«Και Ευλογημένος» [Μπερικέτη] - Δύο μοναδικές εκτελέσεις

P

ptz

Guest
-Ενα από τα κορυφαία μελουργήματα του μεγάλου μελοποιού Π.Μπερικέτη είναι και το οκτάηχο Θτκε Παρθένε.Και από αυτό το σε πλ.του Α ''Και ευλογημένος..''μέρος του, είναι ένα μελισματικό αριστούργημα.Ασφαλώς και απαιτεί τα πάντα που χρειάζεται ένας καλός ερμηνευτής του.
-Επειδή και η πλοκή του μέλους και ο ήχος με συγκινούν και με επηρεάζουν-χρόνια τώρα-πάρα πολύ,το έχω σε πολλές εκτελέσεις και από πολλούς.
-Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας νυχτιάτικα δύο κορυφαίες[κατά την γνώμη μου βέβαια] εκτελέσεις-ερμηνείες.Και μοιάζουν σε πολλά,αλλά και διαφέρουν σε άλλα.[ειδικά στην προσέγγιση του τεριρέμ].
-Σχεδόν συμπίπτουν στην τονικότητα γι αυτό και δεν τα χωρίζω ακουστικά -αν και απέχουν [51] χρόνια-αλλά ακούγοντας νομίζεις ότι ο ένας συνεχίζει από τον άλλο.
-Βάλτε ακουστικά και ακούστε.
Θρ.Στανίτσας 1968 Δημ.Νερατζής 2009

Υγ.Φυσικά δεν υπεισέρχεται σύγκριση.Αμφότεροι
ερμηνεύουν το πάντερπνο αυτό αριστούργημα
με ψυχή με καρδιά με μεράκι......
Και χωρίς ίχνος εξωτερικών στοιχείων
Παν.Τζανάκος
 

Attachments

  • Και Ευλογημένος[ΜΠΕΡΙΚΕΤΗ]-Δυο κορυφαίες ερμηνείες.mp3
    11.2 MB · Views: 567
  • Και Ευλογημένος[Μπερικέτη]-κειμενο.pdf
    680 KB · Views: 340

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πωπώ, ανατρίχιασα! Να ακούς τέτοιο πράγμα λέει ζωντανά! Στιγμές που γράφουν ιστορία! Ευχαριστούμε θερμά για τις τόσο πολύτιμες αυτές ηχογραφήσεις!
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Κύριε Τζανάκο θερμά ευχαριστώ για τις ηχογραφήσεις.Μου φτιαξατε την ημέρα.Μια σκέψη εκτός απο τα συναισθήματα ενθουσιασμού.Αν έχεις το χάρισμα του Στανίτσα μπορείς να λες ότι θες και να είσαι συναρπαστικός και εκκλησιαστικός.Αν ακούς τον Νεραντζή τότε ακούς την πιστή παράδοση της ψαλτικής που συναρπάζει.Πάντα γειά
 
T

Tzanakos_B

Guest
-Ενα από τα κορυφαία μελουργήματα του μεγάλου μελοποιού Π.Μπερικέτη είναι και το οκτάηχο Θτκε Παρθένε.Και από αυτό το σε πλ.του Α ''Και ευλογημένος..''μέρος του, είναι ένα μελισματικό αριστούργημα.Ασφαλώς και απαιτεί τα πάντα που χρειάζεται ένας καλός ερμηνευτής του.
-Επειδή και η πλοκή του μέλους και ο ήχος με συγκινούν και με επηρεάζουν-χρόνια τώρα-πάρα πολύ,το έχω σε πολλές εκτελέσεις και από πολλούς.
-Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας νυχτιάτικα δύο κορυφαίες[κατά την γνώμη μου βέβαια] εκτελέσεις-ερμηνείες.Και μοιάζουν σε πολλά,αλλά και διαφέρουν σε άλλα.[ειδικά στην προσέγγιση του τεριρέμ].
-Σχεδόν συμπίπτουν στην τονικότητα γι αυτό και δεν τα χωρίζω ακουστικά -αν και απέχουν [51] χρόνια-αλλά ακούγοντας νομίζεις ότι ο ένας συνεχίζει από τον άλλο.
-Βάλτε ακουστικά και ακούστε.
Θρ.Στανίτσας 1968 Δημ.Νερατζής 2009

