3
    1.5 MB · Views: 199

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Φιλε Αποστολε
Πολλες Ευχαριστιες για τα οντως πολυ ωραια προσφερωμενα . Συνεχισε .
Β.Λ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Τι σπουδαίο δώρο (όχι αντίδωρο) ήταν αυτό, φίλε Απόστολε!
Μήπως υπάρχει και Όρθρος;

Ευχαριστούμε πολύ!
 
Ορίστε και το α΄μέρος του όρθρου...
 

Attachments

  • 29.Δούλοι Κύριον πλ.δ.mp3
    21.9 MB · Views: 424
  • 32..Δόξα Ταίς του Αθλοφόρου.mp3
    1.2 MB · Views: 163
  • 33.Και νύν Ταίς της Θεοτόκου.mp3
    961.3 KB · Views: 149
  • 34..Ιδιόμελο Ν ψαλμού Σήμερον η οικουμένη πάσα.mp3
    1.9 MB · Views: 187
  • 35.Κανόνες Α και Γ ωδή.mp3
    11.3 MB · Views: 297
  • 38.Πάσα πνοή Ιακώβου ήχος Β.mp3
    2.7 MB · Views: 261
  • 39.Αινείτε ήχος Β Ιακώβου.mp3
    2.2 MB · Views: 213

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Στο καλύτερο σταμάτησες...βάλε δοξαστικό αίνων Ιακώβου...ήταν μια πολύ καλή αγρυπνία...ο κυρ Γιάννης στο μεγαλείο του και πάλι...
 
ακολουθεί και το β΄μέρος... με το δοξαστικό του Ιακώβου για τον κο. Ψωμιάδη!!!Θα ακολουθήσει και η λειτουργία μόλις βρώ λίγο χρόνο παραπάνω.
 

Attachments

  • 40.Στιχολογία των αίνων ηχος Β.mp3
    3.1 MB · Views: 230
  • 41.Στιχηρά των Αίνων.mp3
    4.1 MB · Views: 255
  • 42.Δόξα των αίνων Ανέτειλε το έαρ ήχος πλ.mp3
    12.9 MB · Views: 358
  • 43.Και νύν Αναστάσεως ημέρα (Φιλανθίδη).mp3
    5.1 MB · Views: 357
  • 44.Δοξολογία Αργή Κυριαζη Χρυσοπολίτου ήχος πλ.mp3
    17.5 MB · Views: 467
Last edited:
Λειτουργεία α΄ μέρος.....
 

Attachments

  • 45.Tον Δεσπότη ήχος Βαρύς.mp3
    4.9 MB · Views: 256
  • 46.Ανωθεν οι προφήται ήχος Βαρύς.mp3
    5.9 MB · Views: 270
  • 49.Τυπικά στάση Α.mp3
    4.6 MB · Views: 272
  • 50.Τυπικά στάση Β.mp3
    3.3 MB · Views: 210
  • 51.Μακαρισμοί.mp3
    4.7 MB · Views: 237
  • 54.Τρισάγιο.mp3
    7 MB · Views: 250
  • 55.Δύναμις Κρητός.mp3
    3 MB · Views: 286
ορίστε και το β΄μέρος...
 

Attachments

  • 60.Χερουβικό ήχος Α΄ Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου.mp3
    9.4 MB · Views: 362
  • 61.Ταις αγγελικαίς.mp3
    1.3 MB · Views: 174
  • 65.Πληρωτικά.mp3
    3.9 MB · Views: 207
  • 66.Αγαπήσωσε ήχος Α.mp3
    761.3 KB · Views: 145
  • 67.Λειτουργικά (Ι.Χ. Ήχος Α).mp3
    6.2 MB · Views: 259
  • 68.Ο Αγγελος εβόα (Κυφιώτου-Θησαυρός).mp3
    3.6 MB · Views: 232

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Το χερουβικό νομίζω πως ήταν πολύ καλό και δεμένο...αν και διακόπηκε από ανθρώπους που δεν σέβονται τίποτα...
 
Το χερουβικό νομίζω πως ήταν πολύ καλό και δεμένο...αν και διακόπηκε από ανθρώπους που δεν σέβονται τίποτα...

Ο κ. Γιάννης με συμβούλευσε στην αρχή να μην το ανεβάσω, διότι δεν ήταν ολοκληρωμένο σαν μάθημα, αλλά του επέμενα οτι θα άξιζε ακόμα και έτσι να ακουστεί το πολύ ωραίο αυτό μάθημα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Το χερουβικό νομίζω πως ήταν πολύ καλό και δεμένο...αν και διακόπηκε από ανθρώπους που δεν σέβονται τίποτα...
Καλά· συμβαίνουν αὐτά στόν κόσμο· συμβαίνουν καί στό ἁγιώνυμον; ποιός ὁ λόγος, σέ μιά ἀγρυπνία μάλιστα; κρίμα(ς) !!!


 

antonism

Παλαιό Μέλος
απόστολε Καρεωτη, ο θεός να σου δίνει τα καλά και συμφέροντα της ψυχής σου.
σ' ευχαριστούμε παρα-παρα πολύ.
(περιμενουμε το κοινωνικο)
 
απόστολε Καρεωτη, ο θεός να σου δίνει τα καλά και συμφέροντα της ψυχής σου.
σ' ευχαριστούμε παρα-παρα πολύ.
(περιμενουμε το κοινωνικο)

Σας ευχαριστώ πολύ.Για το κοινωνικό υπάρχει μια εκλογή στίχων του Αγίου που ζητήθηκε απο τους πατέρες να ψάλλει ο κος Γιάννης εκείνη την στιγμή, χωρίς να το έχει δεί καθόλου νωρίτερα γι΄αυτό και δεν το ανέβασα.
 
