Όρθρος Κυριακής 22-09-2013

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την ερχόμενη Κυριακή της 22 Σεπτεμβρίου 2013 σε pdf, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επισημαίνω πως είναι σε μέγεθος Β5 με μεγάλες γραμματοσειρές διότι προορίζεται για τάμπλετ κυρίως, το οποίο και χρησιμοποιώ πλέον από τον Ἀπρίλιο.
Φίλος με ενημέρωσε πως εκτυπώνει 4 σελίδες σε ένα φύλο, και έτσι έχει μικρό κόστος διότι ο αριθμός των σελίδων μειώνεται δια 4, και έτσι εξυπηρετείται.
Δοκίμασα και εγώ και με ικανοποίησε αρκετά.
 

Attachments

  • 22 22-09-2013 Ηχος δ΄ Εωθινόν΄β.pdf
    5.6 MB · Views: 550

Dendramis

Νέο μέλος
Μηπως θα επρεπε την δοξολογια να την εχετε στον ηχο της Κυριακής ;
Απ΄ οσο ξερω αλλα και στην ενορία μου τις Κυριακές την δοξολογια την ψαλουμε
συμφωνα με τον ηχο της καθε εβδομάδας !!!!!!!! Παντως η προσφορά σας ειναι ανεκτίμητη και κυριως για τους νέους που ανεβαίνουν στο αναλογιο και χρησιμοποιούν tablet!!!!!!!! Προσωπικα σας ειμαι ευγνώμων !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Μηπως θα επρεπε την δοξολογια να την εχετε στον ηχο της Κυριακής ;
Απ΄ οσο ξερω αλλα και στην ενορία μου τις Κυριακές την δοξολογια την ψαλουμε
συμφωνα με τον ηχο της καθε εβδομάδας !!!!!!!!
Παντως η προσφορά σας ειναι ανεκτίμητη και κυριως για τους νέους που ανεβαίνουν στο αναλογιο και χρησιμοποιούν tablet!!!!!!!! Προσωπικα σας ειμαι ευγνώμων !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την ερχόμενη Κυριακή της 22 Σεπτεμβρίου 2013 σε pdf, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επισημαίνω πως είναι σε μέγεθος Β5 με μεγάλες γραμματοσειρές διότι προορίζεται για τάμπλετ κυρίως, το οποίο και χρησιμοποιώ πλέον από τον Ἀπρίλιο.
Φίλος με ενημέρωσε πως εκτυπώνει 4 σελίδες σε ένα φύλο, και έτσι έχει μικρό κόστος διότι ο αριθμός των σελίδων μειώνεται δια 4, και έτσι εξυπηρετείται.
Δοκίμασα και εγώ και με ικανοποίησε αρκετά.
 

karaviotisdim

Μέλος
Αγαπητέ μας Βασίλη
Σε ευχαριστώ γιά τόν ορθρο τής περασμένης Κυριακής 15/09 και τής ερχομένης 22/09/2013.
Υπάρχουν ωρισμένες συνήθειες η κανόνες δέν ξέρω πώς νά τό περιγράψω πού ακολουθουμε χωρίς να προσέχουμε εαν αυτο που ειθισται κακώς να λεγεται ευχαριστέι αυτό τό υπέροχο και ευαισθητο οργανο πού λέγεται αυτί.
Στό βιβλίο του ορθρου ειδα και εμαθα το υπερευλογημένη στους 8 ηχους οπως και τό σήμερον τή Σωτηρία. Τί ανιαρόν αυτό πού ακουγεται συνέχεια στον βον ηχο ενω θά επρεπε νά ειναι στόν ιδιο ηχο του δοξαστικού. Οσον αφορά τόν ηχο τής δοξολογιας καί αυτος θά επρεπε να ειναι στον ηχο του δοξαστικου οποτε τό ακουσμα ειναι αρμαονικόν.
Σκεφθειτε δοξαστικο στον 3ον ηχο υπερευλογημένη μονίμως στόν βον
δοξολογια στον πλβ. Ολα αυτά ειναι προσωπικά αλλα με την ευκαιρια θα ηθελα να σε ευχαριστησω καί νά εκφράσω τίς απόψεις μου.
Καλή συνέχεια καλή δύναμη
Μέ πολύ εκτίμηση καί αγαπη
Δημήτριος Καραβιωτης
 

stzioutzios

Μέλος
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την ερχόμενη Κυριακή της 22 Σεπτεμβρίου 2013 σε pdf, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επισημαίνω πως είναι σε μέγεθος Β5 με μεγάλες γραμματοσειρές διότι προορίζεται για τάμπλετ κυρίως, το οποίο και χρησιμοποιώ πλέον από τον Ἀπρίλιο.
Φίλος με ενημέρωσε πως εκτυπώνει 4 σελίδες σε ένα φύλο, και έτσι έχει μικρό κόστος διότι ο αριθμός των σελίδων μειώνεται δια 4, και έτσι εξυπηρετείται.
Δοκίμασα και εγώ και με ικανοποίησε αρκετά.