Υγ.Φυσικά δεν υπεισέρχεται σύγκριση.Αμφότεροι
ερμηνεύουν το πάντερπνο αυτό αριστούργημα
με ψυχή με καρδιά με μεράκι......
Και χωρίς ίχνος εξωτερικών στοιχείων
Παν.Τζανάκος

Ο Παν Τζανακος , εκει στη Σπαρτη , ειναι ο μονος πιστευω που ασχολειται τοσο με τα Κλασσικα Μελωδηματα , ιδιαιτερα του Π. Λαμπ. Ο.Φ.Ε.Λ.Π. , αλλα ασχολειται και με τις ερμηνειες των αειμνηστων και μη μεγαλων ερμηνευτων [ τακτικος ακροατης του Δασκαλου Στανιτσα, οπως τον αποκαλει ] αλλα και με νεους αξιολογους Μελοποιους . Τον θαυμαζω και ομολογω οτι τιμα το ιστορικο αναλογιο του Μ. Ναου Σπαρτης , στο οποιο διακονησα κι εγω 18 χρονια !! Σε μικροτερη ηλικια συμψαλλαμε ακομη και μεσα στο αυτοκινητο ερμηνειες του Στανιτσα , κυριως , οπως το Δοξαστ. ''Εφθασε καιρος.. '' Βλεπω οτι ανεβασε το '' Και ευλογημενος...'' σε ερμηνειες Στανιτσα και Νεραντζη. Αυτη του Στανιτσα μαλλον ειναι απο τον Εσπερινο του προηγουμενου αιωνα Στανιτσας Ταλιαδωρος [ Χρυσοσπηλαιωτισσα ]. Εχω ακουσει σε αυτο το Μαθημα , τον Πριγγο , τον Καραμανη '' ζωντανα '' τον Στανιτσα . Ολοι ακολουθουν τον ανεπαναληπτο ΠΡΙΓΓΟ. Υ περεχει σε χρονο , μεγαλοπρεπεια ανεση στις ψηλες θεσεις !!! Θα ηθελα πολυ να ακουγα σε αυτο το Μαθημα , αν υπαρχει, τον ΝΑΥΠΛΙΩΤΗ..!!! Ειμαι βεβαιος οτι θα ειναι '' Διαφορετικος '' οπως στο Δυναμις του Κρητος.. γιατι αν αντιπαραβαλλετε τις εκτελεσεις των αναφερομενων πιο πανω , με το Κειμενο οι εκτελεσεις τους ειναι πολυ εξεζητημενες ..!!! Τους ακουω και συγκινουμαι πολυ αλλα... το κειμενο ειναι πολυ ΑΠΛΟ !!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
.. Θα ηθελα πολυ να ακουγα σε αυτο το Μαθημα , αν υπαρχει, τον ΝΑΥΠΛΙΩΤΗ..!!! ....

Στο κάτω link o φίλος Γιάννης Μπουλμπουτζής έχει ανεβάσει μια ηχογράφηση του Μαυρόπουλου στο "Και Ευλογημένος". Μπορεί να μην έχουμε Ναυπλιώτη αλλά νομίζω ο Μαυρόπουλος είναι πάρα πολύ κοντά και η συγκεκριμένη ερμηνεία υποδειγματική:

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=3112&postcount=1

Την επισυνάπτω ξεχωριστά View attachment P_Mavropoulos_Kai_Evloghmenos.mp3
 

basilis1964

Νέο μέλος
Μια απίστευτου κάλλους ερμηνεία , από τον " ζωγράφο " κυρ-Λεωνίδα Σφήκα ! Στα όρια του εξπρεσιονισμού ...
 

Attachments

  • 10'39''=ΣΦΗΚΑΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ=Θεοτοκε Παρθενε Αος - Και ευλογημενος Πλ.Αος(Μπερεκετη).mp3
    3.7 MB · Views: 51

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Μια απίστευτου κάλλους ερμηνεία , από τον " ζωγράφο " κυρ-Λεωνίδα Σφήκα ! Στα όρια του εξπρεσιονισμού ...
Όταν πρωτοάκουσα κάποτε το κομμάτι αυτό εκεί που αρχίζει στο ''Και ε...'' είπα, όντως είναι σαν να ακούς μια σφήκα να ζουζουνίζει γλυκά!
Ανεπανάληπτη ερμηνεία!!
 
Top