Άξιον Εστιν Κωνσταντίνου Πρίγγου Ήχος Πλ Α (Σπαθιον μέλος)

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Σημερινή ηχογράφηση από τον Ι.Ν. Αναλήψεως στην Ρόδο. Συγχωρήστε τα όποια λάθη μου. Ο ύμνος είναι απ έξω. Νομίζω πως και η κατάληξη είναι λάθος.
 

Attachments

  • aksion estin Priggou PL A Spathi ek stithous.mp3
    2.8 MB · Views: 219

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Εδώ ένα κείμενο από την Θ. Λειτουργία του αγαπητού φίλου και συνάδελφου κ. Σιαπεροπουλου που πιστεύω πλησιάζει κάπως την ερμηνεία(έχουν και την ίδια κατάληξη).

Να είστε όλοι καλά.
Μιχάλης
 

Attachments

  • 100_0792.JPG
    100_0792.JPG
    699.6 KB · Views: 196
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Μιχάλη πολύ καλό.
Οσο για την κατάληξη για την οποία έγινε θέμα στην παρουσίαση του βιβλίου μου εδώ στο Ψαλτολόγιο είναι αυτούσια (όπως την παρἐθεσα τότε) από το βιβλίο του Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου.
Επίσης υπάρχει εκτέλεση αυτης της καταλήξεως και από τον Αρχοντα Δημοσθένη Παικόπουλο.
http://www.youtube.com/watch?v=gVRWnz_DjDQ

Και πάλι μπράβο.
 
Last edited:

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Μιχάλη πολύ καλό.
Οσο για την κατάληξη για την οποία έγινε θέμα στην παρουσίαση του βιβλίου μου εδώ στο Ψαλτολόγιο είναι αυτούσια (όπως την παρἐθεσα τότε) από το βιβλίο του Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου.
Επίσης υπάρχει εκτέλεση αυτης της καταλήξεως και από τον Αρχοντα Δημοσθένη Παικόπουλο.
http://www.youtube.com/watch?v=gVRWnz_DjDQ

Και πάλι μπράβο.

αγαπητέ Γιώργο δεν την είχα ακούσει την συγκεκριμένη κατάληξη η αλήθεια!
Απλά επειδή το μάθημα ήταν απ εξω δεν θυμόμουν αν ήταν σωστή η όχι:
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Εδώ ένα κείμενο από την Θ. Λειτουργία του αγαπητού φίλου και συνάδελφου κ. Σιαπεροπουλου που πιστεύω πλησιάζει κάπως την ερμηνεία(έχουν και την ίδια κατάληξη).

Ηλεκτρονικό "ξεδίπλωμα" (!) του μουσικού κειμένου ... από την συνημμένη φωτογραφία της παραπάνω ανάρτησης.

 

Attachments

  • AxionEstin-plA-Spathion-Priggou-color.pdf
    942.8 KB · Views: 262
  • AxionEstin-plA-Spathion-Priggou-bw.pdf
    78.8 KB · Views: 156

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μας θυμίσατε έναν σπουδαίο ψάλτη, που έχει καιρό να φανεί στο φόρουμ
(και που με την όντως μεγάλη φωνή του θυμίζει αρκετά τον άρχ. Λεωνίδα Αστέρη).
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Μας θυμίσατε έναν σπουδαίο ψάλτη, ...

Τυχαία βρέθηκα σ' αυτό το θέμα από παραπομπή σε πρόσφατη συζήτηση.

Παράλειψή μου που έμεινα μόνο στο μουσικό κείμενο και αμέλησα να αναφερθώ και στην άριστη εκτέλεση του μέλους από τον Άρχοντα Μιχαήλ Τσαβαρή. 'Οντως, ένας σπουδαίος ψάλτης!
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Μας θυμίσατε έναν σπουδαίο ψάλτη, που έχει καιρό να φανεί στο φόρουμ
(και που με την όντως μεγάλη φωνή του θυμίζει αρκετά τον άρχ. Λεωνίδα Αστέρη).
Σπουδαιότατος, όχι απλά σπουδαίος. Ψαλτάρα. Εξαιρετικό χάρισμα φωνής και πολύ καλός τεχνήτης, εκτός από άριστος γνώστης της ψαλτικής. Αν προσθέσει κανείς και το νεαρό της ηλικίας του από τους καλύτερους ψάλτες της Ελλάδας πιστεύω. Μακάρι να συνεχίσει έτσι, εκεί βρίσκεται η δυσκολία όλη.
Τον άκουσα τώρα σε αυτό το άξιον εστίν και έκανα ένα screen capture για εύκολη πρόσβαση.

 
Last edited:

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Σπουδαιότατος, όχι απλά σπουδαίος. Ψαλτάρα. Εξαιρετικό χάρισμα φωνής και πολύ καλός τεχνήτης, εκτός από άριστος γνώστης της ψαλτικής. Αν προσθέσει κανείς και το νεαρό της ηλικίας του από τους καλύτερους ψάλτες της Ελλάδας πιστεύω. Μακάρι να συνεχίσει έτσι, εκεί βρίσκεται η δυσκολία όλη.
Τον άκουσα τώρα σε αυτό το άξιον εστίν και έκανα ένα screen capture για εύκολη πρόσβαση.


Aγαπητε EIRYK σ ευχαριστω πολυ για την αναρτηση και τα καλα σου λογια..να σαι καλα..
 
Για τον αγαπητό Μιχαηλ έχουμε γράψει στο ψαλτολογιο τα καλύτερα .
Πρόκειται για προικισμένο φωνητικά ταλαντούχο ψάλτη .
Εύγε Μιχάλη !!!
Σπουδαία
 
Αρχοντα, απλα εξαιρετικος και το λεω με πασα ειλικρινεια.Φωναρα,σουπερ τεχνικη και στο υφος μου θυμιζετε αρκετα θα ελεγα το μακαριτη το δασκαλο μου,τον αρχοντα Αγγελο Μαργαριτη.Πολλα συγχαρητηρια,να ειστε γερος και παντα τετοια ν ακουμε απο εσας...
 
Top