«Σὲ τὴν ὑπὲρ νοῦν» (θ΄ Ἀναλήψεως) ἀντί Ἄξιόν ἐστι

Χαίρετε ἀγαπητοί μας ἀδελφοί!

Ἐπειδή ἡ Μονή μας πανηγυρίζει τήν Ἁγία Ἀνάληψη καί ἤδη διεπίστωσαν οἱ ψάλται τῆς Πανηγύρεως τήν ἀνυπαρξία καλῆς, ἰκανοποιητικῆς σέ διάρκεια καί "μερακλίδικης" Καταβασίας ἀντί τοῦ Ἄξιόν Ἐστι γιά τήν θεία Λειτρουργία παρακαλοῦμε τούς ἔχοντας τό τάλαντον τῆς συνθέσεως νά μᾶς φτιάξουν κάτι τέτοιο, ἴσως καί παραπάνω ἀπό μία πρόταση ὥστε νἄχουν νά διαλέξουν.

Πρόκειται γιά τόν εἰρμό τῆς Θ΄ὡδῆς σέ ἦχο πλ. Α΄:
«Σὲ τὴν ὑπὲρ νοῦν καὶ λόγον Μητέρα Θεοῦ, τὴν ἐν χρόνῳ τὸν ἄχρονον ἀφράστως κυήσασαν, οἱ πιστοὶ ὁμοφρόνως μεγαλύνομεν».

Σᾶς εὐχαριστοῦμε ὅλους!
 
Last edited by a moderator:

Shota

Παλαιό Μέλος
Δακτυλογραφηση δικη μου, επιμελεια του Χ. Συμεωνιδη. Το original εδω. Ιδιαιτερο και αργο!
 

Attachments

  • SeThnYperNoun_ms.pdf
    1.7 MB · Views: 256
  • SeThnYperNoun.pdf
    254.2 KB · Views: 246
  • SeThnYperNoun.docx
    20.3 KB · Views: 45

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Δακτυλογραφηση δικη μου, επιμελεια του Χ. Συμεωνιδη. Το original εδω. Ιδιαιτερο και αργο!

Αγαπητέ Shota, ευχαριστούμε πολύ! Μία ερώτηση: ποιος είναι ο συνθέτης αυτού του μέλους και από ποιο χειρόγραφο προέρχεται; Ο σύνδεσμος που δίνεις για το original είναι απευθείας σε κάποιο συνημμένο PDF και δεν δείχνει στο αντίστοιχο μήνυμα ή θέμα του Ψ (αν γίνεται αλλού αναφορά). Το ίδιο ερώτημα έχω και για το "Αλλότριον", αν και μάλλον πρόκειται για την ίδια πηγή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Shota, ευχαριστούμε πολύ! Μία ερώτηση: ποιος είναι ο συνθέτης αυτού του μέλους και από ποιο χειρόγραφο προέρχεται; Ο σύνδεσμος που δίνεις για το original είναι απευθείας σε κάποιο συνημμένο PDF και δεν δείχνει στο αντίστοιχο μήνυμα ή θέμα του Ψ (αν γίνεται αλλού αναφορά). Το ίδιο ερώτημα έχω και για το "Αλλότριον", αν και μάλλον πρόκειται για την ίδια πηγή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Βλ. εδω. Δεν αναφερεται το ονομα του συνθετη (η δεν το βλεπω εγω).
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Μία ερώτηση: ποιος είναι ο συνθέτης αυτού του μέλους

Υποθέτω πως είναι ο Διονύσιος Φωτεινός (το χφ. προέρχεται από την Ρουμανία. Επίσης διάβασα πρόσφατα πως έχει γράψει ένα «Σὲ τὴν ὑπὲρ νοῦν»).
 
Top