Άξιον εστίν πλ. β΄ Ιωάννου Παπαδοπούλου (1ο βραβείο 1ου Πανελ. Διαγωνισμού Μελοποιΐας «Σχολείου Ψαλτικής» - Μάιος 2010)

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Επισυναπτω με την αδεια του κ Παπαδοπουλου το ΄΄αξιον εστι΄΄΄του πλ β΄που εστειλε στον διαγωνισμο του σχολειου ψαλτικης και πηρε την πρωτη θεση!!μεσα στο αρχειο υπαρχει και ηχητικο!!Με την ευκαιρια ανεβαζω και ενα τρισαγιον σε πρωτο ηχο για την Κυριακη!!η συνθεση ειναι και αυτη του αγαπητου μου φιλου Ιωαννη!!
 

Attachments

  • trisagion a Papadopoylos I..pdf
    422.7 KB · Views: 404
  • Axion esti Papadopoylos pl b.pdf
    4 MB · Views: 727

jimis

Παλαιό Μέλος
Επισυναπτω με την αδεια του κ Παπαδοπουλου το ΄΄αξιον εστι΄΄΄του πλ β΄που εστειλε στον διαγωνισμο του σχολειου ψαλτικης και πηρε την πρωτη θεση!!μεσα στο αρχειο υπαρχει και ηχητικο!!Με την ευκαιρια ανεβαζω και ενα τρισαγιον σε πρωτο ηχο για την Κυριακη!!η συνθεση ειναι και αυτη του αγαπητου μου φιλου Ιωαννη!!

Εδώ υπάρχει και σχετικό δυναμις:)..http://www.psaltologion.com/showthread.php?t=5058
 
Last edited by a moderator:

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ;81134 said:
Επισυναπτω με την αδεια του κ Παπαδοπουλου το ΄΄αξιον εστι΄΄΄του πλ β΄που εστειλε στον διαγωνισμο του σχολειου ψαλτικης και πηρε την πρωτη θεση!!μεσα στο αρχειο υπαρχει και ηχητικο!!Με την ευκαιρια ανεβαζω και ενα τρισαγιον σε πρωτο ηχο για την Κυριακη!!η συνθεση ειναι και αυτη του αγαπητου μου φιλου Ιωαννη!!

1. δεν γνωριζω αν ο κυριος Παπαδοπουλος ειναι μικρος σε ηλικια ή μεγαλος,
αλλα αυτο που γνωριζω και ειναι εμφανες κ ευδιακριτο ειναι το περισσιο ταλεντο αυτου του ανθρωπου!!!
Διαβασα και τα δυο επισυνναπτωμενα κειμενα!!! Ευγε!!!

2. Δεν υπαρχει κατι ηχητικο μεσα στο αρχειο

3. επισημανα ενα λαθακι στο τελευταιο "αγιος αθανατος" στην πρωτη σειρα,
οπου στην αναβαση 4 φωνων θα επρεπε να υπαρχει αναβαση 3 φωνων.

4. Επαναλαμβανω πως ο ανθρωπος εχει θειο χαρισμα!!!
(μουσικοτητα, φαντασια, αισθητικη)
 

xarpan0

Νέο μέλος
Πανω αριστερά υπαρχει ενας συνδετήρας ..!!!!!!πατωντας το ανοίγει το mp3!!
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Πανω αριστερά υπαρχει ενας συνδετήρας ..!!!!!!πατωντας το ανοίγει το mp3!!
συνεχιζω να μην μπορω να δω τον συνδετηρα...
μπορεις να κανεις ενα screenshot ωστε να τον δω κι εγω?(και πολλοι αλλοι ισως σαν κι εμενα):confused:
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
συνεχιζω να μην μπορω να δω τον συνδετηρα...
μπορεις να κανεις ενα screenshot ωστε να τον δω κι εγω?(και πολλοι αλλοι ισως σαν κι εμενα):confused:

Πανω αριστερα στο εγγραφο ειναι ενας συνδετηρας. Αποκλειεται να μην ειναι εκει:D
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Στο Αξιον Εστιν φυσικα:wink:

αρα λοιπον θα επρεπε να ειπωθει το εξης:
"ανοιγοντας το αρχειο pdf θα βρειτε επισυναπτωμενο και το mp3".

αρα δε φταιω εγω που εψαχνα το επισυναπτωμενο αρχειο μεσα στο αρχικο ποστ και οχι μεσα στο pdf...τωρα θα ξερω βεβαια!!!:D
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
αρα λοιπον θα επρεπε να ειπωθει το εξης:
"ανοιγοντας το αρχειο pdf θα βρειτε επισυναπτωμενο και το mp3".

αρα δε φταιω εγω που εψαχνα το επισυναπτωμενο αρχειο μεσα στο αρχικο ποστ και οχι μεσα στο pdf...τωρα θα ξερω βεβαια!!!:D

Σωστος διοτι και εγω με αφορμη την σημερινη σας απορια καταλαβα τη χρησιμοτητα του συνδετηρα!:p:p:D:D
Παντως αξιζουν παρα πολλα μπραβο στον κ. Καραμπαση ο οποιος εκτελει ομορφα οτι πεσει στα χερια του!!:D Μακαρι να αποκτησουμε την ερμηνευτικη του δεινοτητα:(
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Σωστος διοτι και εγω με αφορμη την σημερινη σας απορια καταλαβα τη χρησιμοτητα του συνδετηρα!:p:p:D:D
Παντως αξιζουν παρα πολλα μπραβο στον κ. Καραμπαση ο οποιος εκτελει ομορφα οτι πεσει στα χερια του!!:D Μακαρι να αποκτησουμε την ερμηνευτικη του δεινοτητα:(

Οντως ειναι πολυ καλος και εχει ωραια φωνη, γλυκια και ευλυγιστη!!!
Σου το ευχομαι λοιπον αυτο που ζητας...αν και αμα δεν το 'χεις απο κατασκευης
αυτο το πραγμα δε μαθαινεται...μπορεις να μαθεις μουσικη, τοποθετηση, αναπνοες, υφος..κλπ....αλλα φωνητικη ευλυγισια δεν αποκτας!!!
Απλα την εχεις ως θειο δωρο κι επειτα την καλλιεργεις ακομη περισσοτερο
ωστε να εξαντλησεις ολα τα περιθωρια της!!!
Αυτα εχω να πω σαν συμβουλη κι ευχη παραλληλα!!!:)
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστω τον κ.Φαναρα και τον κ.Greekψαλτης για τα καλα τους λογια και με την ευκαιρια να πω πως ο καλος φιλος μου ο Γιαννης ο Παπαδοπουλος μολις ετυπωσε την θεια λειτουργεια του με τιτλο ΄΄η βυζαντινη των ηχων΄΄κατ εμε ενα παρα πολυ καλο βιβλιο!!!!!!!!!μπορειτε να την προμηθευτητε απο τον ιδιο!210 4920 767
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημ. συντ.] Το προηγούμενο αντιγράφηκε και άλλα μετακινήθηκαν σε νέο θέμα: Παπαδοπούλου Ιωάννου, Θεία Λειτουργία με τίτλο «Η ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΤΩΝ ΗΧΩΝ». Άλλα μηνύματα ξεχωρίσθηκαν στο θέμα: Βιογραφικό (και ιστοσελίδα) Ιωάννου Παπαδοπούλου. Το Τρισάγιον με το Δύναμις α΄ ήχου εδώ.
 
Top