Κυριε Βασιλη σας ευχαριστω παρα πολυ για το σημαντικο σας εργο και σας ευχομαι καλη υγεια να εχετε
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αγαπητέ μας Βασίλη
Σε ευχαριστώ γιά τόν ορθρο τής περασμένης Κυριακής 15/09 και τής ερχομένης 22/09/2013.
Υπάρχουν ωρισμένες συνήθειες η κανόνες δέν ξέρω πώς νά τό περιγράψω πού ακολουθουμε χωρίς να προσέχουμε εαν αυτο που ειθισται κακώς να λεγεται ευχαριστέι αυτό τό υπέροχο και ευαισθητο οργανο πού λέγεται αυτί.
Στό βιβλίο του ορθρου ειδα και εμαθα το υπερευλογημένη στους 8 ηχους οπως και τό σήμερον τή Σωτηρία. Τί ανιαρόν αυτό πού ακουγεται συνέχεια στον βον ηχο ενω θά επρεπε νά ειναι στόν ιδιο ηχο του δοξαστικού. Οσον αφορά τόν ηχο τής δοξολογιας καί αυτος θά επρεπε να ειναι στον ηχο του δοξαστικου οποτε τό ακουσμα ειναι αρμαονικόν.
Σκεφθειτε δοξαστικο στον 3ον ηχο υπερευλογημένη μονίμως στόν βον
δοξολογια στον πλβ. Ολα αυτά ειναι προσωπικά αλλα με την ευκαιρια θα ηθελα να σε ευχαριστησω καί νά εκφράσω τίς απόψεις μου.
Καλή συνέχεια καλή δύναμη
Μέ πολύ εκτίμηση καί αγαπη
Δημήτριος Καραβιωτης

Στὸ βιβλίο τοῦ ὄρθρου ποὺ ἔμαθα ἐγώ ὑπῆρχε μόνο σὲ χρώμα, τί να κάνουμε τώρα;

γ΄, β΄, πλ. β΄, ὄμορφη ἐναλλαγὴ διατόνου καὶ χρώματος, ἀρκεῖ νὰ ξέρει βέβαια κανεὶς νὰ τὴν κάνει ...

Πολλὲς εὐχαριστίες στὸν κυρ Βασίλη γιὰ τὸν κόπο του, τὴν διάθεση προσφορᾶς καὶ τὴν ... ἀνοχή του ...
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Αγαπητέ μας Βασίλη
Σε ευχαριστώ γιά τόν ορθρο τής περασμένης Κυριακής 15/09 και τής ερχομένης 22/09/2013.
Υπάρχουν ωρισμένες συνήθειες η κανόνες δέν ξέρω πώς νά τό περιγράψω πού ακολουθουμε χωρίς να προσέχουμε εαν αυτο που ειθισται κακώς να λεγεται ευχαριστέι αυτό τό υπέροχο και ευαισθητο οργανο πού λέγεται αυτί.
Στό βιβλίο του ορθρου ειδα και εμαθα το υπερευλογημένη στους 8 ηχους οπως και τό σήμερον τή Σωτηρία. Τί ανιαρόν αυτό πού ακουγεται συνέχεια στον βον ηχο ενω θά επρεπε νά ειναι στόν ιδιο ηχο του δοξαστικού. Οσον αφορά τόν ηχο τής δοξολογιας καί αυτος θά επρεπε να ειναι στον ηχο του δοξαστικου οποτε τό ακουσμα ειναι αρμαονικόν.
Σκεφθειτε δοξαστικο στον 3ον ηχο υπερευλογημένη μονίμως στόν βον
δοξολογια στον πλβ. Ολα αυτά ειναι προσωπικά αλλα με την ευκαιρια θα ηθελα να σε ευχαριστησω καί νά εκφράσω τίς απόψεις μου.
Καλή συνέχεια καλή δύναμη
Μέ πολύ εκτίμηση καί αγαπη
Δημήτριος Καραβιωτης
Πολλές ευχαριστίες επίσης στον κ. Βασίλη.
Θα ήθελα να σχολιάσω και αυτά που γράφτηκαν στην παράθεση. Πέρα από το σεβασμό που πρέπει να δείχνουμε σε αυτά που παραλάβαμε και στην παράδοση της εκκλησίας μας γενικότερα, που ίσως είναι και τα σημαντικότερα, νομίζω πως πρέπει να δούμε και πως εκλαμβάνεται, το τι πραγματικά σημαίνει τελικά αρμονικό άκουσμα. Η φύση έχει αρμονικό άκουσμα με τόσους διαφορετικούς ήχους μόνο από το κελάηδημα των πουλιών και αρμονική όψη μόνο από το διαφορετικό ύψος και μορφή των δέντρων;
Επίσης αν δεχτούμε την αλλαγή αυτή και ψάλλουμε συνέχεια τον ίδιο ήχο στο δοξαστικό στη δοξολογία και στο "Υπερευλογημένη", γιατί να μην αλλάξουμε και τις άλλες περιπτώσεις όπως για παράδειγμα σήμερα και γενικότερα στις εορτές τις Υψώσεως όπου ψάλλουμε σε άλλο ήχο το εισοδικό σε άλλο το "Σώσον Κύριε τον λαόν σου" και σε άλλο το "Ο υψωθείς εν τω Σταυρώ εκουσίως";
Και τελικά τα αλλάξουμε όλα αυτά, τότε γιατί να μην υπάρχουν δύο το πολύ τρεις ήχοι όλοι κι όλοι που να εναλλάσσονται κάθε Κυριακή, χωρίς ειρμολογικές και παπαδικές διαφορές στο άκουσμα χωρίς τίποτα. Πετυχαίνεται έτσι αρμονικότητα;
Νομίζω πως τους ήχους δε τους δημιούργησε κάποιος για να μας κουράζουν αλλά είναι κάτι που αποτελεί μέρος αυτής της ζωής. Όλοι αυτοί οι διαφορετικοί ήχοι και όψεις της φύσης, και στην προκειμένη περίπτωση η εναλλαγή των ήχων των τροπαρίων δηλώνουν προφανώς και τον ορισμό της αρμονικότητας που είναι μια συνύπαρξη διαφορετικών στοιχείων με ομαλό όμως και εύρυθμο τρόπο.
 
Top