Π

π.Αθανάσιος Κουτρούπης

Guest
Απόστολε σε υπερ ευχαριστούμε για αυτή την ευλογία που μας προσέφερες και μας εξάγνισες τα αυτιά μας με αυτά τα υπέροχα κομμάτια εκτελούμενα από τον κυρ-Γιάννη. ο Θεός να σε έχει καλά!!!!
 

antonism

Παλαιό Μέλος
Απόστολο Καρεωτη θα μου επιτρέψεις μια φιλική συμβουλή:
δεν ξέρω αν ηχογράφησες εσύ την αγρυπνία και με πιο μηχάνημα, αλλά επειδή ακούγεται αυξομείωση στον ήχο πιθανόν το Rec Level να το είχες στο auto (αυτόματο) και όχι στο manual. οπότε το μηχάνημα προσπαθούσε να απορροφήσει τον μέγιστο ηχο χωρίς παραμορφώσεις, ειχε δηλαδη ενεργοποιημένο το limiter. ταπεινή μου γνώμη, βάλε το μηχανημα σε manual κατάσταση, το rec level σε μικρότερη ενταση και ανοιχτό το limiter.
διοτι ο κος.Χασανίδης ως απρόβλεπτος και αρχοντας στη βυζαντινη "ζωγραφίζει' με τη φωνή του σε υψηλές επιδόσεις και μετά μπουκώνει το μηχάνημα και δεν ακούγεται καθαρά η αρχοντιά του. επίσης το θυμιατερό μπουκώνει τα μικρόφωνα όταν βρίσκεται κοντα στο μηχάνημα, π.χ. στο track 27 στα απολυτικια.
Αποτέλεσμα: εκτελώντας τα μέτρια παίρνουμε τα μέγιστα.
 
Απόστολο Καρεωτη θα μου επιτρέψεις μια φιλική συμβουλή:
δεν ξέρω αν ηχογράφησες εσύ την αγρυπνία και με πιο μηχάνημα, αλλά επειδή ακούγεται αυξομείωση στον ήχο πιθανόν το Rec Level να το είχες στο auto (αυτόματο) και όχι στο manual. οπότε το μηχάνημα προσπαθούσε να απορροφήσει τον μέγιστο ηχο χωρίς παραμορφώσεις, ειχε δηλαδη ενεργοποιημένο το limiter. ταπεινή μου γνώμη, βάλε το μηχανημα σε manual κατάσταση, το rec level σε μικρότερη ενταση και ανοιχτό το limiter.
διοτι ο κος.Χασανίδης ως απρόβλεπτος και αρχοντας στη βυζαντινη "ζωγραφίζει' με τη φωνή του σε υψηλές επιδόσεις και μετά μπουκώνει το μηχάνημα και δεν ακούγεται καθαρά η αρχοντιά του. επίσης το θυμιατερό μπουκώνει τα μικρόφωνα όταν βρίσκεται κοντα στο μηχάνημα, π.χ. στο track 27 στα απολυτικια.
Αποτέλεσμα: εκτελώντας τα μέτρια παίρνουμε τα μέγιστα.
Η ηχογράφηση αυτή έγινε απο τον κο. Γιάννη ο οποίος χρησιμοποιεί το μηχάνημα της Olympus LS-10, δόθηκε σε μένα να την κάνω σε tracks
και να την ανεβάσω.Δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να σας απαντήσω στις επισημάνσεις που κάνετε, διότι απο όσο γνωρίζω ο κ. Γιάννης βάζει το μηχάνημα συνήθως να γράφει σε manual rec level ,ίσως στην ηχογράφηση αυτή να μην είχε την δυνατότητα να παρακολουθεί το μηχάνημα και να το έβαλε σε auto εγγραφή.Ωστόσο είναι ιδιαίτερα χρήσιμες οι παρατηρήσεις σας διότι και εγώ έχω το ίδιο μηχάνημα και όσες φορές ηχογραφώ τον κ.Γιάννη έχω πρόβλημα, η φωνή του τερματίζει το μηχάνημα:D:D:D.Πειραματίζομαι πάντα με την θέση του μηχανήματος και την στάθμη εγγραφής, ομολογώ όμως οτι τις περισσότερες φορές γράφω στο auto για να μπορώ να τον παρακολουθώ στο αναλόγιο απερίσπαστος.
 

antonism

Παλαιό Μέλος
Η ηχογράφηση αυτή έγινε απο τον κο. Γιάννη ο οποίος χρησιμοποιεί το μηχάνημα της Olympus LS-10, δόθηκε σε μένα να την κάνω σε tracks και να την ανεβάσω.
Παρακαλώ όλους τους Fun του κ.Χασανίδη να τον ρωτήσουν και αν έχουν την "ευλογία" του ας ανεβάσουν αγρυπνίες ηχητικές, διότι σίγουρα πηγαίνει στην "οργανική" του έδρα ('Αγιον Όρος) και ψέλνει.
 

Μακεδόνας

π. Νικόλαος
Και για να ευλογήσουμε και τα δικά μας γένια(!) να πούμε ότι στην αγρυπνία προεξάρχει ο Μητροπολίτης Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ.κ. ΚΟΣΜΑΣ.Έτσι για την ιστορία
 
Top